Francúzsko - Val Cenis Francúzsko

 • Popis

  Pokojné lyžovanie v srdci Savojska

  Malebné lyžiarske stredisko Val Cenis leží v savojskom údolí Maurienne neďaleko talianských hraníc. Pokojné ubytovacie dedinky s rodinnou atmosférou obklopujú stredne veľký areál s nadštandardným 1400 metrovým prevýšením a so 125 kilometrami zjazdoviek prechádzajúcimi cez zalesnené pasáže a holé pláne. Vďaka severnej orientácii svahov a blízkosti ľadovcov sa sneh drží na kopcoch až do jarných mesiacov. Dlhé zjazdovky bez nudných prejazdov nesú najčastejšie červené označenie, ale nájdu sa aj pretekárske čierne trate, ako je Le Lac v dĺžke 3,5 kilometrov a s prevýšením 750 metrov. Areál obsluhujú expresné 6 sedačkové lanovky, 2 kabínky aj klasické vleky. 2 snowparky a hlboký sneh v oblasti L´Ouillon priťahuje vyznávačov snowboardingu a milovníkov free ride lyžovania. Bežecký panoramatický okruh v okolí jazera Lac du Mont Cenis číta 7 kilometrov stôp vhodných ku klasike i korčulovaniu a ďalších 15 kilometrov stôp sa prepletá v okolí dedinky Termignon. Val Cenis si zamilujú rodiny s deťmi a návštevníci mieriaci za pohodovou dovolenkou v srdci savojských Álp.

  Après-ski

  Bohatý après-ski program prináša zábavu pre deti i dospelých. Stredisko ponúka prechádzky na snežniciach, paragliding, horolezectvo, korčuľovanie, bowling, krytý bazén s vírivkou a ďalšími vodnými atrakciami, sánkarskú dráhu, heliskiing, detské ihriská a samozrejme množstvo obchodov, reštauracií, kaviarní a barov. Zjazdovky sa neutíšia ani po zotmení, kedy prebiehajú večerné lyžiarske show a zjazdy s fakľami. Savojsko preslávila výroba syra Beaufort, ktorý zreje v päťdesiatich kilových kruhoch a musí sa denne umývať a obracať. Spestrite si dovolenku návštevou syrárne v dedine Lanslebourg a degustáciou miestnych špecialit alebo sa nechajte unášať atmosférou pravidelných farmárskych trhov.

  Doprava

  Lyžiarsky areál Val Cenis leží vo francúzskom regióne Savojsko neďaleko národného parku La Vanoise. Cesta z Bratislavy cez Graz, Bergamo a Turin v dĺžke 1191 kilometrov trvá cez 11 hodín. Trasa z Košíc vedie cez Budapešť, Venice a Turin v dĺžke 1502 kilometrov a za volantom strávite cez 14 a pol hodiny. Pred dovolenkou si zaobstarajte ročnú švajčiarsku dialničnú známku a počítajte aj s mýtom vo francúzskom úseku. Dialničný zjazd na Chambéry je vzdialený len 28 kilometrov, preto nečakajte náročné pasáže po zasnežených horských cestách. Ski bus medzi dedinkami Lanslebourg a Lanselvillard je zdarma pre držiteľov platných ski pasov a netradičnú dopravu obstaráva aj vlečka pre 12 osôb ťahaná konským záprahom. Ski bus v rámci rozšíreného ski pasu Eski-mo bezplatne prepravuje návštevníkov do stredísk Aussois (štvrtok), Valfréjus (streda), Bonneval-sur-Arc (denne) a La Norma (utorok), avšak je nutné ho rezervovať najneskôr 24 hodín vopred na pokladniach areálu.

  Koľko to stojí?

  Ski pas Val Cenis zahŕňa vstupné na 125 kilometrov zjazdoviek a 28 vlekov a lanoviek. Jeho šesťdňová varianta stojí 175 € pre návštevníkov od 12 do 64 rokov, 145 € pre deti od 5 do 11 rokov a 157,5 € pre seniorov od 65 do 75 rokov. Zdarma lyžujú deti do 5 rokov a seniori nad 75 rokov. Skupinové a rodinné zľavy žiadajte na pokladniach rovnako ako jednorazové vstupné pre peších a bežkárov či obmedzené permanentky pre začiatočníkov. Rozšírený ski pas Eski-mo vás zavedie aj do areálov Aussois, Bonneval sur Arc, la Norma a Valfréjus s celkovým počtom 300 kilometrov zjazdoviek. Jeho ceny sú rádovo o 30 € vyšší.

  Letná dovolenka vo Val Cenis

  Val Cenis obklopuje prekrásna krajina národného parku La Vanoise. Oblasť si zachovala svoje tradície a zvyky dedené z generácie na generáciu. Pri potulkách malebnými dedinkami uvidíte výrobu syra podľa prastarej receptúry, ochutnáte miestne špeciality, lahodné vína a sladké dezerty. V lete Val Cenis zhadzuje zimný kabát a pripravuje zábavu a atrakcie pod holým nebom. Vo výške 2000 metrov nad morom leží priezračná hladina jazera Lac du Mont Cenis, kde si môžete vyskúšať plavbu na plachetnici a ďalšie vodné aktivity. S deťmi sa vydajte na minigolf, do vyhrievaného bazéna alebo sa zvezte lanovkou na vyhliadku na jednom z okolitých vrcholov. Aktívni návštevníci križujú pešie a cyklistické chodníky v národnom parku, schádzajú divoké pereje na rafte, kajaku a kanoe, testujú svoju silu na horolezeckej stene a svoju presnosť pri lukostreľbe. Kraj oplýva historickými pamiatkami, ktoré najlepšie spoznáte na náučných chodníkoch. Blízkosť Talianska zvádza k výletom do neďalekých miest Susa alebo Turín.

Najnovšie recenzie Francúzsko - Val Cenis

Všetky recenzie Francúzsko - Val Cenis