Jamajka Jamajka

 • Flóra

  Jamajka je miestom, kde rastú najrôznejšie druhy krásne kvitnúcich rastlín. Miestna príroda ponúka viac než 3000 kvitnúcich rastlín, z nich 827 druhov sú endemické druhy. Milovníkov krásnych kvetín iste poteší miestnych 237 druhov prekrásnych orchidejí. Štvrtina z nich sú taktiež endemické druhy.

  V tejto exotickej krajne taktiež narazíte na mnoho druhov kaktusov. Miestnou špecialitou sú takzvané melónové kaktusy, ich tvar veľmi pripomína obľúbené ovocie.
  Ďalšiou zvláštnosťou sú kaktusy kvitnúce len v noci.

  Pokiaĺ sa pýtate na užitkové rastliny, potom vedzte, že Jamajka je vývozcom mahagonového a ebenového dreva, ktorého je na ostrove dostatok, preto je vyvážané predovšetkým do USA. Miestne veľmi kvalitné tvrdé drevo býva v Spojených štátoch používané na výrobu luxusného nábytku. Jamajka je taktiež veľkým producentom zázvoru, ktorý rastie v mnohých rozmanitých formách. Zázvor sa užíva ako prírodná medicína. zabudnúť nesmieme ani namiestne exotické ovocie, z ktorého najobľúbenjšie je jamajská odroda ananásu.

  Národným stromom Jamajky je tzv. modrý mahoe, ktorého kvety majú temne modrú farbu a lákajú tak veľké množstvo motýľov. Vyskytuje sa predovšetkým na suchých pláňach na juhu ostrova a jeho nezvykle tvrdé drevo bolo v minulosti obľúbenou surovinou pre stavbu zaocenáskych lodí.

  Na západnom pobreží Jamajky nájdete nádherné mangrovníky, stromy, ktoré jediné znesú mať korene v slanej vode. Sponá časť rastliny tak tvorí ideálne prostredie pre úkryt drobných morských živočíchov a mikroorganizmov. Tieto strom patria medzi zákonom chránené druhy.