Maldivy Maldivy

 • Možnosti cestovania a dopravy

  Ostrovné podmienky života na Maldivách podporujú význam miestnej dopravy a spojov. Až do získania vlastnej nezávislosti patrili ostrovy k najizolovanejšou krajinou sveta, od druhej polovice šesťdesiatych rokov sa však situácia začala meniť.

  Zájazd na Maldivy môžete kúpiť ako balíček v pobočkách všetkých väčších cestovných kancelárií.

  Z letiska v Male sa dostanete do vybranej oblasti buďto hydroplánom alebo loďou. Hydroplánom sa dostanete do Kuredu. Na výber medzi loďou a hydroplánom máte pri ceste do oblasti Kuramathi Vilage, Kuramathi Cottage & spa, Holiday Island resort & spa. Transfer len loďou je možný do oblasti Full Moon Maledives, Taj Coral Reef resort alebo Bandos. Niektoré cestovné kancelárie ponúkajú kombináciu dvoch pobytových miest, teda dvoch rôznych ostrovov.
  Využiť môžete i organizovaných výletov jednotlivých cestovných kancelárií. Výlet do hlavného mesta Male váš príde na cca 40 USD, na Srí Lanku si môžete urobiť trojdenný výlet za 450 USD - v cene budú dve noci v hotely, polopenzia, transfery a služby anglicky hovoriaceho sprievodcu.

  Spojenie medzi ostrovami je zaisťované prostredníctvom lodí nazývaných dhoni, jachiet a motorových člnov, ktoré sa riadia cestovným poriadkom alebo je možné si ich prenajať. Ďalej sa ponúka využitie lietadiel či helikoptér.

  V Male sa môžete dopravovať taxíkmi, väčšinou klimatizovanými bielymi Toyotami so žltou licenčnou známkou. Cesty bývajú často upchané a preto môžete ísť i dlhou obchádzkou. Stojí okolo 10 Rf, pri objední asi 15 Rf. Po polnoci stojí jazda taxíkom 20 Rf, zvláštne ceny sú stanovené za zavazadla.

  Na Maldivách je len málo miest, kde by ste k cestovaniu po ceste potrebovali auto či motocykel (ja bicyklom je typickejšia), na takýchto miestach potom môžete využiť službu taxi. Aj keď je teda najlepším spôsobom dopravy bicykel, neexistujú tu požičovne. Požiadať môžete vo svojom hotely, výsledok však nie je zaručený. Nepatričné osvetlenie bicykla vo večerných hodinách pokutované.