Chorvátsko Chorvátsko

 • Zdravie

  Zdravotnícka starostlivosť

  Občania Slovenskej republiky majú ako občania EÚ v Chorvátsku nárok na nutnú a neodkladnú zdravotnú starostlivosť, ktorá bude preplatená domácou zdravotnou poisťovňou. Pričom je nutné vycestovať s Európskou kartou zdravotného poistenia. Nemocnice a polikliniky sa nachádzajú vo všetkých väčších mestách, v menších mestách sú lekárske ambulancie. Lekárne sú takmer v každom menšom meste. Konzulárne oddelenie Veľvyslanectva SR v Záhrebe odporúča všetkým turistom, ktorí cestujú do Chorvátska, aby sa poistili pred cestou do zahraničia v poisťovacích spoločnostiach na území Slovenskej republiky pre prípad ochorenia, úrazu a smrti. V prípade vyhľadania zdravotnej pomoci sa za všetky zdravotnícke služby platí priamo v zdravotníckom zariadení. Nepoistení slovenskí občania, ktorým sa stal úraz alebo ochoreli v Chorvátsku, si prepravu chorého alebo zraneného na územie Slovenskej republiky zabezpečovali z vlastných finančných prostriedkov. V prípade, že je pacient poistený, náklady a administratívu spojenú s prevozom na Slovensko alebo prepustením z nemocnice znáša a zabezpečuje príslušná poisťovňa v Slovenskej republike. Chorvátsko je krajinou, kde nie je potrebné špeciálne očkovanie. 

  Nárok na zdravotnú starostlivosť na základe medzinárodnej zmluvy môžete v Chorvátsku uplatniť len u zmluvných lekárov Chorvátskeho ústavu zdravotného poistenia, ktorých je asi 90 % všetkých lekárov. Pri návšteve ordinácie počítajte tak ako u našich lekárov so spoluúčasťou. 

  Zdravotné riziká 

  V Chorvátsku na vás nečíha príliš zdravotných rizík. Avšak, je dobré dodržiavať niektoré základné zásady. Najdôležitejšia je dostatočná ochrana pred slnkom, inak vám hrozí úpal. V takýchto prípadoch je vždy potrebné zaistiť ochladenie organizmu a hlavne doplniť chýbajúce tekutiny. 

  Dôležitá je najmä prevencia proti zradnému slnečnému žiareniu. Nezabúdajte, že slnko opaľuje aj vo vode a subjektívny pocit pohody môže skresľovať tiež vietor. Používajte preto kvalitné opaľovacie prípravky, pre ošetrenie prípadne mlieko po opaľovaní alebo napr. Panthenol. Pokrývku hlavy a slnečné okuliare by mali byť samozrejmosťou. 

  Občasným zdravotným problémom pri ceste do Chorvátska bývajú črevné problémy, ktoré sú však väčšinou spôsobené len zmenou stravy. Pri týchto problémoch je dôležité dostatočné doplňovanie tekutín, prípadne odporúčame užívanie prípravku ako je napr. Endiaron alebo Endiform. 

  Určité riziko môžu predstavovať aj ostrejšie kamene v mori alebo najrôznejšie živočíchy, ako sú napríklad morskí ježkovia, vyskytujúci sa v niektorých oblastiach. Pri zranení morským ježkom je potrebné z rany odstrániť úlomky tŕňov a potom zasiahnuté miesto ošetriť bežným atiseptikom. Najlepšie je však aj v tomto prípade prevencia, tzn. nejaká obuv vhodná do vody. 

  Pri prechádzkach do vnútrozemia si dávajte pozor najmä na hady, z ktorých niektoré môžu byť jedovaté. Dostatočnou ochranou by však aj v tomto prípade mala byť dobrá obuv a štipka opatrnosti.