Maďarsko Maďarsko

 • Ako tráviť čas

  Vodáctvo

  Hustá riečna sieť, ktorá územie Maďarska pokrýva, je veĺkým lákadlom pre všetkých vodákov. Väčšina z nich mieri do východných oblastí Maďarska. Pre romantické prechádzky na loďkách je ako stvorené Tiské jazero.

  Rybárenie

  Obľúbenými rybárskymi revírmi v západnom Maďarsku sú Balatón a jazero Velence. Vo východnom Maďarsku je pre rybárov pripravené jazero Tiské. K lovu na všetkých týchto miestach je treba vlastniť rybárske povolenie, ktoré je možné získať napríklad v predajni rybárskych potrieb. Potrebné informácie Vám ochotne podajú v príslušných turistických informačných kanceláriách.

  Jachting, windsurfing a vodné lyžovanie

  Používanie motorových lodí je povolené len na Tiskom jazere. Jeden z najkrásnejších jachtárskych prístavov v Maďarsku je Balatonkenese na Balatone. Pre vodné lyžovanie je ideálny areál v Balatonfüredu. Windsurfingu sa športovci venujú najčastejšie na jazere Velence, na Tiskom jazere a na Balatone. U Balatonu funguje taktiež veľmi kvalitná škola windsurfingu.

  Golf

  V súčasnej dobe sa Maďarsko môže pochváliť 14-timi golfovými ihriskami, z ktorých 4 sú 18jamkové. Všetky golfové ihriská patria pod Maďarský golfový Sväz. Medzi tie najzaujímavejšie golfové ihriská v Maďarsku patria ihriská Pólus Palace Golf & Country Club v meste Alcsútdoboz, Pólus Palace Thermal Golf Club Hotel v Gödu u Budapešti a Pannonia Golf & Country Club rovnako v Alcsútdobozu.

  Jazda na bicykli

  Cyklistika je v Maďarskku stále obľúbenejším športom, preto sa i sieť cyklociest neustále rozširuje. Obľúbené sú predovšetkým výlety okolo Balatonu alebo tiského jazera. Letáky s prehľadom cyklistických trás vám radi poskytnú v mnohých turistických informačných kanceláriách. Bicykle je možné bez problémov prepravovať v označených vagónoch niektorých vlakov.

  Jazda na koni

  Jazdectvo a chov koní má v Maďarsku ďalekosiahlu tradíciu a milovníci koní si tu prídu skutočne na svoje. Slávnu jazdeckú školu, žrebčín, jazdecký a lovecký hotel nájdete pri dvore Hubertus v mestečku Balatonfenyvec. Okrem klasických vychádzok na koňoch tu môžete absolvovať kurz drezúry a skokov a prechádzku v kočiary ťahaným koňskými záprahmi. Obľúbené je rovnako jazdecké centrum Rádpuszta v Balatonlelle alebo mesto Zánka na severnom brehu Balatonu. Medzi najstaršie jazdecké stajne v Maďarsku patrí Magony Tanya. K stajni so žrebčínom lipicánov patrí taktiež útulný penzión.

  Lietanie

  Vyhliadkové lety, pragliding a závesné lietanie sú atrakciami rozšírenými predovšetkým u Balatonu. Pokiaľ ste vášnivými priaznivcami lietania, zamierte na letisko Zalakaros, Siófok alebo letisko u Dáky.

  Bobová dráha

  Vyskúšať si v Maďarsku môžete i menej tradičné športy. Vyhlásené bobové dráhy nájdu milovníci tohoto druhu zábavy vo Visegráde, v Šoproni a v letovisku Balatonfüzfó. Otváracia doba týchto zariadení sa líši v závislosti na práve prebiehajúcom ročnom období.