Maurícius Maurícius

  • Flóra

    Mauricijská flóra je veľmi bohatá a rozmanitá. Vďaka svojej polohe sa tu nachádzajú exotické rastliny, nádherné palmy a farebné kríky. Kedysi dávno bol ostrov huste zalesnený pralesmi, palmovými savanami a zmiešanými lesmi. Bohužiaĺ, vďaka osídľovaniu a rúbaniu sa mnoho lesov nezachovalo. Zvyšky hustých porastov sa nachádzajú v oblasti ostrova Ile aigrettes alebo Ile Ronde. Pred stovkami rokov sa tu nachádzali taktiež vzácne ebenové porasty, ktorého zvyšky si môžete prezrieť trebárs v rezervácii Machabée.

    Čo Vás ale na Mauríciu určite okúzli, sú úchvatné kvitnúce kríky, a to predovšetkým Trochetia Candolleana, ktorá má nádherné červené kvety a rastie hlboko v buši v hornatých oblastiach. Ľudia ich ale v malej miere pestujú taktiež u hotelov alebo v turistických strediskách, taktiež si ich zaiste všimnite. Za zmienku stojí taktiež Trochetia Triflora, jej charakteristických znakom sú žiarivé biele kvety, a taktiež krík Dombeya Acutangula Ten sa chvláli veľkým množstvom ružových kvetov a prekrásnou divokou vôňou. Nádherné sú taktiež všadeprítomné kvety ibišku. Rastie tu viac druhov, napríklad červené Hibiscus Boryanus alebo Hibiscus liliflorus, rastúci na ostrove Rodrigues. Bohaté zastúpenie tu majú taktiež majestátne a veľké palmy druhu Vacoas a Pandans. vidieť tu môžete i zaujímavé chlebovníky, eukalypty, rôzne druhy tropických kvetín a orchidejí.

    Vďaka silném rúbaniu stromov sa v posledných rokoch začala veľmi rozmáhať ochrana miestnej flóry. Organizácia Mauritian Wildlife Appeal Fund vytvára špeciálne rozsiahle plochy, ktoré sú chránené pred zvieratami a taktiež pred divokorastúcimi rastlinami. Na týchto plochách sú vysadzované vzácne rastlinné druhy, ktoré tumajú lepšiu šancu na prežitie.

    To najlepšie z ostrovnej flóry je k videniu v úžasnej botanickej záhrade Pamplamousse alebo botanické záhrade Sir Seewoosagur Ramgoolam.