Chorvátsko Chorvátsko

 • Zaujímavé miesta

  Dubrovník 

  Dubrovník, nazývaný aj "Perla Jadranu", leží v južnej časti Dalmácie a panuje tu subtropické podnebie. Medzi turistami je Dubrovník obľúbený najmä vďaka veľmi dobre zachovanému stredovekému mestskému centru, ktoré je uzavreté hradbami v celkovej dĺžke 2 km a so 16 obrannými vežami z 13. až 16. storočia. Nespočetné množstvo zachovalých a jedinečných pamiatok prispelo k tomu, že mesto bolo v roku 1979 zaradené na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. 

  Plitvické jazerá 

  Plitvické jazerá sú najznámejším chorvátskym národným parkom, ktorý bol zapísaný na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Park patrí k najkrajším prírodným oblastiam Európy, a tak niet divu, že je obľúbeným centrom turistov. Jadro parku tvorí 16 priezračných, smaragdovo zelených jazier vytvorených riekou Korana v krasovom území, prepojených radom vodopádov a kaskád, kanálov a menších tokov, cez ktoré sú vedené turistické cesty a mostíky. Park má dva hlavné vstupy, do dolnej a hornej časti, medzi ktorými jazdí turistický vláčik. 

  Poreč 

  Poreč je jedným z najzaujímavejších miest na Istrii a v Chorvátsku vôbec. Mesto bolo postavené na polostrove, nájdete tu zvyšky rímskych stavieb, benátske paláce, stredoveké veže, románsku baziliku sv. Eufrazia zo 4. – 6. storočia s nádhernými mozaikami, ale aj zachovalé stredoveké paláce v románskom a gotickom štýle. Poreč je obľúbeným cieľom českých turistov, a to nielen vďaka svojej polohe. 

  Split 

  Najväčšie mesto Dalmácie – Split, má 190 000 obyvateľov a zároveň je aj jej turistickým a kultúrnym centrom. V starej časti Splitu navštívte Diokleciánov palác. Centrum paláca dnes tvorí katedrála sv. Duje s osemhranným pôdorysom, ktorá vznikla z pôvodného mauzólea cisára Diokleciána, s vežou a katedrálnou pokladnicou, ktorá okrem iných cenných papierov uchováva aj najstarší chorvátsky rukopis. Pred severnou stenou paláca nájdete preslávenú sochu biskupa Gregora z Ninu. Keď už budete v Splite, určite nevynechajte trh sv. Dominika medzi Diokleciánovym palácom a nábrežím. 

  Šibenik 

  Šibenik nájdete pri zálive, ktorý je súčasne ústím rieky Krk a predstavuje tak najlepšie chránený prírodný prístav na Jadrane. Mesto je plné úzkych uličiek pod pevnosťou sv. Anny, odkiaľ si môžete užívať nádherný panoramatický výhľad. Pri návšteve mesta by ste nemali vynechať katedrálu sv. Jakova. Rovnako zavítajte na miestny veľký trh, kde môžete nakúpiť najrôznejšie suveníry aj nejaké tie maškrty. 

  Trogir 

  Históriou opradené mesto Trogir s množstvom krivolakých uličiek, kostolov a palácov, meštianskych domov a preslávených dvorov, je od roku 1997 zapísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Navštívte tu napríklad Dóm sv. Laurentia, ktorý je považovaný za najkrajšiu renesančnú pamiatku Dalmácie. Z kostolnej veže sa Vám otvorí nádherný výhľad na mesto, more aj prístavnú pevnosť Kamerlengo. Túto pevnosť si môžete tiež prezrieť, aj ona je prístupná verejnosti. 

  Brač 

  Navštívte tretí najväčší ostrov Jadranského mora, ostrov Brač. Môžete vystúpiť na najvyšší vrchol dalmátskych ostrovov, 778 m vysokú Vidovu goru. Ostrov je obľúbený najmä vďaka svojim nádherným zálivom a obrázkovými plážami. Najvýznamnejší je Zlatý mys, ktorý je považovaný za najkrajší na celom Jadrane. 

  Hvar 

  Hvar je známy aj ako „levanduľový ostrov“. Táto nádherná rastlina s omamnou vôňou tu rastie naozaj v hojnom počte. Ostrov patrí k najkrajším a najobľúbenejším ostrovom Jadranu. Zaujímavosťou tiež je, že je to ostrov s najväčším počtom slnečných dní v roku v celom Stredomorí. Tisícročné dejiny ostrova tu zanechali svoju neprehliadnuteľnú stopu v podobe značného množstva pamiatok. Najkrajším mestom ostrova je jednoznačne Hvar, spolu s mestami Dubrovník a Korčula patrí k trom najvýznamnejším architektonickým klenotom celého dalmátskeho pobrežia. 

  Korčula 

  Za návštevu určite stojí aj ostrov Korčula, ktorý je plný lesov - borovicové a dubové lesy pokrývajú viac polovicu jeho územia. Samotné mesto Korčula je jedným z najlepšie zachovaných stredomorských miest Dalmácie i celého Stredozemia. Navštívte tunajšie pamiatky s neopakovateľnou atmosférou. Dominantou mesta je katedrála sv. Marka z 15. storočia, ktorá je obklopená gotickými a renesančnými palácmi. 

  Zadar 

  Mesto Zadar bolo prakticky po celý čas svojej neobyčajnej histórie významnou námornou základňou s postavením bohatej a mocnej samostatnej obce, a to až do začiatku 15. storočia. Dôkazom toho sú aj dochované stavby, z ktorých niektoré pochádzajú už z rímskych dôb. Najzaujímavejšou z nich je nepochybne kostol sv. Donáta, ktorý bol postavený v 9. storočí. Zadar je tiež mestom múzeí, navštívte napríklad národné, archeologické, námorné múzeá alebo múzeum a klenotnicu v kláštornom kostole sv. Františka. 

  Kornati 

  Keď už budete v Zadare, tak to máte len kúsok na skupinu 150 ostrovov, ktoré tvoria súostrovie Kornati. Väčšia časť tohto súostrovia, presnejšie celkom 89 vápencových ostrovov, ostrovčekov a útesov, bola v roku 1980 vyhlásená za národný park. Súčasťou parku sú nielen ostrovy, ale aj more a jeho dno s celou rastlinnou a živočíšnou ríšou. Potápanie je teda možné len na zvláštne povolenie správy parku. 

  Pag 

  Pag leží juhovýchodne od ostrova Rab pozdĺž pobrežia Kvarneru, od ktorého ho oddeľuje úzky Velebitský kanál. Ostrov dlhý asi 60 km, má výrazne stredomorskú klímu a medzi turistami je obľúbený najmä vďaka vysokému počtu hodín slnečného svitu. V údoliach Pagu nájdete stráne s vinnou révou, políčka, kde sa pestuje zelenina, ovocné sady aj olivové háje. Mestečko Pag, hlavné mesto ostrova, si svoj stredoveký pôvab zachovalo dodnes - rozhodne stojí za návštevu! 

  Rab 

  Ostrov Rab ponúka výborné podmienky najmä milovníkom plachtenia a ostatných vodných športov - jeho členité pobrežie s mnohými zátokami a prístavmi totiž tvoria ideálne podmienky! Rab je ostrovom slnka a bujnej stredomorskej vegetácie. Jeho centrom je rovnomenné mestečko Rab, kde nájdete nádherné gotické a renesančné domy či kostoly so zvonicami. Na pevninu sa z Rabu dostanete napríklad trajektom z mestečka Jablanac, ktorý počas sezóny jazdí nepretržite.