Francúzsko - Bordeaux Francúzsko

  • Popis

    Juhozápad Francúzska sa vyznačuje pestovaním veľmi kvalitného vína, ktoré nesie meno podľa miesta produkcie – Bordeaux. Mesto Bordeaux leží v regióne Akvitania na rieke Garonne, po ktorej sem doplavujú aj rozľahlé zaoceánske parníky. V júni roku 2007 bolo Bordeaux pripísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V centrálnej časti žije na celkovej rozlohe takmer 50 kilometrov štvorcových 290 000 obyvateľov. Oceánsky podnebný pás prináša do mesta mierne zimy a dlhé horúce letá s teplotami okolo 23oC. Hlavným ekonomickým artiklom je vínna réva. Ročná produkcia je okolo 700 miliónov fliaš ročne. V Bordeaux prekvitá aj letecký priemysel. Sídlia tu spoločnosti Dassault, Airbus alebo Ariane.

    Na území dnešnej francúzskej metropoli sa už pred 30 000 rokmi zabýval človek neandertálsky. Stopy po ňom si môžete prehliadnuť v jaskyni Pair-non-Pair na severe Bordeaux. V roku 300 pred naším letopočtom tu žil keltský kmeň Bitur Vivisci, ktorý v roku 60 pred Kristom vytlačili Rimania. V lokalite sa ďalej vystriedali Vizigóti a Frankovia. V 12. až 15. storočí vládla v regióne vojvodkyňa Eleanor Akvitánska, manželka anglického Juraja II., ktorá založila obchod s miestnym vínom. V 18. storočí sa Bordeaux dočkalo novej architektonickej koncepcie. Na rozkaz Napoleona III. sa zložitej úlohy ujal architekt Baron Haussmann.

    Bordeaux je prezývané „Mesto umenia a histórie“. Katedrálu svätého André vysvetil v roku 1096 sám pápež Urban II. V hlavnej lodi sa zachovali pôvodní fresky. Kostol svátého Kríža bol postavený v neskorom 12. storočí a čelná strana v románskom štýle putuje na pohľadniciach po celom svete. Najstaršia bazilika Saint- Seurin pochádza zo 6. storočia. V jej krypte odpočívajú členovia dynastie Merovejcov. Súčasnú architektúru zastupuje Hotel Seeko´o, Jardin botanique de la Bastide a Hangár 14 na nábreží des Chartrons. Múzeá sa špecializujú na vedu, šport aj umenie. Menujme napríklad Casa de Goya, Musée des Arts Décoratifs, Cap Sciences, Centre Jean Moulin. Rue Sainte-Catherine dlhú 1,2 kilometra obklopujú obchody, reštaurácie a kaviarne každého druhu. Niet divu, že ulice držia prvenstvo najdlhšieho nákupného bulváru v Európe. Nočný život v kluboch a hudebných baroch štartuje s každým západom slnka.

Najnovšie recenzie Francúzsko - Bordeaux

Všetky recenzie Francúzsko - Bordeaux