Tunisko Tunisko

  • Sviatky a udalosti

    V Tuniských mestách sú veľmi obľúbené rôzne festivaly, ktorých sa (narozdiel od osláv náboženských sviatkov, ktoré sa nikde verejne neprezentujú) môžu zahraniční turisti zúčastniť.
    Obyvatelia Tuniska zastávajú názor, že oslavovať sa dá takmer všetko, ak už ide o príchod jari, letná žatva alebo rybárska sezóna. Rada akcií sa koná v priestorách krásnych starobylých pamiatok, čo už samo o sebe zaistí nádhernú strhujúcu atmosféru. Dátumy konania týchto festivalo nie sú pevne stanovené a každoročne sa menia. Termín je zviazaný len s určitým mesiacom roku.

    V januári prebieha v meste Douz štvordenný festival tradičných tuniských hier so závodom chrtov a tiav, v marci sa v Kekennah oslavuje jedinečný festival chobotníc. V apríli sa koná kultúrny festival ľudového umenia a tradíc v Tataouine a festival kvetín, považovaný tiež za oslavu jara, v meste Nabeul. V máji usporiadáva Sfax festival ľudovej hudby a umenia. Letné mesiace sú pre konanie festivalov ako stvorené a ich množstvo je naozaj hojné. Medzinárodný festival symfonickej a klasickej hudby je spojený s mestom El Jem, El Haouaria je dejiskom festivalu národopisného. Testor robí v júli zaujímavý festival nadaluské hudby, Kelibia obľúbený festival amtatérskeho filmu. Júl oslavuje varietné predstavenie festivalom Karaka v La Goulette a festivalom Bou Kornine v meste Hammam- Lif. Rovnako v júli sa koná nezapomenuteľný festival "Noci v Mahdii". Mesto Dougga usporiadáva festival divadelných predstavení v bývalom rímskom divadle. Humoristický festival sa koná v Monastiru a stredozemný festival piesní v meste Bizerta. Sviatok mora a folklóru, nazývaný taktiež ako festival Sirén, oslavujú ostrovy Kerkenna. Festival Aoussou v meste Sousse je prehliadkou varientných predstavení v bývalom rímskom divadle. Koná sa v rozmedzí júla a augusta, rovnako ako medzinárodný festival rôznych predstavení v kultúrnom stredisku v Kartágu. Obdobný festival usporiadáva taktiež mesto Hammamet. V auguste Djerba oslavuje folklór a improvizované predstavenie festivalom Odyssea. Každé dva roky (vždy v októbri) usporiadáva Kartágo kinematografický festival arabského a afrického filmu . November je potom mesiacom, kedy sa na ostrove Djerba koná festival bábkového divadla. V období mesiacov november a december je taktiež usporiadaný medzinárodný saharský festival miestneho ľudového umenia a tradíc (Douz) a medzinárodný festival oáz (Tozeur).