Maďarsko - Maďarské termálne kúpele Maďarsko

 • Popis

  Maďarsko sa môže pochváliť jedným z najbohatších zdrojov termálnej a pramenitej vody na svete. Nie je preto divu, že tradície kúpeľnej kultúry v Maďarsku trvajú už 2 000 rokov. Silu a moc týchto vzácnych prameňov totiž objavili a využívali už samotní Rímania. V súčasnej dobe slúži ku kúpeľnej rekreácii približne 300 termálnych gejzírov, minerálnych a liečivých prameňov je registrovaných celkom 500, pričom takmer polovica patrí k hlavnému mestu Maďarska, Budapešti.

  Zadunají

  Väčšinu miestnych sídiel preslávila práve činnosť termálnych kúpeľov a výskyt liečivých prameňov. Pôsobenie zadunajských termálnych prameňov má spravidla hneď niekoľko faktorov - okrem klasickej príjemnej teploty a gejzírovej sily sú to taktiež špeciálne chemické účinky vo vode rozpustených látok. Vzhľadom k tomu, že značná časť týchto užitočných látok preniká do tela kožou, používajú sa miestne pramene predovšetkým k liečebným kúpeľom. Najznámejšími kúpeľnými centrami oblasti Zadunají sú kúpele Balf, Bükfürdö, Györ, Kehida, Harkány, Pápa, Mosonmagyaróvár, Sárvár a Zalakaros. zameriavajú sa predovšetkým na liečbu ochorení pohybového ústrojenstva, gynekologické a dermatologické problémy.

  Balatón
  Rozvoj kúpeľného života v dnešnej podobe začal v okolí najväčšieho jazera strednej Európy na konci 19 storočia. Dnes patrí Balaton medzi najrušnejšie turistické centrá Maďarska. Prvé pramene, ktorým boli pripísané liečebné účinky, sa nachádzajú v meste Balatonfüred, kde sa kúpeľná tradícia začala rozvíjať už okolo roku 1700. Prvý kúpeľný dom tu bol vybudovaný v 19. storočí. Severné pobrežie Balatonu bolo z veľkej časti formované sopečnou činnosťou, čo je príčinou výskytu sirných a uhličitých prameňov týchto miestach. Tieto mierne rádioaktívne pramene pritekajú i do jazera Hévíz. Známym kúpeľným centrom pri Balatonu je Tapolca, kde sa pod hrebeňom hory Szent Gyorgy sa ukrýva jaskyňa s jazierkom naplneným krasovou vodou. Do tejto oblasti sa najčastejšie jadzia liečiť ochorenia dýchacích ciest, chronické degenerativné choroby kostí a kĺbov, a reumatizmus.

  Severné Maďarsko

  Tento región ponúka až neskutočne širokú škálu možností športového a kultúrneho vyžitia, môžete poznávať miestnu históriu v podobe mnohých zámkov, hradov a kostolov, ľudové tradície v najrôznejších ukážkach folklóru, navštevovať známe i menej známe múzeá, provozovať tradičné i menej tradičné športy. Kúpeľné procedúry sú tu záležitosťou tak skôr vyslovene rexačnou a taktiež príjemným doplnkom k iným aktivitám. Medzi kúpeľné strediská Severného Maďarska vynikajú Eger, ktorý je najnavštevovanejšími kúpeĺmi Maďarska s radonovou vodou, Egerszalók so soĺným kopcom, po ňom steká horúca minerálna voda, jaskynné kúpele Miskolctapolca a Mezövesd s gejzírom, ktorého voda má vzácne protizánetlivé účinky vďaka obsahu horčíku, vápniku a hydro-karbonátu.

  Jazero Tisza

  Tisza je druhým najväčším maďarským jazerom a jeho typickým znakom je nenarušená príroda a jedinečne dochovaná pôvodná fauna i flóra. v okolí jazera sa napríklad vyskytuje neuveriteĺných 200 druhov vtákov. Termálna voda v tejto oblasti vystrekuje z hĺbky 1000 metrov pod zemským povrchom a najčastejšie sa využíva k liečbe gynekologických problémov, kožných chorôb a reumatických a kĺbových problémov. Pocit úľavy sa dostavuje veľmi rýchlo a pri správnej aplikácii liečebných procedúr je dosiahnutý efekt zlepšenia dlhodobý. Najvyhľadávanejšími centrami kúpeľnej rekreácie u jazera Tisza sú Berekfürdö a Tiszaújváros. Okrem osvedčených liečebných postupov poskytujú účinné formy celkovej relaxácie a regenerácie organizmu vrátane blahodárneho vplyvu na nervovú sústavu človeka.

  Veľká maďarská nížina

  Veľká maďarská nížina si dlhodobo udržuje prvenstvo v počtu hodín slnečného svitu za rok a dá sa povedať, že miestne liečebné pramene nadväzujú jeden na druhý - táto oblasť Maďarska je nimi doslova pretkaná. Akýmsi srdcom kúpeľov je v oblasti Veľkej maďarskej nížiny mestečko Hajdúszoboszló s parkom kúpeľov o rozlohe 30 ha. Jedná sa o najväčší kúpeľný komplex v Maďarsku. K parku patrí jazero, plavecký bazén a aquapark, obrie kĺzačky a ďalšie bazény s umelým vlnobitím - pre milovníkov vodných radovánok je to učinený raj. K tomu môžete vyskúšať 50 rôznych termálnych kúpeľných procedúr. Nezabudnuteľné zážiky sľubujú svojim návštevníkom taktiež mediteránne zážitkové kúpele Aquaticum v Debrecenu, hradné kúpele Gyula s celkom novým wellness-centrom a liečebné kúpele Orosháza, ktoré bývajú vďaka širokému spektru ponúkaných služieb nazývané \\\"Perlou Veľkej nížiny\\\". Kúpeľní hostia si do oblasti Veľkej maďarskej nížiny jazdia liečiť predovšetkým gynekologické poruchy, problémy pohybového ústrojenstva a kožné choroby.


  Väčšinu miestnych liečivých prameňov ocenia predovšetkým pacienti, ktorých trápia problémy spojené s funkciou pohybového apartáu a ľudia trpiaci reumatickými problémamy. Účinnú pomoc ale maďarské termálne pramene poskytujú taktiež na problémy gynekologické a kožné, problémy s látkovou výmenou, ľadvinami a žalúdkom. Procedury a ďalšie špeciálne ozdravné kúry prebiehajú v kúpeľoch, liečebných a wellness hoteloch a sanatóriách, kde na ich priebeh dohliada vysoko odborný a kvalitfikovaný personál. Samozrejmosťou je rovnako vysoká úroveň všetkých ďalších služieb, ktoré kúpeľné komplexy poskytujú tak, aby svojim návštevníkom mohli ponúknuť dokonalý komfort pre ich relaxáciu.

  Toho mnohé zariadenia dosiahli nedávnou rozsiahlou rekonštrukciou, ktoré dali možnosť vzniknúť špičkovým moderným kúpeľným areálom. Nájdete tu obsiahlu ponuku mnohých ďalších aktivít, okrem pešej turistiky napríklad vodné radovánky v aquaparku, cyklistiku, jazdu na koni, tenis, golf alebo rybárčenie. Maďarské kúpele je možno rozdeliť do niekoľkých geografických oblastí, z nich každá je pripravená, poskytnúť svojím hosťom trochu iný charakter služieb. Tak si každý potencionálny návštevník môže vybrať kúpeľné stredisko presne podľa svojich potrieb a prianí. Hlavnými kúpeľnými oblasťami sú Budapešť, Zadunají, Balaton, Severné Maďarsko, Jazero Tisza a Veľká maďarská nížina.

Najnovšie recenzie Maďarsko - Maďarské termálne kúpele

Celkom: 9.5 Skvělý odpočinek.

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 9 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Skvělý odpočinek. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Hotel byl po všech stránkách vyhovující.

Strava
Bohaté snídaně i večere formou bufetu (teplého i studeného).

Služby hotela
Příjemné wellness přímo v hotelu. Díky blízkostí lázní bylo poměrně prázdné.

Pláž
Do lázní možnost přístupu krytým koridorem. Dá se jí tedy rovnou v plavkách a županu.

Jana P., Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 11.07.2024, Dátum pobytu: 4.7. - 8.7.2024
Oblasť: Maďarsko Maďarsko, Maďarské termálne kúpele, Hotel: Hunguest Hotel Bük (ex Répce/Répce Gold)

Celkom: 8 Věděla jsem do čeho jedu, takže spokojenost. Jen nás nikdo neupozornil, že je vypuštěný nejteplejší bazén a platíme plnou cenu za vstup.

 • 8 Ubytovanie
 • 8 Strava
 • 8 Okolie
 • 8 Cena

Celkové zhrnutie
Věděla jsem do čeho jedu, takže spokojenost. Jen nás nikdo neupozornil, že je vypuštěný nejteplejší bazén a platíme plnou cenu za vstup. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Pokoj pěkný, síť proti komárům ve dveřích na balkon, paráda. Jen moc měkká postel.

Strava
Stravování v areálu lázní - velký výběr jídel, cena odpovídající kvalitě.

Služby hotela
Ubytování v apartmánu odpovídalo nabídce cestovní kanceláře.

Pláž
Bazény čisté, dostatek lehátek.

Dana D., Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 26.06.2024, Dátum pobytu: 14.6. - 23.6.2024
Oblasť: Maďarsko Maďarsko, Maďarské termálne kúpele, Hotel: Apartmánový dům Tavasz

Celkom: 10 Pobyt v termálních lázních a pobyt v hotelu Hungarest (ex Repce Gold) perfektní naprosto bez závad

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Pobyt v termálních lázních a pobyt v hotelu Hungarest (ex Repce Gold) perfektní naprosto bez závad Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Jako každoročně opět bez chyby. Recepce dokonalá, méně administrativy, rychlost, pokoj čistý opět jako vždy bez chyby.

Strava
Snídaně a večeře. Jídla dostatek, chutné, příjemné prostředí.

Služby hotela
Vše dobré.

Pláž
Jednalo se o termální lázně, všechno rovněž dobré.

Vratislav K., Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 20.06.2024, Dátum pobytu: 14.6. - 16.6.2024
Oblasť: Maďarsko Maďarsko, Maďarské termálne kúpele, Hotel: Hunguest Hotel Bük (ex Répce/Répce Gold)

Celkom: 9.5 Pobyt splnil moje očekávání.

 • 10 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 10 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Pobyt splnil moje očekávání. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Pokoje čisté, k dispozici byl hotelový župan, ručníky a osušky.

Strava
Celodenní nabídka byla velmi pestrá, snídaně bohaté, na oběd si každý vybral dle své chuti. Spousta zeleniny,ovoce, nápojů, zákusků i zmrzliny. Jídlo teplé a nikdy nic nechybělo. Stevardi se starali o doplnění.

Služby hotela
Služba hotelu při ubytování a odhlášení je rychlá, velké plus je, že personál rozumí hostu a domluví se.

Pláž
Vsechny bazény jsou dostupné, v klidu se přechází v županu , všude byla možnost občerstvení.

Jana R., Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 15.05.2024, Dátum pobytu: 8.5. - 12.5.2024
Oblasť: Maďarsko Maďarsko, Maďarské termálne kúpele, Hotel: Hunguest Hotel Bük (ex Répce/Répce Gold)

2 fotografie

Celkom: 9.5 První dojem super. I když jsme přijeli před druhou hodinou, umožnili nám v rámci All inclusive jít na oběd ????. Všichni se snaží mluvit...

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 8 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
První dojem super. I když jsme přijeli před druhou hodinou, umožnili nám v rámci All inclusive jít na oběd ????. Všichni se snaží mluvit česky a hotel působí útulně. Parkování před hotelem zdarma (2 parkoviště), ale těch havranů a všude jejich výkaly ????. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Pokoj krásný. Hezky uklizený. Ručníky a župany na pokoji. K dispozici je i mýdlo se sprchovým gelem, trezor i vybavený minibar.

Strava
Strava byla pestrá formou bufetu. Večer nabídka studených jídel (Klobásy, sýry, pečivo).. Snídaně i večeře luxus. Oběd trochu horší ????.

Služby hotela
Vstup do lázní Bükfürdö propojené vyhřívaným koridorem. Lázně krásné a velké. To velké množství lidí se tam díky tomu ztratí ????.

Pláž
Nevyužili jsme. Myslím, že tam ani nic takového není ????

Kateřina S., Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 13.05.2024, Dátum pobytu: 1.5. - 3.5.2024
Oblasť: Maďarsko Maďarsko, Maďarské termálne kúpele, Hotel: Hunguest Hotel Bük (ex Répce/Répce Gold)

2 fotografie

Všetky recenzie Maďarsko - Maďarské termálne kúpele