Egypt Egypt

 • Mena, ceny, nákupy

  1 egyptská libra (EGP), drobnou jednotkou sú piastry (PT). 1 EGP = 100 PT. V hoteloch a v niektorých "kamenných" obchodoch je možné platiť bez problémov cestovnými šekmi a eurošekmi a takisto platobnými kartami. To ale neplatí na trhoviskách ani na výletných lodiach po Níle, kde sa platí výhradne hotovými peniazmi.

 • Orientačné ceny

  V Egypte sa považuje za samozrejmosť až povinnosť o cene zjednávať. Pokiaľ tak neučiníte, nielenže za tovar zaplatíte nemiestnu čiastku, ale ešte tým predajcu urazíte.

  arabský chlieb - 6 Skk (1 EGP)
  biele pečivo - 29 Skk (5 EGP)
  mlieko 1l - 29 Skk (5 EGP)
  máslo - 39 Skk (7 EPG)
  jogurt - 23 Skk (4 EGP)
  balená voda 1,5 l - 8 Skk (1,5 EGP)
  víno 1l - od 335 Skk (60 EGP)
  pivo - 34 Skk (6EGP)
  rýchle občerstvenie - 111 Skk (20 EGP)

  Ceny v egyptských hoteloch sa odvíjajú v závislosti na ich úrovni, tradícií a kvalite. Obvykle sa uvádza, že pre europsky štandard sú prijatelné hotely od troch až štyroch hviezdičiek nahor. Ceny v týchto ubytovacích zariadeniach sa pohybujú okolo 15-50 USD za noc a lôžko. V Káhire sa môžu v hoteloch typu Hilton, Meridien, Sheraton atp. vyšplhať až na sumy obvyklé vo všetkých svetových metropolách. Okrem tohto ubytovania je však možné ubytovať sa i v hoteloch a turistických ubytovniach nižšej cenovej kategórie, v ktorých sa cena môže pohybovať okolo 3-5 USD za noc a lôžko. Od cenovej relácie sa však odvíja úroveň služieb, ktoré tieto ubytovacie zariadenia poskytujú. Podobne ako v hoteloch sa ceny v reštauračných zariadeniach líšia v závislosti na ich kvalite. Všeobecne však treba povedať, že ceny jedla v reštauráciách nedosahujú cenové hladiny zvyčajné vo svete. Turisti sa najčastejšie stravujú v hustej sieti bistier a reštaurácií, kde cena jedla pre štyri osoby nepresiahne 25 USD.