Francúzsko Francúzsko

 • Mena, ceny, nákupy

  Francúzske franky sú už dávno minulosťou, vo Francúzsku sa rovnako ako v ostatných krajinách Európskej únie platí eurom. Presuňme sa teda teraz k ďalšej lákavej činnosti,bez ktorej si väčšina ľudí sotva dokáže predstaviť príjemnú dovolenku - k nakupovaniu. Francúzsko je priamo expertom na módu, doplnky, parfémy a ďalšie luxusný tovar najrôznejšieho druhu. Rada na úvod znie: najvyššie ceny samozrejme nájdeme v centre hlavného mesta, zatiaľ čo behom víkendových blších trhov napríklad v Porte de Clignancourt môžeme značnú sumu ušetriť. Začneme teda od veľkých parížskych obchodných domov - Galeries Lafayette a Printemps na bulváru Haussmann. V prvom sa môžete vyžiť pri nakupovaní značkovej módy, v druhom skôr pokiaľ hodláte urobiť radosť nejakým darčekom, až už deťom či dospelým. V obidvoch obchodoch vám ochotné hostesky rady poradia, čo kde hľadať. Zrejme jedno z najväčších obchodných centier, špecializujúcich sa na pracovné oblečenie nájdeme v Samaritaine na Pont Neuf. V Rue de Rennes či Parvis de la Défense nájdeme pobočky významného svetového reťazca obchodých domov ENAC.


  Za pôvodné centrum francúzskej módy by sa dal považovať pravý breh Seiny, avšak v súčasnosti obchody prekročili pomyselnú vodnú hranicu, a rozprestierajú sa na čím ďalej väčšom priestore. Mená ako Dior, Givenchy či Gaultier nie treba ani predstavovať. Kožený tovar zastupuje firam Herm´s, zaisťujúca vybavenie ako pre jazdcov na koňoch, tak i pre cestovateľov. Pokiaľ túžite mať kvalitných kufor či topánky, rozhodne sa zastavte v niektorej z pobočiek.

  Ako perličku na koniec z oblasti módy môžeme doporučiť tým, kto má rad hlavne tradičné a veľmi kvalitné materiály, predovšetkým ostatné provincie. Napríkla Bretaň sa špecializuje na voskované plátna či ťažké vlnené svetre.

  Veľmi špecifický obchodný artikl nájdeme v Carré des Antiquaires, a to všetky druhy a štýly nábytku rôzneho veku a zo všetkých kútov sveta. Pozdĺž Seiny často natrafíte na tzv. Bukinisty, predajcov kníh, u ktorých môžete objaviť nejeden poklad svetovej literatúry.


  Rozhodne ale nemôžete vynechať obchodíky s rozličnými delikatesami, vďaka nim francúzska kuchyňa získala svoju svetovú preslávenosť. Samozrejme sa vyplatí nakúpiť špeciality priamo v regióne ich pôvodu. Pokiaľ ale nechcete opustiť územie Paríža, navštívte obchod Fauchon na Place de la Madeleine. Potravinové obchodíky ponúkajú často priamo v Paríži typické špeciality z ostatných regiónov. Trhy ponúkajú najmä syry alebo údeniny nájdete na Rue de Seine či Rue Mouffetard a víno najlepšie zoženiete v obchodných reťazcoch Nicolas alebo priamo na najvyhlásenejších viniciach v Alsasku, Burgundsku či Bordeaux.

 • Orientačné ceny

  Francúzsko nepatrí medzi najlacnejšie krajiny, ceny základných potravín sa však príliš nelíšia od našich cien, veľký výber potravín – syry, ryby, a hlavne ovocie a zeleniny je možné výhodne nakúpiť na miestnych trhoviskách

  bochník chleba - od 13 Sk (od 0,3 EUR)
  syr 100 g - od 40 Sk (od 1 EURA)
  šunka 100 g - 80 Sk (2 EURA)
  mlieko 1 l - 30 Sk (0,75 EURA)
  pivo - 40 Sk (1 EURO)
  raj?iny 1 kg - 100 Sk (2,5 EURA)
  víno - od 34 Sk (od 0,85 EURA)
  pivo točené - 112 až 246 Sk (2,8 až 6,15 EURA)
  pohľadnica - 16 Sk (0,4 EURA)


  Náš tip: nakupujte vo veľkých obchodoch