Tunisko Tunisko

 • Mena, ceny, nákupy

  Menovou jednotkou v Tunisku je tuniský dinár (tD), ktorý sa delí na 1000 milímov. Bankovky sú v hodnotách 5, 10 a 20 dinárov. V hoteloch a dobrých obchodoch sú prijímajú bežne kreditné karty. Banky a hotely zamieňajú euro v stanovenom kurze, nie je dovolené dovoz či vývoz tuniskej meny. Pred odletom z krajiny je na letisku možné opäť zameniť maximálne 10 tD, je však nutné predložiť potvrdenie o výmene.


  Nákupy a ceny

  Ceny za ubytovanie sa líšia podľa sezóny, medzi najnižšími a najvyššími môže byť cenový rozdiel až dvojtretinový. Väčšina turistických oblastí je veľmi dobre zásobována, problém môže byť v oblastiach vzdialenejších. Najlepšie ovocie a zeleninu ponúkajú priamo pestovateľské regióny. Výber je tu taktiež najrozmanitejší. Vo väčších mestách sú najrozšírenejšie banány a ananás. Obchodné reťazce Monoprix a Magasin Général majú zastúpenie po celej krajine a okrem potravín je v nich možné dostať taktiež textil a predmety pre domácnosť. V mestách sú časté malé samoobsluhy s veľmi širokým sortimentom tovaru. Všetky základné potraviny v nich je možné obstarať dosť lacno a ich ceny sú všade rovnaké.

  Obuv a textil je možné v Tunisku zakúpiť v pomerne vysokej kvalite, vo veľkých mestách sú i luxusné butiky. Bola by veľká škoda nechať si ujsť návštevu niektorého z preslávených miestnych trhov. Nedoporučuje sa síce kupovať tu drahšie predmety, ako napríklad šperky alebo koberce (tie je vhodnejšie vyberať v kontrolovaných štátnych obchodoch), zážitok z tradičného tuniského, pestrými farbami hýriaceho trhu, je ale naprosto jedinečným a pokiaľ dokonca ovládate umenie vyjednávania, iste si prídete na svoje. Ako suvenír z nezabudnuteľnej dovolenky si môžete priniesť niektorý z výrobkov tradičných tuniských umelecký remesiel. Vyhlásené sú napríklad prekrásne hodvábne šatky, korálové náhrdelníky, vtáčie klietky, keramika, kožené opasky a kabelky, predmety z medi alebo bronzu, pokrývky, voňavé esencie v malých fľaštičkách alebo rôzne druhy korenia.

 • Orientačné ceny

  Mlieko (bežné), (1 liter) 0.41 €
  Bochník čerstvého bieleho chleba (500g) 0.13 €
  Ryža (biela), (1kg) 0.80 €
  Vajcia (bežné) (12) 1.21 €
  Miestny syr (1kg) 8.25 €
  Kuracie rezne (1kg) 4.61 €
  hovädzie okrúhle (1 kg) (alebo ekvivalentné červené mäso zo zadného stehna) 9.36 €
  Jablká (1kg) 1.50 €
  Banán (1kg) 2.11 €
  Pomaranče (1kg) 0.85 €
  Paradajka (1kg) 0.59 €
  Zemiaky (1kg) 0.53 €
  Cibuľa (1kg) 0.46 €
  Šalát (1 hlava) 0.34 €