Čierna Hora Čierna Hora

 • Ako tráviť čas

  Čierna Hora je veľmi rozmanitá a zaujímavá krajina. Pokiaľ sa rozhodnete pre dovolenku v Čiernej Hore, využijte ju nielen pre opaľovanie a relaxovanie u mora. Nachádzajú sa tu nádherné národné parky, mestá a strediská. Poďme si spolu predstaviť najznámejšie miesta, na ktoré by ste nemali určite zabudnúť.

  Boka Kotorská a jej letoviská

  Boka Kotorská je obrovský a podivuhodný záliv v severozápadnej časti čiernohorského prímoria. Je považovaná za jeden z 25 najkrásnejších zálivov na svete. Majestátnosťou svojej horskej hradby dvíhajúcej sa priamo z mora i svojim tvarom a veľkosťou pripomína skôr ďaleký sever, malebnosťou svojho pobrežia a bujným rastlinstvom slnečný juh. Čakajú tu na Vás nádherné historické pamiatky, mestá a samozrejme prázdninové letoviská. Tu sú niektoré z nich.

  Herceg - Novi

  Herceg-Novi je najväčším mestom v Boce Kotorské a súčasne taktiež najväčši letovisko. Vyniká miernym priaznivým podnebím a mimoriadnym bohatstvom vegetácie. Preslávená je najmä tunajšia botanická záhrada s viac než 2000 stredomorských, subtropických a tropických rastlín. Nájdete tu nádherné pláže, športovné strediská a taktiež zábavné podniky.

  Kúpanie a zábava

  V Herceg - Novi sa nachádza celkom 20 pláží, oblázkových i piesočnatých. Najkrásnejšia pláž je oblázková pláž Žanjica, ktorá sa rozprestiera v širokom oblúku rovnakomennej zátoky na poloostrove Luštica juhovýchodne od Herceg-Novi. Je dlhá asi 300 m, lenovaná súvislými, prevažne borovým a nádherne voňavým porastom. V blízkosti pláže Žanjica sa nachádza ďalšia veľmi krásna pláž Mirište, na ktorej sa nachádza množstvo reštaurácií. Ďalšou veľmi príjemnou plážou je Rose. Terén je tu oblázkový a je to ideálne miesto pre zamilované dvojice, pláž má veľmi intimný charakter. Ďalším cieľom je prírodná oblázková pláž v zátoke Dobreč. Jazdí sa na nej taxi-člnmi z Herceg-Novi.

  Niektoré pláže Herceg - Novi boli v roku 2007 ocenené veľmi významným medzinárodným ocenením, a to Modrou vlajkou. Ta sa udeľuje za vysoký štandard ochrany prírody, čistotu mora a pláží, kvalitné sanitárne a bezpečnostné podmienky na plážach. Medzi tieto pláže patrí Yachting Club 32, Stevuzo, Cuba libre a Porto. Ale pláž Yachting Club 32 sa nachádza priamo v Herceg-Novi, pri promenáde pet Danica. K nášteve ostatných menovaných pláží je nutné použiť lodné taxi, ktorých na protiľahlý poloostrov Luštica jazdí dostatok.

  O zábavu je v Herceg-Novi taktiež veľmi dobre postarané. Nechýbajú tu príjemné reštaurácie, zábavné podniky, diskotéky, kaviarne. Pokiaľ máte radi techno, určite si nenechajte ujsť festival technohudby Entrance na pláži Rose. Mesto má taktiež bohatú ponuku hodnotných múzeí. Námorné múzeum (Pomorski muzej), Vlastivedné múzeum (Zavičajni muzej) s niekoľkými oddeleniami. U múzea je botanická záhrada. Je tu ďalej Umelecká galéria J.Benkovića (Umjetnička galerja J. Benkovića). V sezóne sa koná každoročne medzinárodný filmový festival.

  Tivat

  Mestečko Tivat je príjemné a pomerne rušné letovisko v Tivatskom zálive Boky Kotorské, ležiacej na úpätí kopca Vrmac. Jeho pobrežie je veľmi členité. Tivat je preslávené svojim krásnym rozsiahlym prímorským parkom s početnými subtropickými a exotickýimi rastlinami.

  Kúpanie a zábava

  V Tivatu sa nachádza asi 10 pekne upravených pláží, napríklad Belane alebo Župa. Zázemie obidvoch tvorí rozsiahly borový porast. Smerom k severozápadu sa asi 1 km od Tivatu tiahne k mysu Seljanovo dlhá pláž, miestami piesočnatá a oblázková so skalnými plotnami a na ňu nadväzuje pláž Donja Lastva, rozčlenená mólami a ostrohmi do niekoľkých malých pláží, piesočnatých a skalnatých.. Južne od Tivatu, v tesnej blízkosti Ostrova kvetín sa nachádza piesočnatá pláž Kalardovo, dlhá 250 m. V blízkosti tohoto dobre vybaveného kúpaliska sú rekreantom, k dispozícii športovné terény, pohostinské zariadenia a parkoviská. Kalardovo bola ocenená prestížnou "Modrou vlajkou". Okrem toho sú dobre možnosti kúpania v zátoke Bigovo, južne od Tivatu, kde je skalnatá pláž. U vstupu do mora je liečivé bahno.
  Nie je tu samozrejme núdza o zábavu, reštaurácie a taktiež kultúrne akcie. Koná sa tu divadlo v prírode a vyskytujú sa tu spevácke zbory.

  Igalo

  Igalo sú liečebné kúpele, kde sa vyskytuje rádioaktívna minerálna voda. Miestny Ústav pre fyzikálnu medicínu, rehabilitáciu a revmatológiu patria medzi najväčšie a najlepšie vybavené liečebné zariadenia na Jadrane a v Európe. Lieči sa tu predovšetkým ochorenia pohybového ústrojenstva, stavy po úrazoch, choroby kožné a ženské, astma, alergie a kardiovaskulárne choroby.

  Kúpanie, zábava a šport

  Pláž dlhá 2 km sa rozkladá priamo v centre kúpeľov a tvoria ju betonové plošiny a oblázky. Pozdĺž pláže navazuje jedna reštaurácia na druhú. Igalo má taktiež veľmi dobré podmienky pre vodné športy, predovšetkým potápanie a vodné lyžovanie. Ďalej sú rekreantom k dispozícii tenisové kurty, bowling, a športové strediská so športovou halou, štyrmi tenisovými kurtami, viacúčelové ihrisko pre hádzanú a vybíjanú.

  Budvanská riviéra a jej letoviská

  Budvanská riviéra je pobrežie medzi mysom Plantamon (Rt Plantamon) a mysom Dubovica (Rt Dubovica), ktorý uzatvára na južnej strane pláž Buljaricu. Je to úsek dlhý len 21 km, ale aj tak sa práve na Budvanskou rivéru sústreďuje najväčší záujem turistov. Nachádzajú sa tu najlepšie možnosti ubytovania, kúpania, provozovanie vodných a ďalších športov. Rovnako sa tu koncentruje zábavný a kultúrny život.

  Budvanská riviéra oplýva veľkolepou prírodnou scenériou a patrí tak k najkrásnejším pobytovým destináciám v južnej časti Jadranu. Skalné steny vystupujúce z mora sa striedajú so svietiacim pieskom tunajších pláží a doplňuje ich bohatá vegetácia.

  Budva

  Budva je asi najnaštevovanejšie mesto Čiernej Hory. Má asi 8 000 obyvateľov a celková dĺžka pláží dosahuje úctihodných 25 km. Celú dĺžku pláži a prístavou mesta opisuje široká promenáda,kde to žije 24 hodín denne.
  Sú tu bary, reštaurácie, pizzerie, stánky so zmrzlinou a hlavne so suvenírmi. Také suveníry, aké sú ale k dostaniu v akomkoľvek stredomorskom letovisku, napr. pohľadnice, uteráky, tričká, náramky, náhrdelníky, výrobky z mušlí, hračky, šatky, plavky atď.

  I keď sú tu pláže takmer stále plné a rušné, len máloktoré miesto východného Jadranu sa môže pochváliť takým počtom nádherných pláží ako práve budvanská. Každoročne tak stúpa počet pláží, ktoré sú ocenené Modrou vlajkou.

  Budva sa chváli tzv. Slovanskou plážou (Slovenska plaža), u nás známa ako Slovenská pláž. Tiahne sa v širokom oblúku v dĺžke 1600 m od mestského budvanského prístavu východným smerom. Jej povrch tvoria príjemné oblázky. Je to v súčasnosti najreprezentatívnejšia černohorská pláž s celým komplexom hotelov rôznych typov a s celou škálov zariradení pre šport a zábavu. Vyniká bohatým rastlinstvom v okolí, výbornými reštauráciami a príjemnou atmosférou.

  Ďalšou známou plážou je pláž Morgen, na ktorú vedie cesta vytesaná v skale. Skladá sa z dvoch pláží, ktoré sú spojené tunelom v skale. Skaly im tvoria malebný a romantický rámec. Na jej okraji sú zrúcaniny letohrádku šľachtickej rodiny Zanovičov. Pláž, ktorá je taktiež nositeľkou Modrej vlajky, odvodzuje svoje meno od talianskeho moreplavca Mogriniho, ktorý sa tu zachránil pri stroskotaní.

  Na Mogren prirodzene nadväzuje zo západnej strany pláž Jaz, oblázková, zčasti piesočnatá, dlhá 1200 m. Je jednou z troch najväčších čiernohorských pláží. Je využívaná hlavne pre hostí z tunajšieho veľkého kempu. Je rovnako zložená z dvoch častí, jedna je naturistická.

  Budva je rovanko strediskom zábavy, nočného života a kultúrnych akcií. Nudiť sa tu rozhodne nebudete, sú tu pre Vás pripravené športovné akcie, festivaly, zábavné parky a hlavne príjemná a milá atmosféra.

  Sveti Stefan

  Sveti Stefan je ďalšou veľmi známou lokalitou pre túto pravú prázdninú pohodu. Sveti Stefan je vzdialený asi 8 km od Budvy. Pôvodné prosté rybárske domčeky boli prestavané na luxusné apartmány, ktoré tvoria komplex predovšetkým pre majetnejších turistov. Nachádzajú sa tu nákupné centrá, casína, reštaurácie, bazény, ihriská. Sveti Stefan je v podstate jeden veľký hotelový komplex, pokiaľ tu teda nie ste ubytovaní, musíte platiť vstupné a to taktiež na hotelovú pláž.

  Kúpanie

  Asi najpríjemnejším miestom pre kúpanie je piesočnatá šija, ktorá spojuje pevninu s poloostrovom. Krásne pláže sa nachádzajú taktiež medzi Sv. Stefanom a letoviskom Petrovac. Sú to malebné a romantické zátoky, mnohdy sa na ne dostanete len člnom z mora. Najznámejšou plážou tu je 250 metrov dlhá pláž Drobný piesok, kde vyviera nažltlý sladkovodný prameň. Nachádza sa tu taktiež veľmi bujná tropická vegetácie, čo vytvára dojem tropického pralesa.

  Bečiči

  Známe letovisko Bečiči je v podstate pokračovanie Budvy. Behom posledných rokov si získalo veľkú popularitu, predovšetkým vďaka svojej nádhernej rozľahlej pláži. Je dlhá asi 1800 metrov a vyznačuje sa čistým hrubým pieskom a pozvoľným vstupom do mora. Samozrejme bola ocenená Modrou vlajkou vedľa pláží Tanga Beach, Sveti Toma a Queen od Montenegro.
  V Bečiči sa určite nudiť nebudete, žije divokým nočným životom a hotely usporiadavajú zábavné animačné programy pre svojich hostí.

  Barská riviéra: letovisko Sutomore

  Sutomore je významné letovisko na Barskej riviére preslávené svojimi krásnymi piesočnatými plážami, bohatou vegetáciou a asi najstálejším počasím. Medzi najkrásnejšie pláže patria Sutomorská pláž dlhá asi 1250 metrov, pláž Zlaté pobrežie so zlatistým pieskom a nakoniec Červená pláž, podľa farby svojho piesku. Je to nádherná a romantická pláž obklopená hustým borovicovým lesom. Nachádzajú sa tu taktiež palmové bary a reštaurácie. Na celej Barskej riviére sa nachádza množstvo reštaurácií, diskoték, vládne tu príjemná letná atmosféra a ľudia tu sú veľmi priateľskí.

  Medzi ďalšie miesta, ktoré by ste si nemali nechať ujsť, patrí:

  Národný park Durmitor

  Durmitor je najvyššie pohorie Čiernej Hory a od roku 1980 patrí do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Naštevujú ho horolezci, cyklisti, ktorí milujú jazdy na horskom bicykli, môžete tu vyskúšať paragliding, rybolov v tunajších nádherných jazerách, môžete si tu taktiež vypožičať na celý deň koňa. Veľmi významno lokalitou je Štrka, kde žijú medvede, kamzíci a ďalšia divoká zver. Je možno tu podniknúť safari.

  Národný park Biegradska gora

  Nachádza sa v severovýchodnej časti Čiernej Hory a je to jedno z najstarších chránených miest Európy. Na 1600 ha sa tu rozkladá pralesná rezervázcia s pozoruhodným bohatstvom flóry a fauny.

  Národný park Skadarské jazero

  Jazero na čiernohorsko-albánskych hraniciach, ktorá sa rozkláda medzi masívmi Rumija, Sutorman, Taraboš a Prokletije a rovinami pri riekach Zeta a Morača, je so svojou rozlohou 391 km2 najväčším jazerom na Balkáne. V Jazere sa nachádza asi 50 ostrovov a ostrovčekov. Na jednom z nich je zaujímavá zrúcanina bývalého vezenia pre neplavcov. Hovorí sa, že toto vezenie zrušili, keď sa jeden z vezňov naučil plávať a utiekol. Skadarské jazero je najväčšia vtáčia rezervácia v Európa. Hniezdi tu takmer 270 druhov vtákov. Na severnom brehu sú mokrady utočiskom tunajšj poslednej kolónie pelikánov v Európe. Z malého mestečka Virpazar môžete podniknúť poučné a veľmi zaujímavé vyhliadkové plavby motorovou loďou po jazere.