Egypt - Káhira Egypt

 • Doprava letecky

  03:50 h

 • Popis

  Egypt je považovaný za kultúrne centrum arabského sveta a Káhira za jeho kolísku. Je hlavným mestom Egypta a zároveň najväčším a najľudnatejším mestom Afriky a Stredného Východu. Veľká časť obyvateľov z menej rozvinutých častí Egypta prichádza do hlavného mesta najmä za prácou. Mesto je domovom egyptskej civilizácie a zároveň jedným z najviac urbanistických miest na svete. Je administratívnym centrom krajiny, modernou metropolou a zároveň leží v blízkosti veľkého množstva kultúrnych pamiatok, z ktorých dýcha história. Tá nás zavedie až do obdobia 3 tisíc rokov pred našim letopočtom, kedy sa začali písať dejiny mesta. Od 10. storočia je Káhira mocenským centrom vládcov krajiny. Dnes je hlavne pulzujúcim srdcom Egypta.

  V tejto obrovskej metropole nebudete mať s hľadaním ubytovania problém. Hotelov, penziónov a ďalších zariadení je tu nespočetné množstvo. Pre ilustráciu môžeme spomenúť napríklad rekonštruovaný hotel Cosmopolitan umiestnený v burzovej štvrti, kde vás okrem útulného prostredia poteší i relativne nízke ceny. Hotel Four seasons je obrovským kúpeľným a wellnes areálom. Väčšinu žien iste poteší, že je umiestnený hneď pri nákupne štvrti. Hotel El-Salam je tiatiež novo zrenovaný. Svojim hosťom ponúka okrem bazénu taktiež kino s filmami v anglickom znení. Luxusný hotel Le Royal Medidian sa dočkal otvorenia len v roku 2001. Tento vysoký kolos má nespočetné množstvo izieb, ktoré majú všetky výhľad na Níl. Na vrchu sa týči otáčavá reštaurácia v tvare UFO. Marriott hotel sídliaci v bývalom paláci priamo na brehu Nílu ponúka kasíno, reštauráciu, záhradné priestory a malý bazén. Na malom ostrovčeku uprostred Nílu sa týči hotel Longchamps, ktorý vas nadchne rodinnou a príjemnou atmosférou. Hotel Mena House Oberoi je vôbec jedinou ubytovacou kapacitou stojacou tak blízko pyramíd. Obľúbený penzión Roma je lacným miestom priamo v centru mesta. Sheraton Royal garden sú dve vily vystavané egyptským umelcom Yussifem Wahbim. Uprostred tropického areálu hotelu nájdete niekoľko krásnych reštaurácií. Vicotria Hotel je v súčasnosti veľmi moderné zariadenia a má dokonca svoje špecifikum - izbu Ernesta Hemingwae.

  Do mesta sa vyplatí vypraviť letecky, káhirské letisko je totiž najväčším v krajine. Letisková autobusová služba je dostupná od Terminálu 1. Autobus kopíruje linku Midan Tahrir v centru Káhiry - Mohandeseen - pyramidy v Gíze. Z Káhiry sa dostanete do všetkých ostatných častí Egypta klimatizovaným autobusom. Sedadlá by ste si však mali rezervovať asi dva mesiace dopredu. Cesty z Káhiry do Horného Egypta sú najdlhšie a najpreplnenejšie. Z dôvodov vlastnej bezpečnosti sa nedoporučuje riadiť v noci, pretože by ste mohli naraziť do neosvetlených oslích provozov.

  Káhira poskytuje turistom úžasnú ponuku aktivít. K dispozícii je veľké množstvo galérií, a konkrétnych sálov, kultúrnych centier či múzeí, reštaurácií, nákupných centier a všemožných voľnočasových aktivít. Priamo pre turistov sú v lete pripravené všemožné trhy, ako napríklad trh tiav. Zaiste si taktiež obľúbite Khan El Khalili Bazar, na ktorom sa môžete kochať množstvom starožitností, kobercov, medených a iných orientálnych výrobkov. Čo sa týka napríklad športu, veľmi obľúbený je tu squash a tenis. Národným športom je fotbal. Dlhoročnú tradíciu má v meste taktiež kinematografia. Káhira bola dokonca dlho známa ako "Hollywood Stredného východu". Každoročne tu prebieha Káhirský medzinárodný filmový festival.

  Pokiaľ chcete vidieť mesto z iného uhlu pohľadu, sú pre vás pripravené výletné plavby po Níle. V rieke sa však z hygienických dôvodov nedoporučuje kúpať.

  Väčšina pamiatok má otvorené medzi 9 hodinami ráno a 16 hodinami poobede, rovnako ako väčšina iných miest v Egypte. V piatok na obed býva všade dočasne zatvorené z dôvodov týždenných modlitieb. V Káhire sídli egyptské Národné múzeum s najväčšou zbierkou staroegyptských exponátov. Múzeum bolo založené v roku 1857. Pýchou múzea je expozícia faraóna Tutanchamona. Taktiež Al Azhar, alebo inak kvitnúca mešita, je častou turistickou detináciou. V 10. storočí našeho letopočtu bola taktiež ustavená univerzitou. Tunajšia teologická fakulta je preslávená, robí si nárok byť najvyššou instanciou pre výklad Koránu. Štúdium trvá okolo 10 rokov, preto sú študenti prijímaný zhruba v 15-tich až 17-tich rokoch.

  Ibn Tulunova mešita, pochádzajúca z 9.storočia, je jednou z najväčších na svete. Zvonka pripomína náštevníkom skôr pevnosť, vo vnútri potom nájdete obrovský dvor s fontánou. Jednou z najznámejších káhirských mešít je mešita sultána Hassana z 14. storočia. Vchodom sa dostanete na rozhľahlé nádvorie, odkiaľ vedú vstupy do štyroch hlavných škôl islámskeho práva- malikovské, hanbalovské, hanfijské a šafijské. Nájdete tu taktiež mauzoleum sultána so sarkofágom a podstavcom pre korán. Z rovnakého obdobia pochádza taktiež mešita el Nasir s minaretmi zdobenými v perskom štýle. V severnej časti citadely sú tri múzeá (vojenské, policajné a múzeum kočiarov). V 19. storočí bola dokončená nákladná stavba Alabastrovej mešity zbudovanej v istanbulskom štýle. Vedľa vchodu je za pozlátenou mrežou hrobka Muhammada Alího.

  Ďalšou káhirskou pamiatkou je pevnosť Babylon, ktorá ma tvar kruhovej veže a jej historickou úlohou bolo strážiť prístav na Níle. Kresťanskými symbolmi sú kostol svätej Barbory a kostol svätého Sergeja.
  Na západe mesta leží starobylé mesto Memfis (Gíza), ktoré bolo pôvodným hlavným mestom egyptskej ríše a ktoré je dnes po celom svete preslávené monumentálnymi pyramídami. Miesto je rozdelené na dve časti umiestnené na vyvýšenom mieste. Väčšie z nich skrýva pyramídy, Veľkú sfingu a priľahlé chrámy, v menšej z nich sa nachádzajú súkromné hrobky.

  Dominantou Chufévovho pyramídovho komplexu je Chufévova (Veľká) pyramída. Pôvodná výška bola 146,5 metrov, dnes meria monument 137 metrov. Rozľahlá Kráľovská komora sa sarkofágom predstavuje ďalšiu zo skvostov egyptskej stravovekej architektúry. Súčasťou Chuféova pyramídového komplexu bol zádušný chrám a taktiež tri malé pyramídy, pripisované jeho manželkám. Juhozápadne od Veľkej pyramídy sa rozprestiera Rachefov pyramídový komplex. Pôvodne bola jeho najväčšia pyramída vysoká 143,5 m. Dominantnou oblasťou je tzv. Veľká sfinga,ktorá vzbudzuje všeobecnú zvedavaosť. Je dodnes záhadou, kým a hlavne prečo bola postavená. Je nazývaná strážcom pahorku a bola vytesaná do jedného kusu vápenca. Sfinga je 60 metrov dlhá a 20 metrov široká. Podľa najrozšírenejších výkladov predstavovala faraóna Rachefa alebo boha Hatrmachise. Tretia a najmenšou pyramídou v Gíze je pyramída Menkaureova s výškou 66,45 metrov. Rovnako ako u ostatných pyramíd bolo pre jadro použitý vápenec z neďalekých dolov.

Najnovšie recenzie Egypt - Káhira

Celkom: Velmi dobrá volba blízko pyramid

Úvodné zhrnutie
Velmi dobrá volba blízko pyramid Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
V bungalovech v udržované zahradě. Na pokoji tichá klimatizace, slušná koupelna a je zde čisto a útulně, všechno funguje

Strava
Velmi chutná a pestrá. Dostatečný výběr během celé doby výdeje.

Služby hotela
Profesionální a rychlé.

Pláž
Hotel má dobrý bazén, který oceníte po celém dnu stráveném prohlížením památek.

Celkový dojem
Velmi dobrá volna. jen do centra města je to daleko a pro pěší procházky není vhodný.

Luboš Ott, 07.05.2012, Dátum pobytu: 23.4. - 25.4.2012
Oblasť: Egypt Egypt, Káhira, Hotel: Oasis

Bola táto recenzia užitočná? Áno (5) Nie (0)

3 fotografie

Celkom: Hotel se nachází asi 20 minut od hlavních pyramid (podle dopravní situace).Moc hezké protředí!Byli jsme na poznávacím zájezdu a byl to...

Úvodné zhrnutie
Hotel se nachází asi 20 minut od hlavních pyramid (podle dopravní situace).Moc hezké protředí!Byli jsme na poznávacím zájezdu a byl to nejhezčí hotel. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytování je ve velmi pěkných bungalovech.Na jedné posteli bychom se vyspali oba :)
Koupelna čistá,každý den čisté ručníky.

Strava
Strava..každý den jsem si říkala,že dnes opravdu neochutnám všechno!!Ale vše tak krásně vonělo a vypadalo!Viděla jsem 2 restaurace.Když je v hlavní plno,posílají vás o pár metrů dál.
Každý si vybere.

Služby hotela
Jak jsem psala,dlouho jsme v hotelu nezustali.Ale nikdo si nestěžoval.Myslím,že to bylo naopak :)

Pláž
Hotel má bazén,večer krásně osvětlený s vodotryskem.

Celkový dojem
Krásný hotel i pro náročnější klienty.

Kristýna Průchová, 05.12.2007, Dátum pobytu: 24.11. - 27.11.2007
Oblasť: Egypt Egypt, Káhira, Hotel: Oasis

Bola táto recenzia užitočná? Áno (10) Nie (1)

3 fotografie

Celkom: 4,5 1) Na letišti žádný česky mluvící delegát 2) Možnost pouze jednoho výletu v neděli, v sobotu jsme byli odkázáni na hotel. 3) Ze začátku...

 • 2,9 Ubytovanie
 • 7,4 Strava
 • 4,7 Okolie
 • 1 Cena

Úvodné zhrnutie
1) Na letišti žádný česky mluvící delegát
2) Možnost pouze jednoho výletu v neděli, v sobotu jsme byli odkázáni na hotel.
3) Ze začátku jsme si museli vypdupat zaplacenou večeři.
4) Nemožnost obrácení se na českého delegáta po celou dobu pobytu!! Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
pětihvězdičkovému hotelu bych dal max. hvezdičky 3! Sociální zařízení v strašném stavu, prach na pokoji s divným zápachem. V pokoji žádné světlo, pouze dvě lampičky. Bar prázdný!

Strava
Strava téměř bez chyb

Služby hotela
Recepční skoro nevěděli, která bije. Jinak ostatní personál v pořádku

Celkový dojem
Nebýt příjemného výletu v neděli, velice špatný!!

Pavel Říha, 04.12.2007, Dátum pobytu: 3.12. - 30.11.2007
Oblasť: Egypt Egypt, Káhira, Hotel: Grand Pyramids

Bola táto recenzia užitočná? Áno (8) Nie (1)

Celkom: Na vynikajucej urovni

Úvodné zhrnutie
Na vynikajucej urovni Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
V bungalovoch, velmi krasne, priestranne izby, krasna kupelna, sprchovy kut alebo vana. Jedine, co vadilo bola zazrata spina vo vani. Inak vsetko ciste.

Strava
My sme mali okruh Egyptom, boli sme ubytovani a jedli vselikde, ale nikde nebolo jedlo tak dokonale dobre ako v tomto hoteli. Mnozstvo jedla na vyber, od predjedal, hlavnych jedal, po mnozstvo zakuskov, tort, kolacov, proste vsetko na co si spomenies. Jedina nevyhoda jedalne bola, ze tam bola prilis silna klima a ludia tam chodili s bundami, proste hodne zima. A nemali sme stale miesto, obsadili sme si jeden stol, ked sme k nemu chceli ist nabuduce, casnik nas posadil k inemu, lebo k nasemu dal nejakych sikmookych. Neviem preco takto, ale to mi az tak nevadilo. Napoje sa platili zvlast a boli drahe, ajaj. Jedna flasa mineralky nejak 10 egyptskych libier.

Služby hotela
My sme tam boli len 2 dni, tak nemozem az tak hovorit, tolko sme toho nezazili. Ale nebol ziaden problem. Bol tam nejaky program pre deti, babkove divadlo a mikimausovia s nimi tanvcovali a tak.

Pláž
Plaz nema, ma bazen, kde moze byt nedostatok miesta a lehatok. Lehatka i slnecnik som si musela trepat sama.

Celkový dojem
Z celeho Egypta, po ktorom sme robili okruh bol toto uplne najlepsi hotel. Akurat na rozdiel od hotela v Hurghade, tu sme nemali obedy ani napoje v cene, hoci sme si zaplatili plnu penziu. Co sa tyka bungalovov, tazko sa v tom orientovali, nevedeli sme, kde mame hladat ten svoj a neskor som nevedela trafit na recepciu (s mojim orientacnym zmyslom) proste vsade same bungalovy a ja som nevedela, kam ist. Znacenie medzi nimi prakticky ziadne. Len najblizsie cisla bungalovov v ulicke.

Katarína Rašmanová, 06.11.2007
Oblasť: Egypt Egypt, Káhira, Hotel: Oasis

Bola táto recenzia užitočná? Áno (8) Nie (0)

Hotel zvonka 6 fotografií

Celkom: 1,5 Tento hotel by neměl být nabízen. Místo objednaných a zaplacených dvou dvoulůžkových pokojů nám byl připraven pouze jeden s jenou...

 • 1,6 Ubytovanie
 • 1 Strava

Ubytovanie
Tento hotel by neměl být nabízen. Místo objednaných a zaplacených dvou dvoulůžkových pokojů nám byl připraven pouze jeden s jenou přistýlkou, s vysvětlením, že na manželské posteli můžeme spát s jedním dítětem a druhé si může lehnout na přistýlku. Po hodinovém dohadování ( kolem čtvrté hodiny ranní) nám byla do pokoje donesena další přistýlka. Absolutní nedostatek místa. Delegát cestovní kanceláře po našem příjezdu do hotelu řekl, že je vše v pořádku, že vše kontroloval a odjel. Zaměstnanci hotelu tvrdili, že nerozumí..... Zobraziť celú recenziu

Služby hotela
výtah jezdí jen na pokyn liftboyu. Normální smrtelník ho nerozjede :-(

Celkový dojem
KATASTROFA

Jiří Sternberg, 29.09.2006, Dátum pobytu: 25.9. - 13.9.2006
Oblasť: Egypt Egypt, Káhira, Hotel: Europa

Bola táto recenzia užitočná? Áno (4) Nie (0)

Hotel Europa 1 fotografia

Všetky recenzie Egypt - Káhira