Čierna Hora Čierna Hora

 • Flóra

  Čierna Hora je predovšetkým na jar a v lete plná rozmanitej škály divokých kvetín a nádherných rastlín. Niektoré z nich sú na Balkáne celkom ojedinelé a unikátne. Rastie tu množstvo stále zelených stromov, malé aromatické kríky, pestrofarebné kvetiny. Miestne stromy sú často rôzne druhy borovíc, dubov alebo olív. Nájdeme tu taktiež rozsiahle oblasti macchie, čo sú vysoké husté kríky.

  Územie Čiernej Hory patrí k stredomorskej oblasti, ale jeho veľká časť je tvorená pohorím s väčšou nadmorskou výškou, takže rastlinstvo a krajina má horský ráz. Je tu možné násť rastliny ako v Alpách a Karpatoch. K obrovskej rozmanitosti rastlín a hmyzu prispieva i extenzívna pastva, ku ktorej dochádza prakticky všade.

  Veľkým bohatstvo čiernohorského prímoria sú rozsiahle piniové a olivové háje a mimoiriadne bujné stredomorské rastlinstvo. Rastú tu desiatky druhov paliem, libanonské cedry, mimóza, kamélie, bugenvileie, vistárie, trubače, eukalypty, pitospory, jedlé gaštany atď., mnohé z nich v minulosti dovezené, ktoré sa tu výborne aklimatizovali. Veľmi dobre sa miestnym podmienkam prispôsobovali i niektoré druhy ihličnatých drevín.

  Keďže to podmienky dovoľujú, pestujú sa tu olivovníky. Predovšetkým tie, ktoré sú pestované v najjužnejších častiach prímoria, sú preslávené kvalitou oleja; spolu s olivovníkmi pestovaných na chorvátskom pobreží okolo Dubrovníku a na Elafitských ostrovoch patrí k špičke v tejto časti Stredomoria. Vyplatí sa preto skúsiť tunajšie pokrmy, ktoré sú takmer vždy dochutené práve týmito olejmi. Nielen zdravé, ale i veľmi chutné!

  Z ďalších stredomorských kultúrných plodín, s ktorými sa môžeme stretnúť, sú fikovníky, tabak, madľami, ďalšími druhmi južného ovocia, vinnou révou. Pôda sa využíva na krasových poliach, závrtoch, dolinách, často dookola obklopenou krasovou pustinou.
  V letoviskách sú vysadené palmy - najčastejšie ďatľovníky, ďalej blahovičníky, albízie a sapany.

  Krajina má taktiež pomerne rozsiahlu ochranu prírody. Zriadené tu boli štyri národné parky: Lovčen (považovaný za prapôvodnú Čiernu Horu), Biogradská Gora, Skadarské jazero a Durmitor.