Estónsko Estónsko

 • Zaujímavé miesta

  Aj keď je Estónsko pomerne malou krajinou, rozhodne má čo ponúknuť. Pýšiť sa môže mestami s nebývalo zachovalou stredovekou architektúrou, monumentálnymi hradmi, nádhernou prírodou alebo napríklad prímorskými mestami s krásnymi plážami.

  Na zozname miest, ktoré by ste mali v Estónsku navštíviť, rozhodne nesmie chýbať Tallinn. Hoci sa jedná o hlavné mesto, hlavne jeho historické centrum pripomína skôr malebné stredoveké mestečko s dláždenými chodníkmi a krásnou architektúrou zo 14. storočia. Pri prechádzke mestom navštívte katedrálu Alexandra Nevského, dominikánsky kláštor, hrad Toompea alebo vežu Hellemann, z ktorej sa naskytuje krásny výhľad na Tallinn. Ďalším takmer „povinným“ mestom je Tartu. Toto druhé najväčšie estónske mesto vás uchváti svojou príjemnou atmosférou, ktorá na vás dýchne z každej miestnej uličky. Mesto nie je natoľko zaplnené turistami, čo ktokoľvek určite ocení. Nachádza sa tu taktiež najprestížnejšia estónska univerzita, ktorej študenti dotvárajú onú atmosféru mesta. Sami Estónci o Tartu hovoria, že toto mesto je jedno z mála posledných miest, kde zažijete „to pravé“ Estónsko. Z prímorských miest potom odporúčame navštíviť napríklad Haapsalu, kde sa nie len že rozprestiera krásna piesočnatá pláž, ale zároveň rozhodne stojí za prehliadku i samotné mesto, v ktorom nájdeme stredoveké centrum, hrad i niekoľko múzeí. Ďalším mestom na pobreží je Pärnu, ktoré uchvacuje krásnou plážou i kúzelným malomestským prostredím.

  Asi najpôsobivejším hradom v Estónsku je Rakvere, ktorý sa dodnes hrdo týči vysoko na kopci nad rovnomenným mestom. Ďalším zaujímavým hradom je Narva. Hrad pozorne stráží rieku, ktorej tok tvorí estónsko-ruskú hranicu, a taktiež jej druhý breh, kde bol na rovnaké účely vybudovaný hrad Ivangorod.

  Veľkou škodou by však bolo zostávať len na pevnine. Vzhľadom k tomu, že Estónsko má viac než 1500 ostrovov a ostrovčekov, mali by ste sa pri vašej návšteve Estónska pozrieť aj na niektorý z nich. Dobrým tipom je napríklad najväčší estónsky ostrov Saaremaa. Jediným veľkým mestom na ostrove je Kuressaare, kde sa nachádza napríklad malebný, ale krásny hrad, ktorý je považovaný za najlepšie zachovanú stredovekú pevnosť v celom Pobaltí. Pri potulkách po ostrove môžete naraziť na mnoho zaujímavých miest – napríklad na veterné mlyny, krátery od meteoritov, kúpele, pevnosti, útesy či nespočetne krásnych dediniek. Za zmienku stojí taktiež ostrov Hiiumaa. Na tomto ostrove, ktorý vznikol nárazom meteoritu, nájdeme krásnu prírodu obohatenú napríklad o maják Kopu, kostol v Kassari alebo múzeum Soru. Jedným z vôbec najzápadnejších estónskych ostrovov je Vilsandi, ktorý síce nie je významný čo do veľkosti, ale o to viac uchváti svojou prírodou. Ostrov je totiž spolu s niekoľkými menšími susednými ostrovčekmi súčasťou národného parku. Práve tento ostrov si totiž obľúbili tulene, ktoré si tu pri svojich pravidelných presunoch robia niekoľko dennú prestávku.

  Ďalšími národnými parkmi v Estónsku sú napríklad Soomaa, Karula, Matsalu, alebo napríklad Lahemaa, ktorý je okrem prekrásnej prírody a bohaté fauny známy svojimi bludnými kameňmi rozosiatymi po krajine.