Egypt - Alexandria Egypt

 • Doprava letecky

  03:50 h

 • Popis

  O Alexandrii sa hovorí, že je najviac "európskym" mestom celého Egypta. Je najmenej zo všetkých oblastí ovplyvnená arabskou kultúrou. Európsky spôsob života je patrný i podľa obliekania miestnych, napríklad ženy sú tu menej zahalené než v ostatných častiach krajiny. Mesto bolo založené roku 332 pred naším letopočtom samotným Alexandrom Veľkým. Dnes je to preslávené miesto plné luxuxných hotelov, kam jazdia na dovolenku nielen cudzinci, ale predovšetkým samotný Egypťania. Pozdĺž mora sa tiahne jedna časť mesta - Corniche (Korniš), ktorá je výrazne ovplyvnená gréckou kultúrou. Periférie a zázemie však ukazujú pravú tvár Alexandrie. Táto časť sa dá považovať za pomerne zaostalú, ľudia tu žijú v slumoch.

  Doprava do Alexandrie je pomerne jednoduchá. Priamo v centru sa nachádza hlavná autobusová a vlaková stanica. Klasická autobusová doprava sa však turistom príliš nedoporučuje z dôvodu jej častej preplnenosti. Z diaľkových autobusov do Alexandrie jazdia West Delta Bus Company a Super Jet.

  Na každom egyptskom letisku nájdete taxi službu, ktorá zákaznikov dovezie až do centra. Alexandrijské taxíky majú čiernooranžovú farbu. Z letísk do turistických letovisiek jazdí taktiež pravidelná linková doprava. Alexandria má dva prístavy. Západný a Východný. Do Západného prístavu mieria všetky dopravné a výletné lode, zatiaľ čo Východný prístav je určený pre lode rybárske. Ako Alexandria, tak Káhira majú metro i systrém električiek, ktoré jazdia aspoň časťou mesta. Metro jazdí po pár minútach, pričom lístok nie je veĺmi drahý.

  Ubytovať sa tu môžete v hoteloch, ktorých je v Alexandrii bohatá ponuka. Odpovedajú klasickým medzinárodným štandardom. Vyššie cenové kategórie poskytujú okrem toaliet a kúpelien taktiež televíziu, telefón, minibar. Luxusne vybavený je napríklad hotel Cecil Sofitel, ku ktorému patrí i priľahlé kasíno. Hotel má bohatú históriu slávnych osobností, ktoré tu v minulých rokoch pobudli. Hneď vedľa leží rodinhý penzion Acropole, ktorý si obľúbite pre jeho priateľskú atmosféru.

  Alexandrijské pláže sú tvorené bielym pieskom a omývané morom azúrovej farby. Tiahnu sa po celom pobreží až po Mersa Matrou, prírodnú zátoku s priesvitnou vodou. Kúzelné letovisko Sidi Abdel Rahman v oddelenej zátoke s krištálovou vodou. Na ostatné pláže sa dostanete miestnymi autobusovými linkami či na požičaných bicykloch.

  Alexandria je kultúrne-zábavným letoviskom, kde sa určite nudiť nebudete. Z miest, ktoré stoja za náštevu nejde nespomenúť Kleopatrine kúpele, zrúcaný chrám Ramsesa II, kostolík z ranného koptského obdobia. Väčšina pamiatok, múzeí, kostolov máva otvorené medzi deviatou hodinou rannou a štvrtou hodinou popoludňajšou. V piatok býva okolo obeda zatvorené z dôvodu dôlžitých modlitieb.

  Za náštevu stojí reštaurovaná mešita s krásne zdobenou kopulí nesúcou názov Abú el-Abbás. Je považovaná za majstrovské dielo arabskej architektúry a bola vybudovaná už v 18 storočí. Behom mesiaca ramadánu je mešita miestom stretnutia veriacich. Ďalšou pamiatkou je pevnosť Kait Bey, ktorá bola vystavaná na mieste, kde stával maják Pharos. Ten bol vystavaný Ptolemaiem II. a zaradený medzi sedem divov sveta. V 14. storočí však bohužiaľ došlo k jeho zničeniu. Môžete vidieť taktiež Pompeiov stĺp, 27 metrov vysokú pamiatku postavennú z ružovej ausánskej žuly. Neďaleko stĺpu nájdete Korn esh - Shukaffa, rozľahlé pohrebisko. Asi dvadsať kilometrov od centra mesta sa rozprestiera kráľovský palác Montáza, ktorého rozľahlé pozemky priamo lákajú k dlhým prechádzkam. Väčšina interiéru nie je verejnosti prístupná a slúži hlavne pre štátne náštevy. Palác Ras et-Tin bol postavený Mohamedom Allím a dlhé roky slúžil ako oficiálna rezidencia egyptských kráľov. Dnes si ho môžete prehliadnuť len zvonka.

  Nesmiete vynechať ani známe múzeá. Originálné je napríklad vojnové múzeum nazývané "Romellova skrýš", ktoré stojí v mieste, odkiaľ nacistický generál plánoval svoje "výpravy". Klasikou je Grécko-rímske múzeum s množstvom tisíc rokov starých exponátov. Nájdeme tu nespočetné množstvo mramorových sôch, papyrusov, múmií, sarkkofágu, ozdobných predmetov a samozrejme suvenírov. V jeho blízkosti sa nájde originálne Rímske divadlo. Pre milovníkov morskej fauny je pripravené Hydrobiologické múzeum s päťdesiatimi akváriami plných rýb, mušlí, škeblí či morských húb. Pýchou múzea je 16,5 metrov velká kostra veľryby. Múzeum krásneho umenia láka naopak milovníkov maliarstva a obrazov. Royall Jewellery Museum skrýva nádhernú zbierku šperkov a drahocenný predmetov.

  Malé rybárske mestečko Abu Qir ponúka skvelé miesta pre opaľovanie, rybárenie, plávanie a ochutnávanie darov mora. Urobíte dobre, keď navštívite i susednú Agami alebo Hanoville. Orientálne jedlá môžete ochutnať v reštaurácii Athineos, čínske trebárs v China House nachádzajúce sa na terase hotelu Ccil Sofitel.

Najnovšie recenzie Egypt - Alexandria

Všetky recenzie Egypt - Alexandria