Maurícius Maurícius

  • Fauna

    Mauricijská fauna je vskutku pozoruhodná a veľmi pestrá. Nachádza sa tu mnoho druhov nám neznámych exotických vtákov, a taktiež morských tvorov.

    Asi najznámejším tvorom Mauricia je jeho národný symbol - vyhynutý vták dodo. Tento vták tu žil asi do 17. storočia, kedy bol vyhubený holandskými prisťahovalcami. Dodo bol veľmi pomalý a jeho pohyby neboli vôbec isté, skôr sa tak kýval zo strany na stranu. Ani jeho vzhľad nebol príliš reprezentativní. mal veľmi krátke nohy s blanami, veľký dolu zahnutý zobák a krátke krídla. Možno by Vás prekvapila jeho veľkosť, mohol dorásť až do veľkosti dospelého moriaka. Pravdepodobne sa chválil hladkým perím šedej až čiernej farby. Zaujímavé je, že podľa rozprávania a všetkých popisov, si dodo nosil pár kamienkov, aby nimi potom mohol rozdrviť škrupiny orechov alebo semienok. Dodo bol veľmi zaujímavý a osobitý vták, o ňom sa dochovalo mnoho náčrtov a informácií. Bohužiaľ, zvieratá, ktoré sem boli dovezené, zlikvidovali postupne všetky jeho hniezda. Možno preto sa stal Mauricijskýmnárodným symbolom. Najlepšie tohoto vtáka znázorňujú v múzeu v Por Louis, kde sa nachádza jeho perfektná rekonštrukcia v životnej veľkosti.

    Hojne sa tu vyskytujú taktiež nádherné poštolky divoké andulky. Tie ovšem patria k ohrozeným druhom rovnako ako mauricijský ružový holu, ktorý je najväčším horubom vôbec. Veľkú skupinu tvoria rôzne druhy spevavých vtákov. Viedieť tu môžete rybáriky, rôzne druhy holubíc a papagájov a samozrejme taktiež nám známe vrabce a radu morských a vodných vtákov.

    Čo sa týka pozemných tvorov, na Mauriciu žije cez 15 druhov plazov, niektorí sú taktiež jedovaté! Veľmi časté sú príjemné stretnutia s opicami alebo menej príjemné stretnutia s malými netopiermi. Čo sa týka hmyzích susedov, žije tu okolo 2 000 druhov, od múch, cez komáre, až po veľké farebné chrobáky. Mauricijskú faunu si môžete prezrieť v Múzeu v Port Louis. Veľmi rozmanitý a krásny je miestny morský život, ktorý Vás naprosto okúzli. Nebudete chcieť robiť nič iného, než šnorchlovať v priezračnom teplom mori a objavovať korály, mušle a rôzne druhy farebných rybiek. V miestnych vodách môžete mimo iné vidieť veľryby, delfíny a morské korytnačky.