Egypt Egypt

 • Cestovné doklady

  Pro vstup do EAR je požadovaný cestovný pas s platnosťou najmenej šesť mesiacov od podania žiadosti o vízum.

 • Víza

  Vstupné vízum do Egypta si môže občan SR vybaviť aj po prílete do krajiny. Egyptské víza sa vydávajú priamo na letiskách v Káhire, Hurgháde a Sharm-el Sheikhu. Víza je možné získať aj na niektorých hraničných priechodoch, napríklad v Tabe, na hraniciach s Izraelom. V tomto prípade má však vízum platnosť iba na oblasť Sinajského poloostrova.
  Pri vstupe do Egypta je pre občanov SR potrebný platný cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po návrate a pobytové turistické vízum.

  Vízum si môžete zabezpečiť individuálne na egyptskom veľvyslanectve v Bratislave. Omnoho schodnejším spôsobom je zabezpečenie víza prostredníctvom cestovnej kancelárie.

 • Colné a devízové predpisy

  Do EAR je zakázaný dovoz potravín, alkoholu, pornografie, zbraní a všetkých druhov drog. Za predaj a prechovávanie drog sa udeľujú veľmi vysoké tresty (desiatky rokov odňatia slobody, vo výnimočných prípadoch trest smrti). Pozor si dajte taktiež na niektoré druhy liekov či iných podporných prostriedkov - mnohé z nich sú prísne kontrolované, predovšetkým ich vývoz z Egytpt. Je nutné pripomenúť, že je striktne zakázaný vývoz pamiatok a zlata v nespracovanej podobe.

  Turista prichádzajúci do EAR má právo na nákup tovaru z bezcolných obchodov (Duty Free Shops) v určitej limitovanej výške (na aktuálnu čiastku sa doporučuje v prípade záujmu opytať pracovníka egyptskej colnej služby pri prílete do Egypta) za kalendárny rok na letisku a vybraných miestach v Káhire a Alexandrii do 24 hodin po prílete.

  Inštitút povinnej zmeny valút nie je v Egypte zavedená. Výmenu peňazí doporučujeme robiť v bankách, zmenárňach či lepších hoteloch - za zmenu peňazí na čiernom trhu Vám hrozí okrem bezpečnostných rizík postih od miestnych orgánov.