Chorvátsko - Istria Chorvátsko

 • Popis

  Nádherný Istrijský polostrov na západe Chorvátska si svojich stálych obdivovateľov získal už v dávnej minulosti. Jedným z dôvodov bola jeho trošku oddelená poloha od zvyšku Chorvátska vysokým pohorím Učke. Aj táto oblasť bola v minulosti neustále pod cudzou nadvládou, a to aj napriek tomu, že prevažnú časť obyvateľov tvorili a stále tvoria Chorváti. Na druhej strane, žili tu spolu rôzne národnostné skupiny ako Slovania, Románi alebo Germáni. Na najrôznejších budovách môžete často naraziť na symbol benátskeho leva. Je to preto, že Istria bola dlhý čas pod benátskou nadvládou. 

  Tieto vplyvy okolitých štátov tu pochopiteľne vytvorili špecifické kultúrne podmienky, či už v umení, gastronómii, alebo staviteľstve. Všeobecne sú miestni obyvatelia veľmi spoločenskí, tolerantní a zvyknutí na príchody turistov z najrôznejších kútov sveta. Istrijská história je naozaj veľmi dlhá, za prvých obyvateľov sú považovaní Ilyrovia. Veľmi dôležitú úlohu hrala Istria v antickej dobe, pretože tvorila súčasť veľkého rímskeho impéria. Do Chorvátska bola vlastne integrovaná až po druhej svetovej vojne. 

  Ako prvé spomenieme krásne mestečko Rovinja, v ktorom je multikultúrne zázemie zrejme viac než viditeľné. Mohli by sme ho nazvať aj mestom umelcov. V uličke nazývanej Grisia sa zhlukujú umelci, rezbári a ostatní remeselníci, aby turistov upútali i pobavili svojimi výtvormi. Umeniu je venované aj miestne múzeum, združujúce umelecké kúsky z dielní maliarskych majstrov od dávnych dôb až po 20. storočie. Skúste navštíviť aj unikátne múzeum modelov starých lodí Rakúsko-uhorskej monarchie v mestečku Novigrad. 

  Asi najznámejšou kultúrnou i architektonickou pamiatkou na Istrijskom polostrove je Eufrasiova bazilika v Poreči, zatiaľ jediný objekt na Istrii, ktorý bol zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pomenovaný bol podľa biskupa Eufrasia a postavený za vlády známeho byzantského cisára Justiniána. Bazilika je krásna najmä znútra - pozornosť okamžite upúta oltár a nádherné kamienkové mozaiky. Nie nadarmo sa tento druh kamienkového umenia stal symbolom celého mesta Poreč. 

  Najväčším istrijským mestom je však Pula s presláveným rímskym amfiteátrom, šiestym najväčším a zároveň najzachovalejším na svete. V čase svojej najväšej slávy sa dokázal naplniť 22 000 divákmi. Táto mohutná stavba odolala zubu času viac než 2000 rokov. Dnes tu môžete navštíviť balet alebo koncert a rozhodne na vás prostredie aj akustika zapôsobia. Pula by určite mohla byť nazvaná mestom histórie, lebo sa tu nachádza jedno z najdôležitejších múzeí v Chorvátsku - Archeologické múzeum. Pokiaľ budete chcieť vyraziť do čerstvej prírody, odporúčame nádherný a pokojný národný park Brijuni, v ktorom môžete relaxovať a načerpať sily na poznávanie ďalších chorvátskych zaujímavostí. Oplatí sa zájsť a pozrieť si aj impozantný maják Porer na myse Kamenjak. 

  Ak ste znalcami tvorby Julesa Verna, rozhodne si urobte výlet do hlavného mesta Istrie - do Pazinu. Práve tu nájdete hlbokú Pazinskú priepasť, ktorá spomínaného spisovateľa inšpirovala k napísaniu románu Matyáš Šándorf. Návšteva miestneho etnografického múzea bude určite príjemným zoznámením s miestnou ľudovou kultúrou. 

Najnovšie recenzie Chorvátsko - Istria

Celkom: 9,5 Mohu jedině doporučit. Doufám, že příští rok se sem znovu vrátíme.

 • 9,5 Ubytovanie
 • 9 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Mohu jedině doporučit. Doufám, že příští rok se sem znovu vrátíme. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Měli jsme pronajatý Mobilhome. Vybavení odpovídalo popisu, vše naprosto v pořádku. Ráda bych vyzdvihla čistotu ubytování.

Strava
Stravovali jsme se v okolí kempu, naproti blízkého Dinoparku je skvělá restaurace - výborné jídlo za přijatelné ceny. Restaurace v kempu je lehce podprůměrná - kvalita jídla nižší, cena vyšší. Doporučuji tedy udělat si procházku ven z kempu.

Služby hotela
Služeb kempu jsme nijak nevyužívali, ale celkově v celém areálu mne zaujala čistota vnitřního i vnějšího prostředí.

Pláž
Jedním slovem fantastická. Pláž čistá a především rozmanitá. Místy pozvolné s oblázky a betonovou pláží s prostorem na lehátka, místy travnatá pláž pod stínem borovic s kamenitým vstupem. Největším přínosem a důvodem pro výběr dovolené jsou pláže určené přímo psům. Na těchto plážích je k dispozici i sprcha pro psy s pitnou vodou.

Štěpánka H., 15.09.2020, Dátum pobytu: 5.9. - 12.9.2020
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Camp Valkanela

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

3 fotografie

Celkom: 8,8 výborná odpočinková dovolená, snad jen lehátka u moře by nemusela být za poplatek

 • 9 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 8 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
výborná odpočinková dovolená, snad jen lehátka u moře by nemusela být za poplatek Zobraziť celú recenziu

Eva K., 03.09.2020, Dátum pobytu: 26.8. - 31.8.2020
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Park Plaza Belvedere Medulin

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 2,3 bylo pěkné počasí

 • 3 Ubytovanie
 • 1 Okolie
 • 2 Cena

Celkové zhrnutie
bylo pěkné počasí Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
STANDARDNÍ

Strava
VAŘILI JSME SI SAMI

Služby hotela
bylo pěkné počasí

Pláž
medůzy

Stanislav Ducháček, 02.09.2020, Dátum pobytu: 21.8. - 30.8.2020
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Orsera Camping Resort

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 8,8 Skvelá dovolenka až na moje popŕhlenie medúzou posledný deň :)

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 5 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Skvelá dovolenka až na moje popŕhlenie medúzou posledný deň :) Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Izba nádherná a čistučká :)

Strava
Strava bola výborná ale nevýhodou bolo, že nám na tanier nakladal personál. Moc nerozumeli anglicky a boli strašne rýchli takže buď naložili prehnane veľa alebo málo :D Ale to je detail. Vybrať sa dalo vždy :)

Služby hotela
Hotel bol skvelý, všetko maximálne čistučké a izby nádherné. Dokonca sme tam mali aj malú konvičku a každý deň nám doplňovali kávy, aj bezkofeinové a čaje :)

Pláž
Na hotelovej pláži ma popŕhlila medúza a to som neplávala ani ďaleko od brehu ale bola som pri móle. Následne som musela ísť na dve injekcie, za ktoré som platila 200eur, avšak dúfam, že poisťovňa peniaze vráti. Inak bola pláž pekná, more čisté ale pozor na medúzy. Po mojom popŕhlení som sa dozvedela, že na Istrií je ich naozaj neúrekom a hlavne mestečká Medulin a Pula :)

Anonym, 02.09.2020, Dátum pobytu: 24.8. - 30.8.2020
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Park Plaza Belvedere Medulin

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 10 vše super včetně milého a ochotného personálu.

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
vše super včetně milého a ochotného personálu. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
není co vytknout

Jiří, 26.08.2020, Dátum pobytu: 14.8. - 23.8.2020
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Pension Sandra

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Všetky recenzie Chorvátsko - Istria