Chorvátsko Chorvátsko

 • Mena, ceny, nákupy

  V Chorvátsku môžete zaplatiť Eurom.
  Pri ceste do Chorvátska, ale aj po krajine samotnej, nezabudnite počítať s dostatočnou finančnou rezervou na drobné výdaje, zakúpenie výletov po okolí, zaobstaranie prípadných liekov, ale aj drobné lekárske ošetrenia. Odporúčaná finančná rezerva na týždenný pobyt a osobu je 100 EUR.   Nákupy 

  V turistických letoviskách sa môžete neobmedzene venovať nákupom. Otváracia doba v obchodoch býva dlho do večerných hodín, a to aj v sobotu a v nedeľu. V turistických oblastiach sa potom na promenádach, obzvlášť podvečer, objavujú najrôznejšie stánky s miestnymi suvenírmi. 

  Najlepším miestom na nákupy v Chorvátsku sú však trhy - nielen pre priaznivé ceny, ale aj pre samotný zážitok. V každom meste či mestečku nájdete aspoň jedno trhovisko, vždy s veľkou ponukou čerstvého ovocia a zeleniny. Kúpiť tu môžete tiež typicky ručne tkané či paličkované obrusy, tradičné vyšívané dečky, krajky, keramiku, ručne maľované obrazy, drevené výrobky, kožené kabelky, opasky, peňaženky, strieborné šperky apod. Obľúbené sú aj morské umývacie huby, rôzne druhy korenia, vín a likérov. Preslávené trhy sú napríklad v Pazime, vo Vodnajne, v Motovune alebo v Buzete, konajú sa spravidla raz za 14 dní, niekedy ale aj raz do mesiaca. 

  Z potravín si turisti z Chorvátska najčastejšie vozia kvalitný olivový olej, miestne ovčie syry, alebo pršut, čo je údený výrobok podobný šunke. Všetko ale za ceny porovnateľné s tými na Slovensku. Určite však vyskúšajte destilát z hrozna, hruškovicu z hrušiek alebo bylinkovú vinnú pálenku travarica.

 • Orientačné ceny

  Mlieko (bežné), (1 liter) 1.06 €
  Bochník čerstvého bieleho chleba (500g) 1.14 €
  Ryža (biela), (1kg) 2.27 €
  Vajcia (bežné) (12) 2.85 €
  Miestny syr (1kg) 9.45 €
  Kuracie rezne (1kg) 8.48 €
  hovädzie okrúhle (1 kg) (alebo ekvivalentné červené mäso zo zadného stehna) 10.07 €
  Jablká (1kg) 1.33 €
  Banán (1kg) 1.41 €
  Pomaranče (1kg) 1.56 €
  Paradajka (1kg) 1.98 €
  Zemiaky (1kg) 0.92 €
  Cibuľa (1kg) 0.93 €
  Šalát (1 hlava) 0.98 €