Maurícius Maurícius

  • Možnosti cestovania a dopravy

    Čo je potreba pred cestou zariadiť

    Pre cestu na Mauricius nepotrebujeme vízum, čo je nesporná výhoda. Potrebujete teda platný cestovný pas, a to ešte najmenej pol roka po návratu do krajiny. Aj keď boli v roku 2004 víza zrušené, stále sa musíte preukazovať niekoľkými podmienkami. Nesmiete v krajine zostať dlhšie ako 6 mesiacov a môžete byť vyzvaní k preukázaniu dostatku finančných prostriedkov. Väčšinou 50 dolárov na deň. Čo sa týka colných a devízových predpisov, na Mauricius môžete doviesť litesdr destilátov, 2 litre vína, 250 cigariet, malú fľašku toaletnej vody o obsahu 250 militrov a asi 10 centrilitrov parfému. Prísne zakázaný a postihovaný je dovoz zbraní, narkotík a pornografie.

    Ako sa na Mauricius dostať

    Asi najlepšou a najpohodlnejšou dopravou je samozrejme lietadlo. Pokiaľ chcete lietať z Bratislavy, počítajte s niekoľkými prestupmi, záleží na leteckej spoločnosti a zájazdu, ktorý si zvolíte, ale určite vás čaká prestup vo Viedni. Všetky medzinárodné lety sú pod záštitou leteckej spoločnosti Air Mauritius. Na ostrove sa nachádza 5 letísk.

    Pokiaľ ste odvážní a milujete plavbu loďou, môžete sa pokúsiť dopraviť sa na Mauricius na lodi alebo plachetnici. Chce to ale veľa odvahy a skúseností.

    Ako sa pohybovať po ostrove?

    Možností je ozaj mnoho, záleží na Vašej momentálnej chuti a taktiež na tom, kam a ako rýchlo sa chcete dopraviť. Môžete si vypožičať automobil v požičovne na celý deň, ale pripravte sa na najprísnejšie podmienky. Väčšina požičovní požaduje vek nad 23 rokov, samozrejmosťou je platný medzinárodný vodičský preukaz, a to najmenej jeden rok. Ceny prenájmu sa líšia v závislosti na druhu a spoločnosti, ktorého prenájom poskytuje. Väčšinou sa stretávate s cenami v rozmedzí od 400 do 1500 rupií na jeden deň, s tým, že odídete s plnou nádržou. Tu ale budete musieť pred vrátením doplniť! Takéto požičovne áut sa nachádzajú v každom väčšom meste a hotelu. Pomerne lacnejšie variantou je vypožičať si automobil neoficiálne u novo získaných známych z rady obyvateľov ostrova.

    Ďalšou variantou, ako sa pohybovať po ostrove, je taxislužba. Stanovište s automobilmi sa nachádzajú na každom letisku a u každého hotelu. Dôležité je jediné - dohovoriť si cenu. A to preto, že máloktorá taxislužba používá taxametry. Zjednávanie a dohováranie je veľmi dôležité, nenechajte sa zmýliť a niekoľkokrát sa presvedčte že Vám vodič konocovú cenu rozumel a súhlasil s ňou. Vačšinou sa dopredu zjednáva i cesta späť a čakacia doba, ktorá je taktiež v cene. Najčastejšie sa stretnete s taxíkmi od spoločnosti British Morris Minors, ktoré Vám pravdepodobne ponúknu najlepšie služby a pohodlie. Cena za trasu alebo dĺžku sa odvíjajú taktiež od kvality automobilov a napríklad vybavenosťou klimatizácie a podobne. Pokiaľ uvažujete o prenájmu taxíku na celý deň, je to možné, a to už od 1500 rupií. Môžete tak podniknúť jazdu po celom ostrove a využiť vodičov ako sprievodcov, poznajú ostrov najlepšie. I tu je veĺmi dôležité dohovoriť sa na cene, a to celkovej cene bez rôznych príplatkov, ktoré si vymyslí. Niektoré taxi služby si účtujú i cenu za čakanie, informujte sa preto dopredu, dlhší obed alebo zastávka by sa Vám mohla nemile predražiť. Úplne najlepšou je dohovoriť cenu, ktorá obsahuje už čakaciu dobu.

    Doprava autobusom je ďalšou, lacnou možnosťou, ako sa po ostrove dopravovať. Autobusová doprava tu provozuje päť spoločností a poskytuje veľmi kvalitné služby. S cestovnými poriadkami sa väčšinou zoznámite vo Vašom turistikom stredisku. Autobusy bývajú čisté, pohodlné a veľmi farebné a zdobené náboženskými predmetmi. Vo väčších mestách nemusíte väčšinou čakať ani 10 minút, v odľahlejších miestach už je to s frekvenciou spojou horšie. Lístky sa kupujú priamo v autobuse a cena sa pohybuje okolo 25 rupií.

    Najlepšou variantou pre poznávanie ostrova, sa javí cyklistika. Pokiaľ si dobre naplánujete trasu, môžete za jeden deň stihnúť viac, než si myslíte. Požičovne bicyklov ponúkajú väčšinou bicykle horské a ceny sa pohybujú okolo 30 rupií za hodinu, na deň potom okolo 150 rupií, cena je teda pomerne priaznivá. Dôležitá je ale starostlivá kontrola bicyklu predtým, než vyjdete. Zoznam požičovien bicyklov sa nachádza v každom hotelu, letisko alebo turistické informačné stredisko.

    Pokiaĺ máte radi nebezpečie a dobrodružstvo, môžete zvoliť stopovanie. Keďže sa nachádzate v cudzej a veľmi ďalekej krajine, stopovanie sa nedoporučuje, už vôbec nie ženám.

    Čo by ste mali vedieť o Mauricijskej doprave

    Mauricius má samozrejme svoje vnútorné dopravné predpisy, ktoré by ste mali poznať, pokiaľ budete využívať miestnych dopravných komunikácií. Pamätajte si, že sa tu jazdí vľavo a vozovky nie sú v perfektnom stave, takže jazdite opatrne. V obývaných oblastiach nejazdite viac než 50 km za hodinu, mimo obce neprekračujte 80 km za hodinu.