Maurícius Maurícius

  • Sviatky a udalosti

    Štátne sviatky a spoločenské udalosti sú veľmi dôležité, a to nielen na Mauriciu. Konajú sa oslavy, sprievody, ľudia sa bavia a stretávajú sa s rodinami. Poďme si prestaviť Maurijské štátne sviatky a niektoré významné slávnosti, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.

    Štátom uznávané sviatky:

    1. a 2. január Nový rok
    12. marec Deň nezávislosti republiky Mauritius
    Apríl (pohyblivo) Veľkonočný pondelok
    1. máj Sviatok práce
    1. november Dušičky - Deň všech svätých
    25. december Vianoce

    Festivaly a slávnosti

    Festivaly a rôzne náboženské sviatky hrajú na Mauricii veĺmi významnú úlohu. Kombinujú v sebe náboženské udalosti Indie, Číny a Francúzska, preto tu môžete navštíviť napríklad Čínsky festival, hynduistický festival Maha Shevaratree alebo slávnosť Pere Laval oslavujúci apoštola Otce Lavala.

    Veľmi očakávaným a taktiež veľmi strašidelným je festival Cavadee, ktorý sa koná vždy začiatkom chladného februára. Je v podstate indická slávnosť vychádzaca z legendy o démonovi menom Subramanya, ktorý uveznil príslušníka kmeňa tamilov Indoumbana. Behom tohoto festivalu sa konajú strašidelné predstavenia, kedy artisti chodia o žeravých uhlíkoch a prepichují si telo desiatkami malých ihličiek. taktiež niektorí návštevníci, väčšinou veľmi nábežensky založení, si nechávajú prepichovať tváre a jazyky týmito ihličkami, pretože veria, že tento rituál z nich vyženie všetkých zlých duchov. Usporiadajú sa taktiež pochody, behom ktorých sa ľudia modlia a súčasne nesú konštrukciu z dreva a kvetov, na ktorom konci je zavesená nádobka s mliekom. Takto idú až k chrámu, kde začne tradičná omša.

    Čínsky vplyv sa na Mauriciu prejaví koncom januára, kedy tu vypukne Čínsky jarný festival, v podstate veľmi živá a veselá oslava nového roku. V priebehu festivalu sa usporiadajú rôzne predstavenia čínskej kultúry, a taktiež súťaže, ako napríklad súťaž v pojedaní ryže. Súčasťou festivalu sú ohňostroje, hody, odháňanie zlých duchov z domácností a miest, a taktiež dračie sprievody. Ľudia zdobia svoje domy červenými dekoráciami, to preto, že červená prináša šťastie a pohodu.

    Ďalším veľmi významným festivalom je hinduistická slávnosť MahaShevaratree, ktorá sa koná začiatkom marca a oslavuje boha Šhivu. Pri tejto slávnosti v bielom oblečení pútnici putujú celú noc k jazeru Ganga - Talao, kde vzdajú Šhivovi hold a vodou pokropia drevenú konštrukciu s farebnými kvetmi. Ľudia veria v to, že voda v jazere je v spojení s posvätnou vodou rieky Gangy, preto je taktiež posvätná a je uctievaná. Roku 1898 bolo totiž trochu vody z Gangy naliato do jazera Ganga - Talao.

    Ďalším hinduistickým festivalom je marcový Holi, ktorému sa hovorí taktiež festival svetiel. Návštevníci tancujú, spievajú a jedia maurijské dobroty. Tetno festival vznikol ako pomsta diablovi, s ktorým svoje sily spojil človek menom Holika. Ten potom chcel zničiť posvätného muža Bhakta Praladu, ale našťastie bol upálený. Ľudia behom slávnosti spália obraz onoho Hiliky a tým oslávia víťazstvo nad zlom.

    9. september na Maurícii každoročne vypukne festival Pere Laval alebo púť k hrobke kňaza Lavala. Tejto púti ku kostolu sante Croix v meste Port Louis sa zúčastnia tisíce ľudí bez rozdielu vyznania. Putujú, aby sa tu pomodlili a oslávili tohoto významného Mauricijského apoštola, ktorý bol v roku 1979 vyhlásený za svätého za svoje dobré skutky. Bol to človek, ktorý sa obetoval pre starostlivosť o chudobných a chorých ľudí.