Francúzsko - Akvitánia Francúzsko

 • Popis

  Tretí najväčší francúzsky región Akvitánsko je kraj plný borovíc, dobrého vína a prekrásnych piesočnatých pláži pozdĺž Atlantického oceánu. Jeho južnú hranicu tvorí Pyrenejské pohorie a brehy rieky Garonne lemujú úrodné nížiny a slnečné svahy sú obsypané vinicami. Mestá plné historických pamiatok chránia dominantné hrady a silné opevnenia, v malebných dedinkách na vidieku akoby sa zastavil život. Rybári skoro ráno odchádzajú na voľné more za svojím každodenným chlebom a sprevádza ich klepot veterných mlynov z 18. a 19. storočia. Už za svitania sa na plážach schádzajú surferi a čakajú na svoju príležitosť. Na prechádzkach v panenskej prírode vás čaká Regionálny prírodny park v Périgord-Limousin.

  Kúpele a rekreácia

  Akvitánske pobrežia v dĺžke 250 kilometrov sa tiahnú od mestečka Hendaye v Baskicku až k Verdon-sur-Mer na rieke Gironde. Pláže s jemným pieskom striedajú dôležité prístavy, kúpeľné mestá a romantické rybárske dediny. Strediská Biaritz, Hendaye či Biscarrosse patria k vyhláseným surferským lokalitám, kde o priaznivý vietor a veľké vlny nie je núdza. Pohodovú dovolenku, leňošenie na pláži a blahodarné účinky thalassoterapie si vychutnáte v 30 kúpeľných centrách, ktorým kraľuje najväčšie francúzske kúpeľné mesto Dax. O zábavu a nezabudnuteľný gastronomický zážitok sa postarajú bary a reštaurácie na promenádach, odkiaľ môžete sledovať západ slnka nad oceánom a vychutnať si svieži večerný vánok. Akvitánsko priťahuje aj rodiny s deťmi a záujemcov o aktívnu dovolenku. Vyšplhajte sa na dunu Pyla v zátoke u Arcachonu, zdolajte vysokohorské túry v Pyrenejach, prejdite sa na bicykli pozdĺž oceánu a naučte sa surfovať v jednej z certifikovaných škôl. S deťmi navštívte zoologickú záhradu v Bordeaux, zábavný park Walibi Sud-Ouest či vyplávajte na jednodňový výlet pirátskou loďou.

  História na každom kroku

  Pamiatky Akvitánska môžu rozprávať tisíce rokov staré príbehy. Nástenné maľby v jaskyni Lascaux zaradené na zozname UNESCO verne zobrazujú zvieratá z mladšieho paleolitu. V Národnom múzeu v hrade Pau vzhliadnete expozíciu o dejinách Akvitánska a takmer polovica mesta Bordeaux spadá pod ochranu UNESCO vďaka jedinečnej architektúre z doby osvietenstva. Celé územie strážia majestátne hrady, ako sú Château de Beynac, Château des Milandes a Château de Castelnaud, a na cirkevné pamiatky narazíte v každom meste.

  Gastronómia

  Akvitánsko patrí medzi lídrov francúzskej gastronómie. Vína odrôd Cabernet Savignon, Merlot či Bergerac vás budú sprevádzať na cestách regiónom. Nie je nič jednoduchšie ako navštíviť niektoré rodinné pivnice a vypočuť si zaujímavosti o pestovaní vína z prvej ruky. K poháriku dobrého vína si môžete vychutnať šunku z Bayonne, tradičnú paštétu foie gras, domáce ovčie syry a výrobky z pálivých papričiek z Espelette. V rybárskych reštauráciach pri oceáne si pochutnáte na čerstvých morských plodoch a v Périgorde na hľuzovkách, hydine a omeletách.

Najnovšie recenzie Francúzsko - Akvitánia

Všetky recenzie Francúzsko - Akvitánia