Egypt Egypt

 • Zaujímavé miesta

  Káhira

  Navštívte hlavné mesto Egypta, ktoré je súčasne najväčším mestom Afriky. Metropola je so svojím námestím Midan el-Tahrir prezývaná "Matkou miest"

  Metropola sa obrazne povedané nachádza na rozhraní 3 kontinentov - práve tu sa po 5000 rokoch stretávali a prelínali kultúry Európy, Blízkeho východu, Ázie a Afriky. Nájdete tu nespočetné množstvo cirkevných pamiatok - mešít a koptských kostolov, Egyptské múzeum skrýva zlatý Tutanchamonov poklad, vež na ostrove Al-Gazíra v tvare lotosu alebo najslávnejší orientálny bazár - trhovisko Khan al-Khalili.

  Ďalej stojí za náštevu Citadela s dvojicou bašt, mešita Amr-ibn-el-As (najstaršia v Egypte), mestá Al- Azhar, mešita Mohamed-Ali (tzv. "alabastrová", z 19 storočia), kostol Al-Mo´allaqua (tzv. "visutý kostol", pôvodné časti sú z 5. storočia, postavené na zbytkoch rímskej pevnosti Babylon) alebo Mariánsky strom (pod ním odpočíva Mária a Ježiš, keď svätá rodina dorazila do Egypta). Navštívte kostol sv. Sergia (najstarší v Káhire, podľa legendy sa v ňom na úteku z Egypta skrývala svätá rodina), katedrálu sv. Marka (modernú stavbu najväčšieho kostola v Afrike, pozostatky evanjelistu Marka) a iné nádherné stavby, najmä cirkevné.

  Pokiaľ už budete unavení prehliadkami mesta, zavítajte do niektorej z miestnych krčiem. Doporučujeme vydať sa k Nílu, kde po rieke plávajú tradičné felúky i moderné plávajúce reštaurácie.

  Gíza

  Choďte sa pozrieť na neobyčajné pyramídy v Gíze- tajomné hrobky vládcov Starej ríše. Pokiaľ by ste nevedeli, kde ich hľadať, tak pripomenieme, že Gíza je dnes predmestím Káhiry.

  Obdivovať tu môžete Chufevovu pyramídu (vlastne nazývaná Cheopsova), Chefrenovu pyramídu (nazývaná tiež Rachefova), Menkaureovú pyramídu (nazývanú Mykerínova). V okolí sú potom ešte ďalšie, o niečo menšie pyramídy a hrobky členov rodiny či vysokých hodnostárov.

  Nachádza sa tu i Sfinga, lev s tvárou kráľa, pravdepodobne zobrazovala faraóna Chefrena.

  Memphis

  Najstaršia egyptská metrolopola Memphis leží asi 25 km južne od Káhiry. Prezrieť si tu môžete unikátnu vápencovú sochu Ramsese II., ktorá je vysoká úctihodných 13 mestrov a váži neuveriteľných 120 ton. Ďalej je tu umiestnená alabastrová socha Amenopsise II.

  Alexandria

  Alexandria je najdôležitejším prístavom Egypta, ktorý získal svoje meno po svojom zakladateľovi Alexandrovi Macedónskom. I toto mesto je plné najrôznejších impozantných pamiatok - za všetky vymenujeme Grécko-rímske múzeum, Rímske divadlo s desiatimi polkruhovými radami alebo Popeiov stĺp vysoký 25 m. Bývalý palác Montazah bol prebudovaný na hotel. Palác je v súčasnej dobe veľmi príjemným ubytovaním, lebo sa ocitnete priamo vedľa najkrásnejšej alexandrijskej pláže.

  Asuán

  Mesto Asuán má v súčasnej dobe asi 150.000 obyvateľov. Navštíviť tu môžete slávny trh s kvalitným korením alebo nádhernou botanickou záhradou so zbierkou tropických a subtropických rastlín na Kitchenerovom ostrove. Na Níle sa nachádzajú plávajúce turistické hotely, i drobné tradičné felúky s bielymi plachtami.

  Urobte si výlet na slávne Asuánske priehrady. Prvá z nich sa nachádza pod súčasnou hrádzou. Druhá tzv. nová priehrada Sadd el Ali, premenovaná "Násirovo jazero", je dnes štvrtou najväčšou priehradou na svete a siaha až na územie Sudánu.

  Zaujímavosťou je, že okolie priehrady je zasolené, takže sa tu nedá nič pestovať.

  Karnak, Luxor a Údolie kráľov

  V Karnaku si môžete vybrať z nespočetného množstva chrámov a náboženských stavieb, ktoré boli vybudované panovníkmi množstvom dynastií viac ako dve tisíc rokov. Unikátnny je najmä desať dochovaných pylonov, dva obelisky kráľovny Hatšepsovet alebo kolosálna socha Ramesse II.

  Luxor leží asi 700 km južne od Káhiry a je najväčším turistickým centrom Egypta. Býva nazývaný mestom palácov. Amonov chrám v Luxoru stojí priamo na brehu Nílu. Navštívte tunajšie Múzeum Luxor, kde sú umiestnené exponáty z obdobia vlády Achnatona, ktorý sa ako jediný odvážil "zamietnuť" panteon bohov a za štátne náboženstvo prehlásil uctievanie len jedného boha Atóna.

  Údolie kráľov je tajomným a magickým miestom, ktoré sa stalo miestom odpočinku panovníkov 18. a 20. dynastie. Nachádza sa tu 25 kráľovských hrobov a ďalej 37 hrobov vysokých hodnostárov. Pochovaní sú tu napr. faraoni Seti I., Tut-ench-Amun (Tutanchamon), Ramess II. alebo Thutmose I.

  Neďaleko odtiaľ sa nachádza i Údolie kráľovien, kde bolo doteraz objavených 70 kráľovien, princov a princezien, z 18. až 20. dynastie. K najzaujímavejším patrí hrobka kráľovny Nefertari.

  Oblasť Červeného mora

  Pobrežie Červeného mora patrí k turisticky veľmi obľúbeným destináciám. Červené more je jedným z najsevernejšie položených korálových morí, po celý rok tu panujú príjemné teploty vody, čo tvorí ideálne podmienky pre kúpanie a potápanie.

  Červené more patrí k najslávnejším moriam sveta a svoj názov získalo vďaka mäkkýšom na jeho dne, z nich sa získavalo farbivo purpur, poprípade vďada červenej farbe okolitej púšte pri západe slnka.

  Na západnom brehu, teda na časti Egypta kde je pevnina, sa okrem Hurghady nachádzajú letoviská Ain-Sukhna s jednými z najkrásnejších pláži Červeného mora alebo Al Qussair - hlavný prístav Červeného mora s mešitou z 12. storočia, obrovskou pevností a krásnymi ľudoprázdnymi plážami. Ďalej tu môžete navštíviť letovisko Marsa Alam, ktoré je najbližšie položeným turistickým letoviskom - skutočný raj pre potápačov a rybárov.

  Svoju dovolenku môžete stráviť i v letovisku El Gouna. Kedysi malý rybársky prístav sa stal jedným z najkrásnejších a najluxusnejších letovisiek u Červeného mora. Letovisko je postavené na skupine ostrovčekov obklopených tyrkysovov lagunou. Nájdete tu komplex tých najluxusnejších hotelov, ktoré bývajú považované za súčasť Hurghady.