Maďarsko - Maďarské termálne kúpele Maďarsko

 • Popis

  Maďarsko sa môže pochváliť jedným z najbohatších zdrojov termálnej a pramenitej vody na svete. Nie je preto divu, že tradície kúpeľnej kultúry v Maďarsku trvajú už 2 000 rokov. Silu a moc týchto vzácnych prameňov totiž objavili a využívali už samotní Rímania. V súčasnej dobe slúži ku kúpeľnej rekreácii približne 300 termálnych gejzírov, minerálnych a liečivých prameňov je registrovaných celkom 500, pričom takmer polovica patrí k hlavnému mestu Maďarska, Budapešti.

  Zadunají

  Väčšinu miestnych sídiel preslávila práve činnosť termálnych kúpeľov a výskyt liečivých prameňov. Pôsobenie zadunajských termálnych prameňov má spravidla hneď niekoľko faktorov - okrem klasickej príjemnej teploty a gejzírovej sily sú to taktiež špeciálne chemické účinky vo vode rozpustených látok. Vzhľadom k tomu, že značná časť týchto užitočných látok preniká do tela kožou, používajú sa miestne pramene predovšetkým k liečebným kúpeľom. Najznámejšími kúpeľnými centrami oblasti Zadunají sú kúpele Balf, Bükfürdö, Györ, Kehida, Harkány, Pápa, Mosonmagyaróvár, Sárvár a Zalakaros. zameriavajú sa predovšetkým na liečbu ochorení pohybového ústrojenstva, gynekologické a dermatologické problémy.

  Balatón
  Rozvoj kúpeľného života v dnešnej podobe začal v okolí najväčšieho jazera strednej Európy na konci 19 storočia. Dnes patrí Balaton medzi najrušnejšie turistické centrá Maďarska. Prvé pramene, ktorým boli pripísané liečebné účinky, sa nachádzajú v meste Balatonfüred, kde sa kúpeľná tradícia začala rozvíjať už okolo roku 1700. Prvý kúpeľný dom tu bol vybudovaný v 19. storočí. Severné pobrežie Balatonu bolo z veľkej časti formované sopečnou činnosťou, čo je príčinou výskytu sirných a uhličitých prameňov týchto miestach. Tieto mierne rádioaktívne pramene pritekajú i do jazera Hévíz. Známym kúpeľným centrom pri Balatonu je Tapolca, kde sa pod hrebeňom hory Szent Gyorgy sa ukrýva jaskyňa s jazierkom naplneným krasovou vodou. Do tejto oblasti sa najčastejšie jadzia liečiť ochorenia dýchacích ciest, chronické degenerativné choroby kostí a kĺbov, a reumatizmus.

  Severné Maďarsko

  Tento región ponúka až neskutočne širokú škálu možností športového a kultúrneho vyžitia, môžete poznávať miestnu históriu v podobe mnohých zámkov, hradov a kostolov, ľudové tradície v najrôznejších ukážkach folklóru, navštevovať známe i menej známe múzeá, provozovať tradičné i menej tradičné športy. Kúpeľné procedúry sú tu záležitosťou tak skôr vyslovene rexačnou a taktiež príjemným doplnkom k iným aktivitám. Medzi kúpeľné strediská Severného Maďarska vynikajú Eger, ktorý je najnavštevovanejšími kúpeĺmi Maďarska s radonovou vodou, Egerszalók so soĺným kopcom, po ňom steká horúca minerálna voda, jaskynné kúpele Miskolctapolca a Mezövesd s gejzírom, ktorého voda má vzácne protizánetlivé účinky vďaka obsahu horčíku, vápniku a hydro-karbonátu.

  Jazero Tisza

  Tisza je druhým najväčším maďarským jazerom a jeho typickým znakom je nenarušená príroda a jedinečne dochovaná pôvodná fauna i flóra. v okolí jazera sa napríklad vyskytuje neuveriteĺných 200 druhov vtákov. Termálna voda v tejto oblasti vystrekuje z hĺbky 1000 metrov pod zemským povrchom a najčastejšie sa využíva k liečbe gynekologických problémov, kožných chorôb a reumatických a kĺbových problémov. Pocit úľavy sa dostavuje veľmi rýchlo a pri správnej aplikácii liečebných procedúr je dosiahnutý efekt zlepšenia dlhodobý. Najvyhľadávanejšími centrami kúpeľnej rekreácie u jazera Tisza sú Berekfürdö a Tiszaújváros. Okrem osvedčených liečebných postupov poskytujú účinné formy celkovej relaxácie a regenerácie organizmu vrátane blahodárneho vplyvu na nervovú sústavu človeka.

  Veľká maďarská nížina

  Veľká maďarská nížina si dlhodobo udržuje prvenstvo v počtu hodín slnečného svitu za rok a dá sa povedať, že miestne liečebné pramene nadväzujú jeden na druhý - táto oblasť Maďarska je nimi doslova pretkaná. Akýmsi srdcom kúpeľov je v oblasti Veľkej maďarskej nížiny mestečko Hajdúszoboszló s parkom kúpeľov o rozlohe 30 ha. Jedná sa o najväčší kúpeľný komplex v Maďarsku. K parku patrí jazero, plavecký bazén a aquapark, obrie kĺzačky a ďalšie bazény s umelým vlnobitím - pre milovníkov vodných radovánok je to učinený raj. K tomu môžete vyskúšať 50 rôznych termálnych kúpeľných procedúr. Nezabudnuteľné zážiky sľubujú svojim návštevníkom taktiež mediteránne zážitkové kúpele Aquaticum v Debrecenu, hradné kúpele Gyula s celkom novým wellness-centrom a liečebné kúpele Orosháza, ktoré bývajú vďaka širokému spektru ponúkaných služieb nazývané \\\"Perlou Veľkej nížiny\\\". Kúpeľní hostia si do oblasti Veľkej maďarskej nížiny jazdia liečiť predovšetkým gynekologické poruchy, problémy pohybového ústrojenstva a kožné choroby.


  Väčšinu miestnych liečivých prameňov ocenia predovšetkým pacienti, ktorých trápia problémy spojené s funkciou pohybového apartáu a ľudia trpiaci reumatickými problémamy. Účinnú pomoc ale maďarské termálne pramene poskytujú taktiež na problémy gynekologické a kožné, problémy s látkovou výmenou, ľadvinami a žalúdkom. Procedury a ďalšie špeciálne ozdravné kúry prebiehajú v kúpeľoch, liečebných a wellness hoteloch a sanatóriách, kde na ich priebeh dohliada vysoko odborný a kvalitfikovaný personál. Samozrejmosťou je rovnako vysoká úroveň všetkých ďalších služieb, ktoré kúpeľné komplexy poskytujú tak, aby svojim návštevníkom mohli ponúknuť dokonalý komfort pre ich relaxáciu.

  Toho mnohé zariadenia dosiahli nedávnou rozsiahlou rekonštrukciou, ktoré dali možnosť vzniknúť špičkovým moderným kúpeľným areálom. Nájdete tu obsiahlu ponuku mnohých ďalších aktivít, okrem pešej turistiky napríklad vodné radovánky v aquaparku, cyklistiku, jazdu na koni, tenis, golf alebo rybárčenie. Maďarské kúpele je možno rozdeliť do niekoľkých geografických oblastí, z nich každá je pripravená, poskytnúť svojím hosťom trochu iný charakter služieb. Tak si každý potencionálny návštevník môže vybrať kúpeľné stredisko presne podľa svojich potrieb a prianí. Hlavnými kúpeľnými oblasťami sú Budapešť, Zadunají, Balaton, Severné Maďarsko, Jazero Tisza a Veľká maďarská nížina.

Najnovšie recenzie Maďarsko - Maďarské termálne kúpele

Celkom: 10 Ubytování i relax v termálních lázních jsme si celá rodina užili. Z hotelu průchodem rovnou do lázni v županu je super.

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Ubytování i relax v termálních lázních jsme si celá rodina užili. Z hotelu průchodem rovnou do lázni v županu je super. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Pokoj uklizený, čistý, hezky zařízený.

Strava
Jídlo dobré, vcelku velký výběr, vše v pořádku. Měli jsme polopenzi, v termál. lázních se nám stravování moc nezamlouvalo(nic moc výběr), tak jsme chodili do města. Třeba pizzerie kousek od hotelu, dobrá volba.

Služby hotela
Vše dobře zorganizováno, nemáme co vytknout.

Leona K., 11.03.2020, Dátum pobytu: 2.3. - 5.3.2020
Oblasť: Maďarsko Maďarsko, Maďarské termálne kúpele, Hotel: Park Inn by Radisson Sárvár Resort & Spa

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 10 A dovolenou jsme byli velmi spokojeni, cena odpovídá kvalitě.

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
A dovolenou jsme byli velmi spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytování bez připomínek.

Strava
Strava velmi dobrá.

Služby hotela
Personál ochotný a příjemný v jednání.

Pláž
Přístup do bazénů dobrý a čistý.

Milan Lodr, 09.03.2020, Dátum pobytu: 1.3. - 5.3.2020
Oblasť: Maďarsko Maďarsko, Maďarské termálne kúpele, Hotel: Park Inn by Radisson Sárvár Resort & Spa

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 8,2 Hotel pekny, nove zrekonstruovany, u vody. Pokoje ovsem maji vyhled na parkoviste. Vyhled na vodu je z hotelove restaurace, ktera je...

 • 9 Ubytovanie
 • 6 Strava
 • 8 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Hotel pekny, nove zrekonstruovany, u vody. Pokoje ovsem maji vyhled na parkoviste. Vyhled na vodu je z hotelove restaurace, ktera je primo noblesni. Vsude se da zaplatit kartou (termaly, hotel, obcerstveni v termalech, v obchode). My jsme nemeli u sebe ani jeden forint za ctyri dny pobytu. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Nove zrekonstruovany hotel, pokoje mensi, ale stacilo. Uklid pokoje kazdy den, vsude cisto, uklizeno, utulno.

Strava
Strava v hotelove restauraci je na Madarsko az moc nobl, vyber jidel spise takovy univerzalni, zadne madarske speciality. Na veceri vyber z menu (tri chody), porce spise mensi. Snidane klasicka hotelova (sunka, syr, maslo, marmelada, cornflakes, vajicka, parky, zelenina,...). Vecere podavaji az do 21h, ve 20h zaviraji termaly, tak se to da stihnout.

Služby hotela
V cene jsme meli jeden vstup do termalu, ktere jsou od hotelu kousek.

Pláž
Termaly Raba Quelle jsou od hotelu kousek. Je tam spoustu vyziti, bar primo v bazenu, vsude se da platit kartou.

Markéta U., 04.03.2020, Dátum pobytu: 27.2. - 1.3.2020
Oblasť: Maďarsko Maďarsko, Maďarské termálne kúpele, Hotel: Amstel

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (1)

Celkom: 5,4 Až na to jídlo se nám pobyt líbil.

 • 6,5 Ubytovanie
 • 2 Strava
 • 8 Okolie
 • 4 Cena

Celkové zhrnutie
Až na to jídlo se nám pobyt líbil. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytováni i čistota byly v pořádku.

Strava
Snídaně byla formou švédských stolů, tedy ta byla v pořádku. Nevím zda to bylo sezóností, ale každý večer bylo stejné jídlo. Sice si člověk mohl vybrat, ale u každého jídla bylo něco špatně. Ať už to byl překyselený salát k řízečkům, pyré z prášku ke gordon bleu, hodně bešamelu a žádná sýrová chuť v omáčce k raviolám, přepečené kachní stehno, tedy dřevnaté jak šťavnaté. V maďarsku jsem byl takto poprvé, a na jejich vyhlášenou kuchyni jsem se těšil, bohužel v tomto hotelu dobře nevařili.

Služby hotela
K polopenzi bych na večeři uvítal alespoň vodu zdarma.

Jaromír Antos, 04.03.2020, Dátum pobytu: 25.2. - 1.3.2020
Oblasť: Maďarsko Maďarsko, Maďarské termálne kúpele, Hotel: Amstel

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 10 Cesta byla jedna velká katastrofa. Odjezd měl být v 8 hodin ze zastávky M u vlakového nádraží. Sraz minimálně 15 minut předem. Autobus...

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Cesta byla jedna velká katastrofa. Odjezd měl být v 8 hodin ze zastávky M u vlakového nádraží. Sraz minimálně 15 minut předem.

Autobus nepřijel, v 8 30 kontaktovaná delegátka, která tvrdila že o žádném zpoždění neví. Autobus přijel 8 45 a zastavil úplně někde jinde, řidič zavolal na mobil, ať dojdeme jinde, že se nevrací, že tam nepojede. Při příchodu naštvaný, vulgární. Ujeli jsme za Olmouc a hned zastavil, že má přestávku, že už jede 4 hodiny. Dále jsme pokračovali do Brna a to už bylo pěkné zpoždění. Při dotazu proč teda nejedou dva když on to nestíhá odpovědět, že neví. atd........ no coment - katastrofa. Celou dobu jízdy šlo topení na plno, tvrdil, že nejde vypnout.

Příjezd na místo po 16 hodině, než nám předali pokoje bylo hned 17 hodin. Termály jsou ale otevřené pouze do 18 hodi. Takže dle popisu že máte 4x celodenní koupání, to není. Koupání je pouze 2,3,4 den, nevím proč CK nabízá 4 dny, je to klamání lidí. Odjezd z hotelu byl v 9 30, zpáteční cesta už probíhala dobře.

Příště vlastní autem, s CK nikdy více. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
pěkné, čisté

Strava
perfektní

Služby hotela
odpovídají

Ilona Bartoňková, 04.03.2020, Dátum pobytu: 26.2. - 1.3.2020
Oblasť: Maďarsko Maďarsko, Maďarské termálne kúpele, Hotel: Répce

Bola táto recenzia užitočná? Áno (3) Nie (1)

Všetky recenzie Maďarsko - Maďarské termálne kúpele