Egypt Egypt

 • Flóra

  Pokiaľ budete v Egypte hľadať pôvodné rastlinstvo, rozhodne nepátrajte v oblasti Nílu, lebo tu sa kvôli intenzívnemu osídleniu zachovalo pôdné rastlinstvo len vo veľmi obmedzenej miere. V údolí Nílu najviac rastú palmy, z nich najčastejšie sú to palmy ďatľové, ktoré sú v Egypte považované za "strom života", lebo každoročne plodia až 100 kilogramov plodov.

  Mimo ďatlí sa v Egypte darí i fikovníkom a eukalyptom. Palmy majú taktiež svoje využitie, ich palmové ratolesti, keď uschnú, Egypťania spotrebujú - pletú z nich rohože, ale i ploty a ohrádky okolo domov i polí.

  Úrodná pôda je tu doslova vzácnosťou. Každý kúsoček aspoň trochu kvalitnej zeme je vysadený poľnohospodárskymi plodinami, ako je pšenica, jačmeň, proso, ryža, kukurica, strukoviny, bavlna.

  V púštnych oázach a v delte Nílu nájdete ovocné stromy - napr. banánovníky, olivy, na niekoľkých miestach sa týči i vinná réva, popríde tu môžete vidieť i polia s tabakom.

  V Egypte rastú nádherné ibišky! Táto rastlina je rozšírená vo všetkých južne položených štátoch, avšak tu z nich, presnejšie povedané z ich kvetov, pripravujú Egypťania veľmi osviežujúci nápoj - karkádé.