Francúzsko Francúzsko

 • Zaujímavé miesta

  Jeden z typických symbolov Francúzska môžeme nájsť len 21 km od hlavného mesta. Palác kráľa Ľudvíka XIV. Versailles predstavuje majtrovské veľdielo, oplývajúce rôznorodými stavebnými materiálmi, hýriacou okázalosťou, luxusom a márnivosťou. Za dominujúce prvky tohoto komplexu môžeme považovať Apollonov salón, tróniacu miestnosť s impozantnou nástropnou maľbou samotného kráľa Slnka vo svojom kočiari, či Zrkadlovú sieň, bývalé centrum rozmanitého života, ktoré rafinovane pracuje so svetlom od zapadajúceho slnka. Niektoré miestnosti, ako napríklad kráľova spálňa, sú otvorené len za špeciálnej príležitosti. Zdá sa byť neuveriteľné, že bývalo povinnosťou pozorovať kráľa, ako večer ide do postele a ráno vstáva.

  Versailles je možné obdivovať nielen zvonku ale aj zvnútra. Okázalé záhrady, presne vystihujúce podstatu francúzskeho parku ponúkajú početné kolnády, fontány či jazierka. Nemalou turistickou atrakciou je prechádzka pramiciou na tzv. Grand Canale či nášteva dedinky Hamenau, s charakteristickými doškovými strechami, kde si dvorania hrávali na prostý život na dedine.

  Za ďalšie lákadlo by sme nepochybne mohli označiť katedrálu v Chartres z prelomu 12. storočia, v ktorom sa zasnubuje štýl románský s nastupujúcou gotikou. Obdivovať tu môžeme cez 170 rôznych farebných okien.

  Pre tých, ktorých láka hlavne prírodná scenéria, bude les Fontainebleau iste vytýčeným cieľom. Množstvo stromov láka k podniknutiu osviežujúcej prechádzky. Sú tu dokonca umiestnené početné skalné steny pre tréning chtivých horolezcov.

  Mestečko Chantilly, nachádzajúce sa približne 50 km severne od Paríža, môže ponúknuť svoju dominantu a to zámok, pozostávajúci z dvoch častí, malého a veľkého zámku.

  Pokiaľ hovoríme o najbližšom parížskom okolí, musíme sa samozrejme pokúsiť vybrať aspoň niektoré z nespočetných zaujímavostí a pamiatok, ktoré sú k videniu v hlavnom meste. Nemusíte ani pripomínať svetoznámu umeleckú galériu Louvre, opradenú záhadami okolo zrejme najznámejšieho obrazu Mony Lisy z tvorby renesančného génia Da Vinciho. Kto by si vedel predstaviť Paríž bez tri sto metrov vysokej Eiffelovej veže, dar Američanov z roku 1886, ktorý sa stal jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií. Katedrála Notre-Dame, Víťazný oblúk a ChampsElysées sú ďalšie typické atributy, ktoré sa nám pri vyslovení mena Paríž určite vybavia.

  Nie je však nutné koncentrovať sa len na hlavné mesto, vo Francúzsku nájdete i ďalšie zaujímavé miesta atraktivné pre turistov. Napríklad malé mestečko v Pyrenejoch nazývané Lurdy, miesto, ktoré tento rok oslavuje 150. výročie zjavenia panny Márie, navštívi ročne milióny veriacich z celého sveta, aby tu našli duševnú i telesnú silu.

  Región Burgundsko poskytuje jednu z najväčších viníc na svete. V minulosti oblasť oplývala bohatstvom, takže nie je divu, že i v malých mestách vždy nájdete impozantné kostoly alebo iné stavby.

  Trošku severnejšie, v oblasti Bretane je silný keltský vplyv, ktorý sa v kulture prejavuje dodnes. Dôkazom toho sú časté festivaly s keltskou tematikou, napríklad najvýznamnejší Všekeltský festival v Lorentinu.

  Jeden z najatraktívnejších regiónov Francúzska, Prevensálsko, Alpy, Azurové pobrežie ponúkajú množstvo zaujímavostí a možností. Až už sú to Alpy vrátane najvyššej hory Európy - Mont Blanc, nádherne Azurové pobrežie s mnohými jedinečnými plážami, významné mestá Marseille, St-Tropez či Lyon, alebo miniaturní štát Monako, nebudete sa v tejto oblasti nudiť. Neďaleko odtiaľ, v oblasti juhozápadu, lákajú turistov mnohé atrakcie, až už sa jedná o historické mestečká, hrady alebo ďalšie architektonické stavby. Napríklad mesto Bordeaux by mohlo slúžiť ako čítankový príklad. Nájdeme tu obrovský prístav plný lodí a tankerov z celého sveta, veľkolepú katedrálu Saint-André, postavenú ve štýlu pre Francúzsko typickej gotiky alebo múzeum výtvarných umení, vystavujúce diela od svetových tvorcov ako van Dycka, Veronese a ďalších.
  Ako posledné môžeme spomenúť Korsiku, v Stredozemnom mori ležiacich ostrovov s bielymi piesočnatými plážami a rajskou prírodou. Vzhľadom k svojej polohe bola Korzika vždy pod vplyvom Talianska, o čom svedčí časté archeologické náleziská i architektura. Atmosféra prehistorickej doby na nás dýchne v nálezisku Filitosa, pamiatke chránenej UNESCOM, kde je doložneé osídlenie už z doby 6000 rokov p. n . l.