Francúzsko Francúzsko

  • Flóra

    Na severe sú sústredené úrodné nížiny, na okrajoch ktorých nájdeme kríky hlodáša a fialkového vřesu. Pôvodným francúzsky porastom bol v minulosti dub. Existuje stále viac chránených oblastí, na ktorých sa darí populácii týchto velikánov zväčšovať. Západné svahy Francúzskeho stredomoria sú pokryté pastvinami a horskými lúkami. Ihličnatý les najčastejšie nájdeme južne od mesta Bordeaux. A samozrejme v prímorských oblastiach celkom na juhu rastú olivy, zimostráz, tymián i dokonca korkový dub, typický inak hlavne pre Portugalsko.

    Flóra v Alpách môže byť veľmi rôznorodá. Na jar kvitnú ovocné stromy, čo v horských oblastiach vytvárajú nádherný obraz. Pokiaľ sa rozhodnete absolvovať túru na vrcholky hôr, budete najskôr míňať gaštanové a olivové lesíky, ptom sa stretnete s borovicami a kríkmi malína či čučoriedok. Na život v najvyšších polohách sú veľmi dobre vybavené rôzne druhy tráv, poprípade nádherné alpské kvety.
    Opäť sa krátko zmienime o Korsice, prírodu ktorej tvorí svet sám pre seba. Rastie tu okolo tri tisíc rôznych rastlinných druhov skoro tri stovky z nich sú považované za endemické. Medzi typické dreviny patrí olša vonná, borovica čierna. Niekedy môžeme nájst i nádherné a vzácne orchideje. Naopak v nízko položených prímorských oblastiach vynikajú opuncie, agáva, blahovičníky a samozrejme citrusové plody. Pestujú sa najmä pomaranček, mandarinky a cedráty, ich plody podobné citrónom slúžia pre výrobu špeciálneho cedrátového likéru.