Tunisko Tunisko

 • Zaujímavé miesta

  Tunis

  V hlavnom meste Tuniska žije 2 milióny obyvateľov. Pre turistov je najatraktivnejšia Medína - stará časť mesta, ktorá je prístupná tzv. bránou mora (Bab el - Bahr). Nachádza sa tu mnoho významných pamätihodností, napríklad mauzoleum dynastie Husejnovcov Tourbet el - Bey, etnografické múzeum Dar ben Abdallah, skvost arabsko-maurské architektury palác Dar Othman, Muzeum Bardo s exponátmi z doby Féničanov a Rímanov a preslávené mešity.

  Kartágo

  Kartágo je považované za najzaujímavejšiu historickú pamiatku celého Tuniska. Staroveké mesto založila v roku 814 pr.n.l. fénická kráľovná Dido (niekedy sa uvádza pod menom Elissar). Na vrchole jej vlády bolo Kartágo nazývané "žiaracím mestom " - vládlo ďalším 300 mestám, bolo centrom obchodu a významným prístavom. V roku 149 pr. n.l. mesto spustošili Rímania, ktorý sa pomstili za slávny Hannibalov pochod cez Alpy. Július Caesar však Kartágo znovu vybudoval a dokonca rozšíril. Roku 695 ale dômyselné opevnenie mesta prekonali Arabi a Kartágo sa ocitlo v troskách. Medzi najvyhľadávanejšie ciele patrí napríklad Antoniové kúpele, rímsky amfiteáter, obetné miesto alebo punský prístav.

  Soľné jazero Chott el - Jerid

  Soľné jazero Chott el - Jerid zaberá plochu okolo 5 000 km2, na šírku meria 20 km a na dĺžku asi 250 km. Jedná sa o najväčšiu soľnú pláň na celej Sahare. Leži neďaleko miest Tozeur a Kebili. Spojovacia cesta medzi týmito dvoma mestami prechádza severnou časťou jazera a je vystavená na 2 m vysokom násype. Povrch jazera, ktoré je prevažnú väčšinu roku vyschnuté, tvorí nespočetné množstvo soľných kryštálov. Tie sa vďaka slnečnému žiareniu trblietajú oslnivou, až oslepujúcou belobou. V lete je často možné pozorovať v jazere fata morgánu - optický jav v atmosfére, kedy je vďaka teplotnej inverzi vidieť obraz vzdialeného objektu, ktorý sa zrkalí vo vzduchu.

  Mys Bon

  Jeden z najpôvabnejších kútov Tuniska, poloostrov Mys Bon, sa môže pochváliť mnohými zaujímavosťami. Jeho dominantou je byzantská pevnosť Kerkouane v rybárskej dedine Kelibia. Na poloostrove sú taktiež malé kúpele s teplými sirnými prameňami a jediné, v Tunisku objavené punské mesto, Korbous (ostatné punské mestá boli zničené Rímanmi). Najsevernejšia časť poloostrova je uzvarenou vojenskou oblasťou.