Maurícius Maurícius

 • Mena, ceny, nákupy

  Oficiálna mena a kurz

  Oficiálna mena Mauriciusu je v origálnom názve rupee, v skratek Rs, potom slovensky rupia, ktorá sa ďalej delí na 100 centov. Čo sa týka dovozu a vývozu meny, neplatí tu žiadne obmedzenie, a to ani pre cudzincov meny. Ako to teda funguje, pokiaľ budete potrebovať zmeniť peniaze? Za žiadnu cenu si nezabudnite vziať cestovný pas a počítajte s tým, že zmenárne účtujú poplatky, väčšinou okolo 50 rupií. Veľkou výhodou je, že kurz meny tu stanovuje vláda, takže na celom území ostrova je stanovuje vláda, takže na celom území ostrova je rovnaký kurz, bez výnimiek. Dôležitou súčasťou je taktiež inkasný formulár, ktorý sa pri zmene vyplňuje. Pýtate sa prečo? Je to z toho dôvodu, pokiaľ by Vám sa zvýšila miestna mena a vy by ste si peniaze chceli zmeniť späť. Ďalšou výhodou je pomerne hustá sieť zmenáreň po celom ostrove.

  Čo si na Mauriciu nakúpiť a kde?

  Voľba suvenýrov je veĺmi dôležitou súčasťou každej dovolenky. Každá krajina má svoje špecifiká, ktorá by Vám mala pripomínať Vašu báječnú dovolenku, ako najlepšie to ide. To platí i o ostrove Mauricius a jeho symbolu, korým je operený krásavec dodo. Tento symbol ostrova nájdete v rôznych podobách v každom obchode so suvenírmi. Môžete si urobiť radosť soškou, tričkom, obrázkom, fotkou alebo pohľadnicou. Možností je nekonečne!

  Ďalšou typickou vecou Mauricia sú prekrásne modely lodí. Zruční remeselníci majú svoje dielne hneď na niekoľkých miestach ostrova a sú vskutku neprekonateĺní. Pokiaľ túžite po takovom tradičnom a originálnom suveníre, neváhajte, ale počítajte s určitou investíciou. výroba modelu lodi zabere množstvo týždňov ozaj starostlivej práce, preto je na mieste ju taktiež oceniť. Stredne veľký model lodi, ktorý kedysi dávno brázdila svetové oceány, zúži obsah Vašej peňaženky o pár tisíc korún, ale zato bude zdobiť vášu obývačku a žať nekonečný úspech Vašich náštev.

  Pre milovníkov módy a nákupu oblečenia je Maurcius doslova rajom na zemi! Mnoho svetových odevných značiek ako Diesel, Roxy alebo Quicksilver zvolili Mauricius ako miesto svojej výroby, preto sa tu nachádza veľmi mnoho takzvných faktory shopov alebo tovární obchodov. Najviac takých predajní sa nachádza v okolí Floreal a Curepipe, ale nebojte sa, v každom turistickom stredisku sa pár obchodov nachádza, taktiež určite neprídete skrátka. Pokiaľ sa teda rozhodnete nakúpiť si za neuveriteľné ceny módne kúsky, neváhajte!Predavačky v factory shopoch sa Vám budú celú dobu venovať s najväčším zaujatím a vy sa budete môcť prehrabovať v množstve značkových tričiek a riflí. Nesmiernou výhodou jemožnosť zmlúvania, a pokiaľ nakúpite viac vecí, čaká vás ďalšia zľava, nie je to báječné? Ak túžite po luxusnom tričku za 10 EUR, hurá na Mauricius!

  Medzi ďalšie tradičné suveníry, na ktoré nesmiete zabudnúť, sú úžasné darčekové balenia voňavých čajov, rumu, dútnikov alebo exotického korenia. Remeselná zručnosť miestnych obyvateľov sa netýka len lodí, ale takteiž výroby nádherných gorálkových náhrdelníkov, náramkov a zlatých šperkov.

  Kam sa vydať za nákupy

  Ideálne pre nákupy sú Caidam Waterfront na nábreží v Port Louis, oblasť Grad Baie, trhovisko v Port Louis. Množstvo nákupných príležitostí je i v mestách Curepine alebo Quatre Bornes. Pokiaĺ chcete pri nákupoch ušetriť nejakú tú korunu, navštívte na ostrove niekoktorý z duty free schopov. Stačí mať so sebou cestovný pas spiatočnú letenku. Pokiaľ zabudnete na nejakú pozornosť pre svojich známych, ani posledné chvíľky pred odletom ešte nie je nič stratené. Na letisku je veľký duty free shop a niekoľko obchodíkov so suvenírmi.

  Otváracia doba

  Obchody zatvárajú v rôznu dobu v závislosti na regióne. Pre Slovákov zvyknutých na naše nákupné strediská, možno dosť prekvapí zatváračka niektorých shopping centier na Mauriciu. My sm boli doslova šokovaní, keď sme sa po prehliadke Port Louis chceli pozrieť do nákupných centier v Caudan WaterFront, avšak márne. Naprostá väčšina obchodov zatvárala už o 17.hod.
  Väčšina obchodov bez problémov akceptuje kreditné karty. Bankomat nájdete vo všetkých turisticky navštevovaných lokalitách.

 • Orientačné ceny

  Mlieko (bežné), (1 liter) 1.15 €
  Bochník čerstvého bieleho chleba (500g) 0.62 €
  Ryža (biela), (1kg) 1.95 €
  Vajcia (bežné) (12) 1.95 €
  Miestny syr (1kg) 8.86 €
  Kuracie rezne (1kg) 5.30 €
  hovädzie okrúhle (1 kg) (alebo ekvivalentné červené mäso zo zadného stehna) 11.07 €
  Jablká (1kg) 1.95 €
  Banán (1kg) 1.57 €
  Pomaranče (1kg) 1.83 €
  Paradajka (1kg) 2.84 €
  Zemiaky (1kg) 0.98 €
  Cibuľa (1kg) 1.06 €
  Šalát (1 hlava) 0.79 €