Francúzsko Francúzsko

 • Orientačné ceny

  Francúzsko nepatrí medzi najlacnejšie krajiny, ceny základných potravín sa však príliš nelíšia od našich cien, veľký výber potravín – syry, ryby, a hlavne ovocie a zeleniny je možné výhodne nakúpiť na miestnych trhoviskách
  Náš tip: nakupujte vo veľkých obchodoch

  Mlieko (bežné), (1 liter) 1.10 €
  Bochník čerstvého bieleho chleba (500g) 1.62 €
  Ryža (biela), (1kg) 2.08 €
  Vajcia (bežné) (12) 3.32 €
  Miestny syr (1kg) 16.66 €
  Kuracie rezne (1kg) 11.54 €
  hovädzie okrúhle (1 kg) (alebo ekvivalentné červené mäso zo zadného stehna) 18.91 €
  Jablká (1kg) 2.73 €
  Banán (1kg) 2.00 €
  Pomaranče (1kg) 2.68 €
  Paradajka (1kg) 3.13 €
  Zemiaky (1kg) 1.82 €
  Cibuľa (1kg) 2.02 €
  Šalát (1 hlava) 1.22 €

 • Mena, ceny, nákupy

  Francúzske franky sú už dávno minulosťou, vo Francúzsku sa rovnako ako v ostatných krajinách Európskej únie platí eurom. Presuňme sa teda teraz k ďalšej lákavej činnosti,bez ktorej si väčšina ľudí sotva dokáže predstaviť príjemnú dovolenku - k nakupovaniu. Francúzsko je priamo expertom na módu, doplnky, parfémy a ďalšie luxusný tovar najrôznejšieho druhu. Rada na úvod znie: najvyššie ceny samozrejme nájdeme v centre hlavného mesta, zatiaľ čo behom víkendových blších trhov napríklad v Porte de Clignancourt môžeme značnú sumu ušetriť. Začneme teda od veľkých parížskych obchodných domov - Galeries Lafayette a Printemps na bulváru Haussmann. V prvom sa môžete vyžiť pri nakupovaní značkovej módy, v druhom skôr pokiaľ hodláte urobiť radosť nejakým darčekom, až už deťom či dospelým. V obidvoch obchodoch vám ochotné hostesky rady poradia, čo kde hľadať. Zrejme jedno z najväčších obchodných centier, špecializujúcich sa na pracovné oblečenie nájdeme v Samaritaine na Pont Neuf. V Rue de Rennes či Parvis de la Défense nájdeme pobočky významného svetového reťazca obchodých domov ENAC.


  Za pôvodné centrum francúzskej módy by sa dal považovať pravý breh Seiny, avšak v súčasnosti obchody prekročili pomyselnú vodnú hranicu, a rozprestierajú sa na čím ďalej väčšom priestore. Mená ako Dior, Givenchy či Gaultier nie treba ani predstavovať. Kožený tovar zastupuje firam Herm´s, zaisťujúca vybavenie ako pre jazdcov na koňoch, tak i pre cestovateľov. Pokiaľ túžite mať kvalitných kufor či topánky, rozhodne sa zastavte v niektorej z pobočiek.

  Ako perličku na koniec z oblasti módy môžeme doporučiť tým, kto má rad hlavne tradičné a veľmi kvalitné materiály, predovšetkým ostatné provincie. Napríkla Bretaň sa špecializuje na voskované plátna či ťažké vlnené svetre.

  Veľmi špecifický obchodný artikl nájdeme v Carré des Antiquaires, a to všetky druhy a štýly nábytku rôzneho veku a zo všetkých kútov sveta. Pozdĺž Seiny často natrafíte na tzv. Bukinisty, predajcov kníh, u ktorých môžete objaviť nejeden poklad svetovej literatúry.


  Rozhodne ale nemôžete vynechať obchodíky s rozličnými delikatesami, vďaka nim francúzska kuchyňa získala svoju svetovú preslávenosť. Samozrejme sa vyplatí nakúpiť špeciality priamo v regióne ich pôvodu. Pokiaľ ale nechcete opustiť územie Paríža, navštívte obchod Fauchon na Place de la Madeleine. Potravinové obchodíky ponúkajú často priamo v Paríži typické špeciality z ostatných regiónov. Trhy ponúkajú najmä syry alebo údeniny nájdete na Rue de Seine či Rue Mouffetard a víno najlepšie zoženiete v obchodných reťazcoch Nicolas alebo priamo na najvyhlásenejších viniciach v Alsasku, Burgundsku či Bordeaux.