Francúzsko Francúzsko

 • Ako tráviť čas

  Je samozrejmé, že Francúzsko ponúka nespočetné množstvo pamiatok, ktoré keby sme si chceli prehliadnuť potrebovali by sme niekoľko rokov. Je však taktiež možné poznať túto nádhernú krajinu z iných uhlov pohľadu. Ponúka sa obrovské množstvo spôsobov, ako stráviť čas, bez toho aby sme mali pocit, že nám niečo z Francúzska uniká medzi prstami.

  Ako prvé nás určite napadne šport, ku ktorému má Francúzsko veľmi kladný vzťah, uskutočnili sa tu dokonca zimný olympijské hry v roku 1992. Stále viac Francúzov provozuje jogging, skvelú možnosť ako sa zbaviť stresu a odpočinúť si.

  Vhodné prírodné podmienky lákajú predovšetkým k turistike. Ľahko prispôsobíte turistickú trasu úrovni svojej fyzickej kondície, tí náročnejší môžu skúsiť adrenalinový zážitok v podobe túry v Pyrenejích. S tým je taktiež spojená možnosť využiť podmienky pre horolezectvo.

  Nemusíte mať žiadne obavy, že sa budete musieť vzdať cyklistiky. Na území Francúzska je totiž rozmiestnených cez 250 požičovní bicyklov priamo na železničných staniciach. Ako tip doporučujeme využiť niektorú z vinárskych cyklistických cestičiek v oblasti Champagne nebo Burgundska.

  Kto by taktiež nepoznal každoroný svetoznámy cyklistický závod Tour de France, ktorého priebeh je spojený s rôznymi akciami i v malých mestách, ktoré sa vyskytujú v blízkosti naplánovanej trasy. Samozrejme sa ponúka i možnosť užiť si výlet na koni, rybárenie alebo dokonca i lov.

  Vodné športy rozhodne nemôžete zabudnúť. Okrem luxusných bazénov, ktoré sú už samozrejmosťou v každom väčšom hotelu, láka predovšetkým Azurové pobrežie k vodnému využitiu. Je nutné podotknúť, že úroveň znečistenia mora sa v posledných rokoch neustále zlepšuje a je taktiež pravidelne meraná a kontrolovaná. Pokiaľ je vám milšie skôr súkromie, doporučujeme pláže severnejšie, v oblasti Bretan či Normandie. Miestne požičovne vám môžu prenajať i windsurfing alebo dokonca väčšiu loď i s posádkou, čo vám rozhodne prinesie zážitok na celý život. Pokiaľ radšej zostávate vo vnútrozemí, nie je nič neobvyklého vyraziť na splavovanie divokých francúzskych riek. Kanoistika uprostred nádherných lesov určite má svoje kúzlo.

  Priaznivcom zimy sa doporučuje využívať Alpy pre zjazdové lyžovanie, zatiaľ čo v Pyrenejoch sa skôr uplatnia bežky. Zrejme najvýznamnejšie lyžiarske centrá sú napríklad Meg-ve alebo Val d´ls-re.
  Medzi ďalšie významné športovné akcie patrí turnaj v tenise v Monte Carlu v júni, automobilové závody Grand Prix Monako a závod v Le Mans konajú sa koncom mája.

  Posuňme sa teraz z oblasti športu do ostatných lákadiel, ktorými Francúzsko oplýva. Samozrejme ako každá turistická destinácia i Francúzsko ponúka bujarý nočný život, predovšetkým vo veľkých mestách. V Paríži je možné naraziť na množstvo nočných podnikov vyššej či nižšej kvality, medzi ktorými vyniká najmä preslávený Moulin Rouge na námestí Blanche. Miestne tanečné show patria medzi najznámejšie v Európe. Ďalej môžeme spomenúť napríklad kabaret Chez Michou v Rue des Martyrs, v ktorom si prídu na svoje obdivovatelia travesti show. Rozhodne ale nebudete mať problém nájsť nočný podnik podľa svojho priania.

  21. júna sa vo Francúzsku oslavuje ako sviatok hudby, nie teda divu, že koncertných hál tu nájdeme obrovský počet. Ako príklad uveďme Opéru Bastille, ktorá je oceňovaná hlavne pre svoju akustickú kvalitu. Koncerty klasickej hudby rozhodne stoja za to navštíviť v preslávenom Théâtre des Champs-Elyse´s alebo v niektorom z početných historických kostolov. Ale ani fanúšikovia rockovej hudby neprídu na krátko. Pre nich je pripravená aréna Zénith v La Villette.

  Francúzsko by mohlo byť nazývané krajinou festivalov. Záleží na ročnom období, v ktorom prídete, ale rozhodne sa vždy naskytne príležitosť skúsiť atmosféru niektorej z tradičných i menej tradičných slávností. Ak už sa jedná o karneval v Nice vo februári na masopustný utorok, medzinárodný festival v Cannes v máji, býčie zápasy k letnému slnovratu v rímskom amfiteátru v meste Nîmes či slávnosti vína v Burgundsku v novembri.