Maldivy Maldivy

 • Mena, ceny, nákupy

  Menovou jednotkou na Maledivách je maledivská rufie (RF), ktorá má 100 lárí. Aktuálny kurz je približne 1USD = 12,8 RF, pokiaľ budete meniť z jednotkové európske meny EUR, potom 1 EUR = 17,2 RF.

  Obchody a väčšina reštaurácií však bežne prijíma americké doláry. Americká mena je zvýhodňována najmä v bankách, kde dostanete maledivské rufie práve len za americké doláry. Zmenárne niekedy prijímajú i iné svetové meny, ale nebýva to pravidlom.

  V letoviskách nájdete zmenárne prakticky na každom rohu. Peniaze môžete vymeniť i vo veľkých hoteloch. Väčšina hotelov, obchodov, benzínových púmp, požičovien áut, veľkých obchodov a reštaurácií prijíma platobné karty, a to naj mä American Express, VISA, Master Card a EuroCard. Na Maledivách je len jeden bankomat, z ktorého je možné vyberať z účtu vedených u zahraničných bánk. Ten nájdete v Malé pred budovou banky HSBC. Pri ceste na Maledivy je počítať s dostatočnou finančnou rezervou na drobné výdaje, výlety po okolí alebo na prípadné lekárske ošetrenie - výška tejto rezervy závisí predovšetkých na individuálnych potrebách a dĺžke pobytu.

  Ako je to s cenami

  Ceny potravín a jedál v reštauráciách sú na Maledivách o niečo vyššie než sme zvyknutí z európskych turistických letovisiek. Zaujímavé je, že mäso je k dostaniu len v hoteloch vyšších kategórií. Miestni ľudia sú zvyknutí pripravovať mäso hlavne pri slávnostných príležitostiach.

  Dôležité sú rovnako informácie o sprepitnom, ktoré je zvykom dávať personálu v hotelu. Čo sa týka obsluhujúceho personálu v hotely, potom obvyklé je tu sprepitné vo výške cca 7 USD na osobu a týždeň pobytu. Nosičom batožiny a pomocnému personálu je vhodné dať 1 USD alebo v miestne mene 10 RF. Čo sa týka sprepitného v reštauráciách, tak orientačné ceny zábavných aktivít sú nasledujúce: za šnorchlovanie na blízke korály zaplatíte zhruba 25 USD, vybavenie na šnorchlovanie si môžete zapožičať za 15 USD, rybárčnie Vás príde na 30 až 50 USD podľa dennej doby, výlety na okolité ostrovy stoja približne 30 USD. Výlet ponorkou si môžete užiť za 100 USD.

  Nákupy

  V turistických centrách nájdete nespočetné množstvo obchodíkov, ktoré sú otvorené až do neskorých večerných hodín. Pokiaľ budete hľadať typické suveníry, ktoré si budete chcieť z Maledív doviesť, kúpte si nádherné morské mušle, krabičky z dreva, rákosové rohože, batikované a hodvábné šaty alebo miestnu keramiku.

  Obľúbené sú medzi turistami taktiež drevené miniatury lodí Dhoni alebo plachetnice. Z Maledív sa bežne vozí Srí Lanské a Indické čaje, vodné dymky alebo vejáre. Z ciest po Maledivách si môžete priviesť taktiež CD s miestnou tradičnou či modernou hudbou.

 • Orientačné ceny

  Ak plánujete sa na Maldivách uskromniť, bude vám denne stačiť na jedlo 10 dolárov. Väčšina hotelov v turistických centrách ponúka ubytovanie vrátane plnej penzie v cenách okolo 100 USD za double. Mimo sezónu to však môže byť i polovica. Pokiaľ sa nechcete len slniť na pláži, ale prežiť i niečo aktívnejšieho, upozorňujeme, že za výbavu k vodným športom zaplatíte nie príliš nízke čiastky.

  Mlieko (bežné), (1 liter) 1.60 €
  Bochník čerstvého bieleho chleba (500g) 1.32 €
  Ryža (biela), (1kg) 0.89 €
  Vajcia (bežné) (12) 1.43 €
  Miestny syr (1kg) 8.80 €
  Kuracie rezne (1kg) 3.92 €
  hovädzie okrúhle (1 kg) (alebo ekvivalentné červené mäso zo zadného stehna) 7.68 €
  Jablká (1kg) 2.71 €
  Banán (1kg) 2.75 €
  Pomaranče (1kg) 3.01 €
  Paradajka (1kg) 2.79 €
  Zemiaky (1kg) 1.00 €
  Cibuľa (1kg) 0.93 €
  Šalát (1 hlava) 3.07 €