Jamajka Jamajka

 • Zaujímavé miesta

  Miest, ktoré stoja na Jamajke za náštevu, je ozaj mnoho. Nižšie uvádzame niekoľko tipov na výlet, určite nebudete sklamaní.

  Kingston

  Hlavným mestom a najvýznamnejším prístavom na juhu ostrova Jamajky je Kingston. Mesto leží na úpätí Modrých hôr, ktoré tak tvoria jedinečnú a neopakovateľnú atmosféru mesta. Hory získali svoj názov "Modré hory" podľa hmly, ktorá sfarbuje ich vršky.

  Mesto má plno moderných budov, ale i architektonických pamiatok, z nich najvýznamnejší je Headguaters House (predtým sídlo vlády), zreštaurovaný panský dom Devon Hause a sídlo jamajského zákonodarného zboru Gordon Hause. Navštívte farný kostol, v ňom je najstarší hrob z roku 1699. Na východnom okraji mesta stojí Rockfort, pevnosť z 17. storočia obhonaná príkopom. Na severnom okraji leží New Kingston, nové obchodné a rezidenčné predmestie, ktoré je zároveň dôležitým strediskom jamajského obchodu s kávou.

  Prechádzky mestom preložte posluchom filharmonickej symfónie, alebo sledovaním Národnej divadelnej tanečnej skupiny. Na pláži si môžete urobiť jedinečný piknik a relaxáciu si užijete prechádzkami v botanickej záhrade.

  Milovníci nakupovania budú nadšení - obchodíky s remeselnickými výrobkami, drobnými umeleckými predmetmi a duty-free obchody sú rozmiestnené po celom meste. Najslávnejším karibským centrom štúdií je univerzita, ktorá bola založená v roku 1948. Neďaleko nej nájdete množstvo kvetín a stromov, ktoré tvoria záhrady nádeje o rozhlohe 200 akrov, a ktoré boli otvorené v roku 1881.

  Hlavné mesto Jamajky je v súčastnosti rušným obchodným centrom s ropnými rafinériami, závody na zpracovanie potravín, tabakovými továrňami, výrobou nábytku, konfekcie a obuvi.

  Falmouth

  Mesto Falmouth leží na severozápadnom pobreží ostrova a pre svoju originálnu architektonickú podobu sa stalo významnou pamiatkou lákajúcou turistov.

  Falmouth, ležiaci 37 km východne od Montego Bay, je od roku 1790 hlavným mestom regiónu Trelawny Parish. Dodnes je centom miestneho obchodu - každý týždeň o víkendu sa sem schádzajú farmári z okolia, aby predali produkty svojej vlastnej výroby. Tento zvyk pretrval z dôb, kedy bolo mesto hlavným prístavom Jamajky, z ktorého sa na more vyvážal predovšetkým rum a cukor.

  Centrom mesta je Water Square, námestie situované na východnom konci mestského centra. Tu taktiež väčšina návštevníkov začína svoju prehliadku. Miesto je pomenované po Veľkom zásobníku vody, ktorý odjakživa zachytáva vodu z neďalekej rieky Martha Brae. Na námestí nájdete Albert George Market - obchodné stredisko, ktoré funguje dodnes, už pod názvom Albert George Shopping and Historical Centre. Tu sa nachádza niekoľko drobných obchodíkov, kde si môžete obstarať všetky veci potrebné na cestu, ale môžete tu taktiež navštíviť miestne múzeum s exponátmi z koloniálnej éry.

  Pokračovať môžete smerom k Phoenixovým slevárňam z roku 1810 alebo po Thorpe Street k The Thorpe House, ktorý je jedným z najelegantnejších exemplárov miestnych mestských domčekov. Kedysi tu býval John Thorpe, najväčší otrokár na Jamajke, dnes tu sídli daňový úrad.

  Spanish Town

  Na juhu ostrova nájdete mesto Spanish Tlen, ktoré je tretím najväčším mestom na ostrove a v rokoch 1532 - 1872 bolo taktiež hlavným mestom krajiny. Mnoho miestnych pamiatok a historických budov však bolo zničené ohňom, hurikány, ale i vandalstvom, v poslednej dobe je ale množstvo pamiatok opravovaných.

  Spanish Town, je jedným z najkrásnejších jamajských miest, je tvorené len niekoľkými ulicami, ktoré väčšinou ústia na miestne námestie. Na námestí nájdete predovšetkým Rodney Memorial, pamätník, ktorý postavil v roku 1782 admirál Rodney, potom čo Jamajku oslobodil od francúzsko-španielskej invázie. Hneď za pamätníkom sa nachádza Jamaica Archives and Record Office, čo je archív uchovávajúci všetky dokumenty jamajskej histórie a kultúry. Vo východnej časti námestia si nezabudnite prezrieť House of Assembly, zaujímavú budovu, postavenú v koloniálnom štýle. Predtým tu zasadal miestny parlament a konali sa tu voľby. Na západnej strane sa potom nachádza Old King´s House, gregoriálnska stavba, ktorá je vďaka červenej fasáde vidieť už z diaľky.

  Nádherná je katedrála St. Jago dela Vega Cathedral z roku 1714. Katedrála je zdobená prekrásne vyrezávanými drevenými piliermi a pôsobivými farebnými vykladanými sklami zdobiacimi okná u oltára. Miestne varhany pochádzajú z roku 1849. Ani v meste Spanish Town sa nudiť nebudete, môžete tu navštíviť niekoľko architektonických pamiatok, múzeí, alebo len pozorovať ako sa tu zastavil čas.

  Mayfield Falls, Cockpit Country

  Na západnom pobreží blízko mesta Lucea ležia kaskády Mayfield Falls, spolu s jedinečnými mienerálnymi prameňmi. V miestnych divokých kopcoch žije množstvo zvierat, hlavne nádherných druhov vtákov. Miesto je tak ideálnym prostredím pre výpravy za poznaním jamajskej prírody.

  Cocpit Country je jednou z najzaujímavejších prírodnych lokalít na Jamajke. Krajina sa rozkladá na severozápade ostrova a po tisícky rokov sa tu utvárala na vápencovom podklade, ktorý nakoniec vytvoril nádherné kamenné skaliská. Práve tu nájdete väčšinu jamajských endemických druhov rastlín i živočíchv. Len doprava do oblasti je trochu zložitejšia - najlepšie helikoptérov alebo lietadlom.

  Dunn´s River Falls and Park, Font Hill

  Zavítajte do oblasti nazývanej Dunn´s River Falls and Park, ktorú tvoria jedinečné kaskády. Dunn´s River Park a jeho kaskády blízko mesta Ocho Rios sú symbolom Jamajky. Množstvo vápencových útvarov tvorí pomyslné schodisko, ktoré sa zvažuje smerom na pláž a po ktorom steká osviežujúca voda. Zostup však nie je nijak nebezpečný, vody pretekká len málo, sotva po členky. Z vodopádov môžete kedykoľvek odbočiť do okolitej krajiny, nielen keď budete mať pocit, že vaše sily na zostup prípadne výstup nestačia. Týmto miestom budete určite nadšení!

  Vrelo doporučiť je možné i návštevu prírodnej rezervácie Font Hill, ktorá sa rozkladá na ploche 1 200 hektárov, a ku ktorej patrí i 3 km pobrežie. Množstvo bažín a rôznych lagún je najbohatšou domovinou vtákov - od volavie cez divoké kačky až po holuby (vrátane najmenšej holubice na svete). Vo Font Hill sa nachádza taktiež najväčšia komunita amerických krokodílov. Návštevu rezervácie si tak nenechajte v žiadnom prípade ujsť.