Egypt - Káhira Egypt

 • Čas letu

  03:50 h

 • Popis

  Egypt je považovaný za kultúrne centrum arabského sveta a Káhira za jeho kolísku. Je hlavným mestom Egypta a zároveň najväčším a najľudnatejším mestom Afriky a Stredného Východu. Veľká časť obyvateľov z menej rozvinutých častí Egypta prichádza do hlavného mesta najmä za prácou. Mesto je domovom egyptskej civilizácie a zároveň jedným z najviac urbanistických miest na svete. Je administratívnym centrom krajiny, modernou metropolou a zároveň leží v blízkosti veľkého množstva kultúrnych pamiatok, z ktorých dýcha história. Tá nás zavedie až do obdobia 3 tisíc rokov pred našim letopočtom, kedy sa začali písať dejiny mesta. Od 10. storočia je Káhira mocenským centrom vládcov krajiny. Dnes je hlavne pulzujúcim srdcom Egypta.

  V tejto obrovskej metropole nebudete mať s hľadaním ubytovania problém. Hotelov, penziónov a ďalších zariadení je tu nespočetné množstvo. Pre ilustráciu môžeme spomenúť napríklad rekonštruovaný hotel Cosmopolitan umiestnený v burzovej štvrti, kde vás okrem útulného prostredia poteší i relativne nízke ceny. Hotel Four seasons je obrovským kúpeľným a wellnes areálom. Väčšinu žien iste poteší, že je umiestnený hneď pri nákupne štvrti. Hotel El-Salam je tiatiež novo zrenovaný. Svojim hosťom ponúka okrem bazénu taktiež kino s filmami v anglickom znení. Luxusný hotel Le Royal Medidian sa dočkal otvorenia len v roku 2001. Tento vysoký kolos má nespočetné množstvo izieb, ktoré majú všetky výhľad na Níl. Na vrchu sa týči otáčavá reštaurácia v tvare UFO. Marriott hotel sídliaci v bývalom paláci priamo na brehu Nílu ponúka kasíno, reštauráciu, záhradné priestory a malý bazén. Na malom ostrovčeku uprostred Nílu sa týči hotel Longchamps, ktorý vas nadchne rodinnou a príjemnou atmosférou. Hotel Mena House Oberoi je vôbec jedinou ubytovacou kapacitou stojacou tak blízko pyramíd. Obľúbený penzión Roma je lacným miestom priamo v centru mesta. Sheraton Royal garden sú dve vily vystavané egyptským umelcom Yussifem Wahbim. Uprostred tropického areálu hotelu nájdete niekoľko krásnych reštaurácií. Vicotria Hotel je v súčasnosti veľmi moderné zariadenia a má dokonca svoje špecifikum - izbu Ernesta Hemingwae.

  Do mesta sa vyplatí vypraviť letecky, káhirské letisko je totiž najväčším v krajine. Letisková autobusová služba je dostupná od Terminálu 1. Autobus kopíruje linku Midan Tahrir v centru Káhiry - Mohandeseen - pyramidy v Gíze. Z Káhiry sa dostanete do všetkých ostatných častí Egypta klimatizovaným autobusom. Sedadlá by ste si však mali rezervovať asi dva mesiace dopredu. Cesty z Káhiry do Horného Egypta sú najdlhšie a najpreplnenejšie. Z dôvodov vlastnej bezpečnosti sa nedoporučuje riadiť v noci, pretože by ste mohli naraziť do neosvetlených oslích provozov.

  Káhira poskytuje turistom úžasnú ponuku aktivít. K dispozícii je veľké množstvo galérií, a konkrétnych sálov, kultúrnych centier či múzeí, reštaurácií, nákupných centier a všemožných voľnočasových aktivít. Priamo pre turistov sú v lete pripravené všemožné trhy, ako napríklad trh tiav. Zaiste si taktiež obľúbite Khan El Khalili Bazar, na ktorom sa môžete kochať množstvom starožitností, kobercov, medených a iných orientálnych výrobkov. Čo sa týka napríklad športu, veľmi obľúbený je tu squash a tenis. Národným športom je fotbal. Dlhoročnú tradíciu má v meste taktiež kinematografia. Káhira bola dokonca dlho známa ako "Hollywood Stredného východu". Každoročne tu prebieha Káhirský medzinárodný filmový festival.

  Pokiaľ chcete vidieť mesto z iného uhlu pohľadu, sú pre vás pripravené výletné plavby po Níle. V rieke sa však z hygienických dôvodov nedoporučuje kúpať.

  Väčšina pamiatok má otvorené medzi 9 hodinami ráno a 16 hodinami poobede, rovnako ako väčšina iných miest v Egypte. V piatok na obed býva všade dočasne zatvorené z dôvodov týždenných modlitieb. V Káhire sídli egyptské Národné múzeum s najväčšou zbierkou staroegyptských exponátov. Múzeum bolo založené v roku 1857. Pýchou múzea je expozícia faraóna Tutanchamona. Taktiež Al Azhar, alebo inak kvitnúca mešita, je častou turistickou detináciou. V 10. storočí našeho letopočtu bola taktiež ustavená univerzitou. Tunajšia teologická fakulta je preslávená, robí si nárok byť najvyššou instanciou pre výklad Koránu. Štúdium trvá okolo 10 rokov, preto sú študenti prijímaný zhruba v 15-tich až 17-tich rokoch.

  Ibn Tulunova mešita, pochádzajúca z 9.storočia, je jednou z najväčších na svete. Zvonka pripomína náštevníkom skôr pevnosť, vo vnútri potom nájdete obrovský dvor s fontánou. Jednou z najznámejších káhirských mešít je mešita sultána Hassana z 14. storočia. Vchodom sa dostanete na rozhľahlé nádvorie, odkiaľ vedú vstupy do štyroch hlavných škôl islámskeho práva- malikovské, hanbalovské, hanfijské a šafijské. Nájdete tu taktiež mauzoleum sultána so sarkofágom a podstavcom pre korán. Z rovnakého obdobia pochádza taktiež mešita el Nasir s minaretmi zdobenými v perskom štýle. V severnej časti citadely sú tri múzeá (vojenské, policajné a múzeum kočiarov). V 19. storočí bola dokončená nákladná stavba Alabastrovej mešity zbudovanej v istanbulskom štýle. Vedľa vchodu je za pozlátenou mrežou hrobka Muhammada Alího.

  Ďalšou káhirskou pamiatkou je pevnosť Babylon, ktorá ma tvar kruhovej veže a jej historickou úlohou bolo strážiť prístav na Níle. Kresťanskými symbolmi sú kostol svätej Barbory a kostol svätého Sergeja.
  Na západe mesta leží starobylé mesto Memfis (Gíza), ktoré bolo pôvodným hlavným mestom egyptskej ríše a ktoré je dnes po celom svete preslávené monumentálnymi pyramídami. Miesto je rozdelené na dve časti umiestnené na vyvýšenom mieste. Väčšie z nich skrýva pyramídy, Veľkú sfingu a priľahlé chrámy, v menšej z nich sa nachádzajú súkromné hrobky.

  Dominantou Chufévovho pyramídovho komplexu je Chufévova (Veľká) pyramída. Pôvodná výška bola 146,5 metrov, dnes meria monument 137 metrov. Rozľahlá Kráľovská komora sa sarkofágom predstavuje ďalšiu zo skvostov egyptskej stravovekej architektúry. Súčasťou Chuféova pyramídového komplexu bol zádušný chrám a taktiež tri malé pyramídy, pripisované jeho manželkám. Juhozápadne od Veľkej pyramídy sa rozprestiera Rachefov pyramídový komplex. Pôvodne bola jeho najväčšia pyramída vysoká 143,5 m. Dominantnou oblasťou je tzv. Veľká sfinga,ktorá vzbudzuje všeobecnú zvedavaosť. Je dodnes záhadou, kým a hlavne prečo bola postavená. Je nazývaná strážcom pahorku a bola vytesaná do jedného kusu vápenca. Sfinga je 60 metrov dlhá a 20 metrov široká. Podľa najrozšírenejších výkladov predstavovala faraóna Rachefa alebo boha Hatrmachise. Tretia a najmenšou pyramídou v Gíze je pyramída Menkaureova s výškou 66,45 metrov. Rovnako ako u ostatných pyramíd bolo pre jadro použitý vápenec z neďalekých dolov.

Najnovšie recenzie Egypt - Káhira

Celkom: 8.4 Dovolenka sa nám veľmi vydarila, páčilo sa mi, ako všetko bolo jasné a dobre zabezpečené zo strany CA Invia. Určite si vyberiem túto...

 • 9.5 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 4 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Dovolenka sa nám veľmi vydarila, páčilo sa mi, ako všetko bolo jasné a dobre zabezpečené zo strany CA Invia. Určite si vyberiem túto cestovnú kanceláriu aj na ďalší podobný zájazd či dovolenku. ďakujem! Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
hotel Barcelo pyramids Cairo bol super, páčili sa nám služby, ochotní zamestnanci, všetci ústretoví. Strava vynikajúca, čistota, zariadenie hotela, všetko super, takisto bazén sme využili. Jediné, čo nám vadilo bola problematická sprcha (hlavica) a nemožnosť vyvetrať (zablokované okná).

Strava
strava vynikajúca, výborný výber aj miestnych špecialít aj štandardnej kuchyne, všetko nám chutilo

Služby hotela
ústretoví a milí zamestnanci, vedeli po anglicky, boli ochotní hneď riešiť čokoľvek s čím sme prišli (chýbajúce uteráky a pod).

Pláž
nemali sme k dispozícii pláž, bol to poznávací výlet

Ludmila P., Overená recenzia (Invia.sk), Hodnotené: 11.03.2024, Dátum pobytu: 2.3. - 7.3.2024
Oblasť: Egypt Egypt, Káhira, Hotel: Barceló Cairo Pyramids

Celkom: 7.8 Co se týče transferu a vyzvednutí z letiště, jsem velmi spokojená, čekal na nás zástupce kanceláře, pomohl s procedurami na letišti,...

 • 9 Ubytovanie
 • 8 Strava
 • 5 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Co se týče transferu a vyzvednutí z letiště, jsem velmi spokojená, čekal na nás zástupce kanceláře, pomohl s procedurami na letišti, odvezli nás na hotel, zpáteční cesta také proběhla bezvadně, řidič čekal pro nás a odvezl nás na letiště. Samotný hotel byl na egyptské poměry v pořádku, vzhledem k tomu, že Káhira není jedno z nejčistších měst, ale okolí hotelu bylo ok.Hotel se nachází ve čtvrti, kde sídlí ambasády, takže je to přirozeně přátelská oblast. Velmi milý a ochotný personál hotelu. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Pokoj byl celkově v pořádku, není co vytknout, pokoje byly uklízeny každý den.

Strava
Snídaně byly v pořádku, široký výběr jídel formou švédských stolů, večeřeli jsme v hotelové restauraci a to jedno jídlo + dort po večeři, bez výběru jídel, jedno jídlo bylo povinné, každý den to samé, rýže, trochu masa + salát. Nebylo to špatné, ale nebyla to volba.

Služby hotela
Služby hotelu byly velmi milé, není co vytknout.

Pláž
Nebyli jsme tam a ani jeden není poblíž.

Lukasz G., Overená recenzia (Travelplanet.pl), Hodnotené: 08.02.2024, Dátum pobytu: 1.2. - 5.2.2024
Oblasť: Egypt Egypt, Káhira, Hotel: Flamenco Golden Tulip

Celkom: 5 V průměru.

 • 5 Ubytovanie
 • 6 Strava
 • 5 Okolie
 • 4 Cena

Celkové zhrnutie
V průměru. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Podprůměrný.

Strava
Dobře.

Služby hotela
Standard je asi 3 hvězdičky, v nabídce určitě nebyly 4 nebo 5 vajec.

Artur L., Overená recenzia (Travelplanet.pl), Hodnotené: 02.10.2023, Dátum pobytu: 25.9. - 29.9.2023
Oblasť: Egypt Egypt, Káhira, Hotel: Pyramids Park Resort

Celkom: 8.8 Cena je v pomere s kvalitou.

 • 9 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 9 Okolie
 • 8 Cena

Celkové zhrnutie
Cena je v pomere s kvalitou. Zobraziť celú recenziu

Zákazník nechcel zverejniť svoje meno, Overená recenzia (Invia.sk), Hodnotené: 13.07.2023, Dátum pobytu: 23.6. - 4.7.2023
Oblasť: Egypt Egypt, Káhira, Hotel: Stella Grand Beach Resort

Celkom: Velmi dobrá volba blízko pyramid

Úvodné zhrnutie
Velmi dobrá volba blízko pyramid Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
V bungalovech v udržované zahradě. Na pokoji tichá klimatizace, slušná koupelna a je zde čisto a útulně, všechno funguje

Strava
Velmi chutná a pestrá. Dostatečný výběr během celé doby výdeje.

Služby hotela
Profesionální a rychlé.

Pláž
Hotel má dobrý bazén, který oceníte po celém dnu stráveném prohlížením památek.

Celkový dojem
Velmi dobrá volna. jen do centra města je to daleko a pro pěší procházky není vhodný.

Luboš Ott, Neoverená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 07.05.2012, Dátum pobytu: 23.4. - 25.4.2012
Oblasť: Egypt Egypt, Káhira, Hotel: The Oasis Hotel Pyramids

3 fotografie

Všetky recenzie Egypt - Káhira