Francúzsko Francúzsko

  • Sviatky a udalosti

    Francúzsko patrí medzi krajiny, ich kladný vzťah ku kultúrnemu životu je viac než preslulý. Je to spôsobené samozrejme prílivom turistov, ktorí tu hľadajú všemožné druhy zábavy, ale taktiež zakorenené tradíciami a dlhou históriou, na základe ktorej sa vytvorilo množstvo sviatkov alebo všeobecne významných udalostí, na ktoré Francúzi nedajú dopustiť. Na väčšinu štátnych sviatkov majú úradné inštitúcie i väčšina obchodov zatvorené. Je taktiež zaujímavosťou, že pokiaľ niektorý zo sviatkov pripadá na pondelok alebo na štvrtok, predĺžia si Francúzi voľno o pondelok alebo piatok. Komu by sa nehodil predĺžený víkend?

    Štátne sviatky sa väčšinou zhodujú s ostatnými krajinami Európy. Na prvý január pripadá Nový rok (Jour d´An), prvý január je oslavovaný ako Sviatok práce a presne o týždeň pozdejšie sa oslavuje koniec druhej svetovej vojny pod názvom Deň víťazstva.

    Národný deň Francúzov (Fete Nationale) pripadá na 14. júla, kedy je spomínaný pád Bastilly. O mesiac pozdejšie, 15. augusta prichádza na rad slávnosť Nanebevzatie Panny Márie (Assomption). Tak ako i v ďalších krajinách sa dňa 1. novembra oslavuje sviatok Všetkých svätých (Toussaint) a 11. novembra Deň armádnych vyslúžilcov.

    Vianoce oficiálne začínajú 25. decembra. Ich oslavy sa líšia podľa regiónov. Neodmysliteľne k nim však patrí omša s tradičnými chorálmi. Obyvatelia Paríža často opúšťajú mesto a oslavujú Vianoce u svojich príbuzných alebo známych na dedine, kde je predsa len viacej priestoru a pokoja. Rozhodne sa ale nesmie zabudnúť na vynikajúce vianočné špeciality, ako sú slimáky, lanýže s vínom či tradičný dezert buche de Noel v tvare dreveného polienka poliateho vynikajúcou krehkou čokoládou.


    Nesmieme taktiež zabudnúť na pohyblivé sviatky - Veľkú noc, Nanebevzatie Pána a Svätodušné sviatky. Svätodušný pondelok však bol pred tromi rokmi zmenený z dňa pracovného pokoja na oficiálny štátny sviatok pod názvom Deň solidarity.

    Okrem oficiálnych sviatkov sa oslavuje i pri iných príležitostiach. Napríklad 21. jún je považovaný za sviatok hudby, početné slávnosti vína sa konajú od augusta do novembra napríklad v meste Colmaru, Dijonu a samozrejme v Burgundsku, kde sú doprevádzané hudbou, tancom a príjemnou atmosférou. Festivaly a prehliadky všetkého možného od filmu, hudby či ľudového umenia sa konajú behom celého roka. Športovné události ako je Tour de France, tenisové turnaje alebo automobilová Grand Prix v Monaku sa teší obrovskej obľube nielen u domácich obyvateľov, ale taktiež u turistov, ktorí neváhajú kvôli týmto príležitostiam prísť až z ďalekého zahraničia.