Maldivy Maldivy

 • Flóra

  Pokiaľ by ste na Maldivách čakali vďaka miestnemu tropickému podnebiu nejaký rozsiahly tropický prales, budete asi sklamaní. Len na niektorých ostrovoch sa vyskytujú menšie dažďové lesy.

  Flóra na ostrovoch sa všeobecne delí do piatich kategórií, podľa toho aký ekosystém rastlín obývajú. Pozdĺž sa tiahne trávnatý pás, kde rastie okolo 20 druhov tráv. Na trávnatý pás navazuje pás kríkový, kde rastú nenáročné kríky.Dominantou kríkov sú rastliny z čeľadi kyprejovitých a rastliny druhu Scaevola. Ešte ďalej od pobrežia môžete vidieť pomerne vysoké, až päťmetrové stromy a kríky. Často tu môžeted privoňať ibiškom a vidieť stromy nazvývané kaani. Na väčších ostrovoch, kde rastú tropické lesy sú veľmi bežné stukače nazývané kandoo a vrcholáky, ktorým sa hovorí midhili. Najvyšší strom rastúci na Maldivách figovník begálsky, ktorý je taktiež známy ako banyan tree.

  Najbežnejším a taktiež najnápadnejším stromom, ktorý tu rastie, je kokosová palma. Vzrastlé stromy prevyšujú okolnú vegetáciu a pre svoj typický tvar sa táto palma stala symbolom Maldív. Jej kmene sa používajú na stavbu lodí, listy miestni obyvatelia používajú pri stavbe obydlí. Samotné kokosy sa využívajú v kuchyni, sú súčasťou mnohých tradičných receptov maledivské kuchyne.

  Iste Vás zaujíma nejaké chutné tropické ovocie - i toho je na Maldivách dosť. Pestujú sa tu banány, mango, papája, granátové jablká, ananás a pomaranče.
  Domácimi plodinami sú tu i kukurica, sladké zemiakmi, vodné melóny, proso a ďalšie poľnohospodárske plodiny.