Chorvátsko - Istria Chorvátsko

 • Popis

  Nádherný Istrijský polostrov na západe Chorvátska si svojich stálych obdivovateľov získal už v dávnej minulosti. Jedným z dôvodov bola jeho trošku oddelená poloha od zvyšku Chorvátska vysokým pohorím Učke. Aj táto oblasť bola v minulosti neustále pod cudzou nadvládou, a to aj napriek tomu, že prevažnú časť obyvateľov tvorili a stále tvoria Chorváti. Na druhej strane, žili tu spolu rôzne národnostné skupiny ako Slovania, Románi alebo Germáni. Na najrôznejších budovách môžete často naraziť na symbol benátskeho leva. Je to preto, že Istria bola dlhý čas pod benátskou nadvládou. 

  Tieto vplyvy okolitých štátov tu pochopiteľne vytvorili špecifické kultúrne podmienky, či už v umení, gastronómii, alebo staviteľstve. Všeobecne sú miestni obyvatelia veľmi spoločenskí, tolerantní a zvyknutí na príchody turistov z najrôznejších kútov sveta. Istrijská história je naozaj veľmi dlhá, za prvých obyvateľov sú považovaní Ilyrovia. Veľmi dôležitú úlohu hrala Istria v antickej dobe, pretože tvorila súčasť veľkého rímskeho impéria. Do Chorvátska bola vlastne integrovaná až po druhej svetovej vojne. 

  Ako prvé spomenieme krásne mestečko Rovinja, v ktorom je multikultúrne zázemie zrejme viac než viditeľné. Mohli by sme ho nazvať aj mestom umelcov. V uličke nazývanej Grisia sa zhlukujú umelci, rezbári a ostatní remeselníci, aby turistov upútali i pobavili svojimi výtvormi. Umeniu je venované aj miestne múzeum, združujúce umelecké kúsky z dielní maliarskych majstrov od dávnych dôb až po 20. storočie. Skúste navštíviť aj unikátne múzeum modelov starých lodí Rakúsko-uhorskej monarchie v mestečku Novigrad. 

  Asi najznámejšou kultúrnou i architektonickou pamiatkou na Istrijskom polostrove je Eufrasiova bazilika v Poreči, zatiaľ jediný objekt na Istrii, ktorý bol zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pomenovaný bol podľa biskupa Eufrasia a postavený za vlády známeho byzantského cisára Justiniána. Bazilika je krásna najmä znútra - pozornosť okamžite upúta oltár a nádherné kamienkové mozaiky. Nie nadarmo sa tento druh kamienkového umenia stal symbolom celého mesta Poreč. 

  Najväčším istrijským mestom je však Pula s presláveným rímskym amfiteátrom, šiestym najväčším a zároveň najzachovalejším na svete. V čase svojej najväšej slávy sa dokázal naplniť 22 000 divákmi. Táto mohutná stavba odolala zubu času viac než 2000 rokov. Dnes tu môžete navštíviť balet alebo koncert a rozhodne na vás prostredie aj akustika zapôsobia. Pula by určite mohla byť nazvaná mestom histórie, lebo sa tu nachádza jedno z najdôležitejších múzeí v Chorvátsku - Archeologické múzeum. Pokiaľ budete chcieť vyraziť do čerstvej prírody, odporúčame nádherný a pokojný národný park Brijuni, v ktorom môžete relaxovať a načerpať sily na poznávanie ďalších chorvátskych zaujímavostí. Oplatí sa zájsť a pozrieť si aj impozantný maják Porer na myse Kamenjak. 

  Ak ste znalcami tvorby Julesa Verna, rozhodne si urobte výlet do hlavného mesta Istrie - do Pazinu. Práve tu nájdete hlbokú Pazinskú priepasť, ktorá spomínaného spisovateľa inšpirovala k napísaniu románu Matyáš Šándorf. Návšteva miestneho etnografického múzea bude určite príjemným zoznámením s miestnou ľudovou kultúrou. 

Najnovšie recenzie Chorvátsko - Istria

Celkom: 9.4 Příjemná dovolená, milý personál.

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 7 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Příjemná dovolená, milý personál. Zobraziť celú recenziu

Eva, 16.08.2022, Dátum pobytu: 6.8. - 13.8.2022
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Centinera

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 9.8 Celkový dojem z dovolené je velmi dobrý.

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 9 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Celkový dojem z dovolené je velmi dobrý. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Pokoj menší,ale útulný, klimatizace funkční,fén také,televize totéž. Čistota na úrovni.

Strava
Strava jak snídaně tak večeře rozmanitá,každý si vybral. Všeho dostatek,personál vždy chybějící doplnil. Stoly vždy rychle uklizené pro další rekreanty????.

Služby hotela
Hotel i recepce v pořádku. Ochota,slušně jednání.

Pláž
Kvalita vody výtečná, čistá. Občas zůstaly na pláži nějaké něčí,ale jinak ok. Pláž byla velmi plná,ale místo se vždy našlo. Plavčík byl vždy k dispozici.

Danuše Kiššová, 16.08.2022, Dátum pobytu: 6.8. - 13.8.2022
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Centinera

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 9.4 Skvělá dovolená, splnila naše očekávání ve všem. Rádi se sem ještě vrátíme.

 • 9 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 9 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Skvělá dovolená, splnila naše očekávání ve všem. Rádi se sem ještě vrátíme. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Apartmán pro 4 osoby byl čistý, dobře vybavený, prostorem dostatečný. Kuchyňka také čistá a dobře vybavená. Příjemné bylo i soukromé posezení na malé zahrádce.

Strava
Strava ve formě švédských stolů byla luxusní. Každý den k večeři velký výběr z několika druhů mas, příloh ze zeleniny, těstoviny, spoustu ovoce, zákusky. Snídaně také opravdu skvělé. Vybere si každý.

Služby hotela
Profesionální přístup personálu, ať už na recepci,tak i v restauraci.

Pláž
Pláž cca 2 minuty od apartmánu, lehátka zdarma, čistá pláž. Jediné mínus je horší přístup do moře přes kameny.

Monika F., 16.08.2022, Dátum pobytu: 6.8. - 13.8.2022
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Villas Rubin

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 9.6 Hotel úžasný - velice ochotný a příjemný personál. Rozmanitost a kvalita jídla naprosto super. Budeme se určitě vracet????????

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 9 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Hotel úžasný - velice ochotný a příjemný personál. Rozmanitost a kvalita jídla naprosto super. Budeme se určitě vracet???????? Zobraziť celú recenziu

Anonym, 16.08.2022, Dátum pobytu: 6.8. - 13.8.2022
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Materada Plava Laguna

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 8.6 Mobil Home čistý, vybavený. Celkově kemp čistý.

 • 8.5 Ubytovanie
 • 8 Strava
 • 9 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Mobil Home čistý, vybavený.

Celkově kemp čistý. Zobraziť celú recenziu

Zdeněk V., 16.08.2022, Dátum pobytu: 6.8. - 13.8.2022
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Arena Stupice Camp

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Všetky recenzie Chorvátsko - Istria