Egypt Egypt

 • Sviatky a udalosti

  Sviatky

  V Egypte je pomerne dosť sviatkov, niektoré z nich nemajú pevný dátum v kalendári, sú pohyblivé. Sviatky sa delia na svetské a moslimské.

  Svetské sviatky sú nasledujúce dni v roku:

  1. január - Nový rok
  8. marec - štátny sviatok
  25. apríl - Deň oslobodenia Sinaje
  1. máj - Sviatok práce
  18. jún - Deň nezávislosti - odchod Britov a vyčistenie zóny Suezského prieplavu.
  23. júl - Deň revolúcie - výročie revolúcie z roku 1952
  6. október - Deň ozbrojených síl
  24. október - Deň mesta Suez
  23. december - Deň Víťazstva - vstup do Port Saidu

  Moslimské sviatky sa v krajine oslavujú, ale na turistický ruch by nemali mať vplyv. Len v dobe ramadánu, ktorého dátum sa každoročne mení, majú úrady skrátenú pracovnú dobu, väčšina reštaurácií (okrem veľkých hotelov) prestane podávať alkohol a moslimovia cez den postia.

  Medzi najväčšie náboženské sviatky patrí:

  7. január - Koptské vianoce
  pohyblivý sviatok - Qurban Bairam - sviatok pútnikov
  pohyblivý sviatok - moslimský Nový rok
  pohyblivý sviatok - Mulid an-Nabi - Prorokové narodeniny
  pohyblivý sviatok - koptský Veľký piatok a Veľká noc (apríl)
  pohyblivý sviatok, prvý pondelok po koptskej Veľkej noci - Šam an Nessim (Národný deň jary)
  pohyblivý sviatok - Ramadan Bairam - koniec pôstneho mesiaca ramadánu
  Medzi moslimné slávnosti patrí vedľa Ramadánu napríklad tzv. Chaban - tichý, rozjímavý moslimský sviatok, ktorý sa oslavuje večer pred začiatkom Ramadánu.
  Jedným dňom v týždni, kedy je oficiálne voľno - dňom pracovného pokoja, je piatok.

  Ďalšie slavnostné události

  Pravidelne každý piatok od rána sa na predmestí Káhiry u dediny Birkaš konajú ťavie trhy. Sudánski obchodníci s ťavami, egypskí sedliaci a mäsiari tu predávajú a nakupujú celé stáda tiav. Pretože sa sem nekonajú organizované výlety turistov z hotelov a individuálnych turistov je tu veľmi málo, máte tú príležitosť pozorovať pravý egyptský život vo všetkých jeho rozmeroch.
  Na severe Sinajského poloostrava u mesta el-Ariš sa konajú každoročne ťavie dostihy, a to v polovici apríla a koncom októbra.

  Zavítať môžete i na medzinárodný knižný veľtrh, ktorý sa každoročne koná vo februári na káhirskom výstavisku. Nájdete tu novinky najmä nakladateľstva Ďalekého východu, avšak veľtrh zaujme i čitateľov anglických a francúzskych prekladov arabskej literatúry.

  V hlavnom meste Egypta, Káhire, navštívte medzinárdoný filmový festival, ktorý sa tu koná už od roku 1977, každoročne v novembri alebo v decembri. Predstavujú sa tu filmy predovšetkým z Arabského sveta a z Ázie. Medzinárodný filmový festival je najznámejším medzinárodným kultúrnym podujatím na Strednom východe.