Maďarsko Maďarsko

 • Sviatky a udalosti

  Tie najzaujímavejšie slávnosti môžete zažiť v hlavnom meste Maďarska Budapešti, medzi kultúrne mestá patrí však i mnohé ďalšie. Behom roku sa koná celé množstvo zaujímavých festivalov, leto ovládajú zábavné akcie určené predovšetkým turistom.

  Každý rok začína novoročným koncertom v Štátnej opere v Budapešti. Koná sa hneď 1. januára. Vo februári hostí Moháč najväčší maďarský karneval. Neodmysliteľne k nemu patrí pestrofarebný maškarný sprievod a bohatý jarmok. V marci sa koná v Budapešti vyhlásený Jarný festival hudby, ktorého súčasťou sú predstavenia baletu, opery a operety. Ak chcete poznať tradičnú maďarskú Veľkú noc, určite zamierte do dedinky Hollokö, kde získate jedinečnú príležitosť, poznať miestne ľudové zvyky, hudbu a remeslá.

  Letnú sezónu u Balatonu tradične zahajuje Balatonský festival v Keszthely. Behom nerôznejších výstav a koncertov sa nad jazerom slávnostne vztýčia stojany s vlajkami. Už 70 rokov sa slávnostným zahájením sezóny v podobe Slávností rozvinutia plachiet koná taktiež v Balatonfüredu. V máji prebiehajú rovnako Hrtobágyské jazdecké dni s prehliadkou jazdeckého umenia pastevcov, s jazdami koňských záprahov a ďalšími súťažami. Jún v Maďarsku poteší predovšetkým milovníkov hudby.

  Na zámku Brunswick prebiehajú Beethovenove večere mladých filharmonikov a v Miskolci Operný festival. Do fascinujúcej atmosféry stredoveku sa ponorí celé mesto Visegrád behom známeho Hradného festivalu. Najvýznamnejšie udalosti tohoto obdobia je Segedínsky festival pod šírym nebom, ktorý zahrňuje pútavé divadelné predstavenia, koncerty klasickej, rockovej i ľudovej hudby, a veselé pouličné oslavy.

  Na pripadajú Jazzové dni v Debrecínu, čo je najstarší jazzový festival v Maďarsku. Akcií obrovitých romerov je Sziget Festival, každoročne usporiadaný neďaleko Budapešti. Tradične státisíce divákov priláka Veľká cena MS vo vozoch formule 1, spojená so slávnym závodným okruhom Hungaroring. Podarenou obdobou celosvetovo preslávenej berlínskej Love Parade je Budapest Parade, ktorá síce zatiaľ nie je akciou tak vyhlásenou, ničmenej má účastníkom čo ponúknuť. Nádherný pohľad ponúka prehliadka kvetinami nazdobených vozov Sviatku sv. Štefana. Pozrieť sa na ohňostroj mieri k Dunaji veľká časť obyvateľov mesta,ktorí tejto udalosti tradične prikladajú značný význam. Oslavy menšieho rozsahu sa v tento deň konajú i na iných miestach v Maďarsku.

  Veľkou atrakciou maďarskej jesene je Jesenný festival súčasného experimentálneho umenia v Budapešti, ktorý ponúkne divákom pohľad na zase trochu iný rozmer kultúry. Po Vianociach v duchu tradičných ľudových tradíc prichádza 30. decembra na rad udalosť skutočne veľkolepých rozmerov - koncert cigánskeho orchestru, ktorý má útctihodných 100 členov a dokáže sprostredkovať tak silný hudobný zážitok, že na nich budete iste ešte dlho s trochou nostalgie spomínať. Ostatne podobné pocity budete mať pravdepodobne sná´d zo všetkých veľkých maďarských osláv, ktoré sú plné farieb, hudby, emocií a neopakovateľnej atmosféry.