Chorvátsko Chorvátsko

 • Sviatky a udalosti

  Počas štátnych sviatkov sú v Chorvátsku obchody, banky a úrady zatvorené. Je preto dobré vedieť, ktoré dni sú v Chorvátsku uznané ako dni pracovného pokoja. 

  Okrem toho sa počas roka konajú najrôznejšie kultúrne slávnosti a festivaly. Kultúru si môžete užiť v kinách a na koncertoch, najmä vo väčších turistických letoviskách. 

  Sviatky v Chorvátsku 

  1. január: Nový rok 
  6. január: Traja králi 
  pohyblivý sviatok: Veľká noc, zahŕňa Veľkonočný pondelok 
  1. máj: Sviatok práce 
  pohyblivý sviatok: Sviatok Božieho tela 
  22. júna: Deň boja proti fašizmu 
  25. júna: Deň Štátnosti 
  5. augusta: Deň víťazstva a vďakyvzdania 
  15. augusta: Nanebovzatie Panny Márie 
  8. október: Deň nezávislosti 
  1. november: Všetkých svätých 
  25. a 26. december: Vianoce 

  Slávnostné udalosti 

  Okrem oficiálnych sviatkov, ktoré sa dodržiavajú v celej krajine, sa v jednotlivých oblastiach Chorvátska konajú aj rôzne miestne festivaly, ktoré majú podobu ľudových slávností a sú sprevádzané folklórnymi tancami a hudbou. Niektoré z týchto slávností majú už niekoľkoročnú tradíciu, niektoré sú usporadúvané len kvôli turistom. Nenechajte si však ujsť napr. dožinky, rybárske slávnosti alebo sviatky vína. Každá z obcí tiež raz v roku oslavuje svojho patróna. 

  Vo februári sa v Opatii koná tradičný karneval s ľudovými maskami z ovčej kože a baraních rohov. V marci (niekedy aj v apríli) zažijete v Chorvátsku oslavu Veľkej noci so špecifickým veľkonočným procesom. V júni sa v najmenšom meste sveta, Humu, konajú tradičné slávnosti s voľbou starostu, júl je mesiacom festivalov a ľudových veselíc (napríklad Filmový festival na amfiteátri v Pule, festival Dalmatinskich Klapa v Omiši). Medzinárodný letný festival sa koná v júli a auguste v meste Krk, v Punate a na kláštornom ostrove Košljun. Rovnako môžete zavítať na Kultúrne leto v Zadare, ktoré je plné hudobných večerov s koncertmi barokovej a renesančnej hudby. V septembri sa v mestečkách Buje a Umag koná tradičná slávnosť hrozna, kedy všetci vinári z okolia pochodujú tradičným sprievodom. Slávnosti končia zhruba v októbri, kedy sa koná Marunada, tradičný sviatok čerstvých jedlých gaštanov v Lovrane. V Chorvátsku si tak každý príde na svoje!