Chorvátsko Chorvátsko

  • Fauna

    Chorvátsko je na faunu pomerne chudobné. Divoko žijúce cicavce tu môžete vidieť len veľmi málo, na Istrii žije niekoľko málo srncov, zajacov alebo diviakov. Na poliach môžete vidieť len vzácne bažanty alebo prepelice, v hojnejšom počte sú potom menší dravci. Na holých, dosiaľ neobývaných ostrovčekoch hniezdi sup bielohlavý, na pobreží sa potom vyskytujú raky, morské lastovičky a kormorány. 

    Lepšie je na tom ríša hmyzu. Na celom území sa vyskytuje nepočetné množstvo cikád, najrôznejších druhov pavúkov, ale aj nádherných motýľov. Pri prechádzke po pobreží Chorvátska, ale aj vo vnútrozemí, môžete vidieť hada alebo jaštericu. 

    Pokiaľ budete chcieť v Chorvátsku vidieť niektoré endemické druhy živočíchov, určite nevynechajte Biokovo, ktoré je prirodzeným prostredím pre mnohé endemické druhy rastlín a živočíchov. Dodnes sa tu po riedkych pastvinách potulujú kamzíky. 

    Pretože hovoríme o prímorských oblastiach, nesmieme zabudnúť ani na podmorský život, ktorý je pri brehu Jadranu veľmi rozmanitý. V priezračných vodách tu môžete vidieť ulitníky, lastúrniky, kraby, raky, morské hviezdice, ježkov, mušle jedlé, ustrice, sépie, ale aj chobotnice. V okolí chorvátskeho pobrežia sa vyskytuje viac ako sto druhov rýb, najčastejšie sú to makrely, sardele, morské ostrieže, okáče a morské úhory.  Občas sa v niektorých miestach môžu vyskytovať aj delfíny, žraloka tu však neuvidíte. Podmorský svet Jadranského mora je takmer neobmedzený a táto oblasť je určite veľmi vhodná pre všetkých milovníkov potápania.