Chorvátsko - Istria Chorvátsko

 • Popis

  Nádherný Istrijský polostrov na západe Chorvátska si svojich stálych obdivovateľov získal už v dávnej minulosti. Jedným z dôvodov bola jeho trošku oddelená poloha od zvyšku Chorvátska vysokým pohorím Učke. Aj táto oblasť bola v minulosti neustále pod cudzou nadvládou, a to aj napriek tomu, že prevažnú časť obyvateľov tvorili a stále tvoria Chorváti. Na druhej strane, žili tu spolu rôzne národnostné skupiny ako Slovania, Románi alebo Germáni. Na najrôznejších budovách môžete často naraziť na symbol benátskeho leva. Je to preto, že Istria bola dlhý čas pod benátskou nadvládou. 

  Tieto vplyvy okolitých štátov tu pochopiteľne vytvorili špecifické kultúrne podmienky, či už v umení, gastronómii, alebo staviteľstve. Všeobecne sú miestni obyvatelia veľmi spoločenskí, tolerantní a zvyknutí na príchody turistov z najrôznejších kútov sveta. Istrijská história je naozaj veľmi dlhá, za prvých obyvateľov sú považovaní Ilyrovia. Veľmi dôležitú úlohu hrala Istria v antickej dobe, pretože tvorila súčasť veľkého rímskeho impéria. Do Chorvátska bola vlastne integrovaná až po druhej svetovej vojne. 

  Ako prvé spomenieme krásne mestečko Rovinja, v ktorom je multikultúrne zázemie zrejme viac než viditeľné. Mohli by sme ho nazvať aj mestom umelcov. V uličke nazývanej Grisia sa zhlukujú umelci, rezbári a ostatní remeselníci, aby turistov upútali i pobavili svojimi výtvormi. Umeniu je venované aj miestne múzeum, združujúce umelecké kúsky z dielní maliarskych majstrov od dávnych dôb až po 20. storočie. Skúste navštíviť aj unikátne múzeum modelov starých lodí Rakúsko-uhorskej monarchie v mestečku Novigrad. 

  Asi najznámejšou kultúrnou i architektonickou pamiatkou na Istrijskom polostrove je Eufrasiova bazilika v Poreči, zatiaľ jediný objekt na Istrii, ktorý bol zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pomenovaný bol podľa biskupa Eufrasia a postavený za vlády známeho byzantského cisára Justiniána. Bazilika je krásna najmä znútra - pozornosť okamžite upúta oltár a nádherné kamienkové mozaiky. Nie nadarmo sa tento druh kamienkového umenia stal symbolom celého mesta Poreč. 

  Najväčším istrijským mestom je však Pula s presláveným rímskym amfiteátrom, šiestym najväčším a zároveň najzachovalejším na svete. V čase svojej najväšej slávy sa dokázal naplniť 22 000 divákmi. Táto mohutná stavba odolala zubu času viac než 2000 rokov. Dnes tu môžete navštíviť balet alebo koncert a rozhodne na vás prostredie aj akustika zapôsobia. Pula by určite mohla byť nazvaná mestom histórie, lebo sa tu nachádza jedno z najdôležitejších múzeí v Chorvátsku - Archeologické múzeum. Pokiaľ budete chcieť vyraziť do čerstvej prírody, odporúčame nádherný a pokojný národný park Brijuni, v ktorom môžete relaxovať a načerpať sily na poznávanie ďalších chorvátskych zaujímavostí. Oplatí sa zájsť a pozrieť si aj impozantný maják Porer na myse Kamenjak. 

  Ak ste znalcami tvorby Julesa Verna, rozhodne si urobte výlet do hlavného mesta Istrie - do Pazinu. Práve tu nájdete hlbokú Pazinskú priepasť, ktorá spomínaného spisovateľa inšpirovala k napísaniu románu Matyáš Šándorf. Návšteva miestneho etnografického múzea bude určite príjemným zoznámením s miestnou ľudovou kultúrou. 

Najnovšie recenzie Chorvátsko - Istria

Celkom: 9.3 Moc pěkný resort

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 7 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Moc pěkný resort Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Čisté super

Strava
Dobrá všeho stále dost

Služby hotela
Moc dobré

Pláž
Spokojenost

Monika S., Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 17.10.2023, Dátum pobytu: 9.10. - 14.10.2023
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Funtana

Celkom: 9.1 Pěkný byť starší hotel, všechno funguje, hotel celkově působí velice příjemně. Je situovaný na mírném návrší a díky tomu je z pokojů...

 • 7.5 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Pěkný byť starší hotel, všechno funguje, hotel celkově působí velice příjemně. Je situovaný na mírném návrší a díky tomu je z pokojů pěkný výhled. Nicméně severní křídlo hotelu ma v přízemí technické prostory a těsně za hotelem jsou snad nějaká čerpadla nebo vzduchotechnika, která nevypínají následkem toho je v nejnižším patře v krajních pokojích takový hluk, že se zde nedá spát. Z hotelu je zejména z vyšších pater nádherný výhled na moře i na městečko, okolo spousta zeleně, vysoké pinie, trávníky, keře, vše pečlivě a jistě nákladně udržované. V hotel je i půjčovna kol a informace k výletům. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Pokoj jsme dostali podle vyjádření recepční "lepší" tzv. upgrade protože měli nějaký renonc v objednávkách. Nicméně takový pokoj, že ohledně hluku jsem jej reklamoval a dostal jiný o dvě patra výš - zde byl hluk také, ale snesitelný a dalo se spát.

Strava
Strava byla naprosto exceletní, formou bufetu - takový výběr a kvalitu jsem ještě nezažil. Měli jsme jenom snídaně, ale vzhledem ke kvalitě jsme si i přikoupili večeři. Naprostá spokojenost. Snídaně mohly být uvnitř i na terase s výhledem na moře.

Služby hotela
Recepční byly příjemné a snažily se obratem vyřešit každý problém, podobně pokojské i obsluha v restauraci. V hotelu je pěkný bazén s vířivkou, také posilovna kterou jsme využili - byly v ceně ubytování.

Pláž
Pláže tvořené kamennými terasami s vlezy do vody po nerezových žebřících, místy pláž oblázková, snad každých sto metrů sprcha i převlékací kabinka. Voda byla čistá a teplá. Nikde odpadky

Martin L., Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 04.10.2023, Dátum pobytu: 28.9. - 1.10.2023
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Pineta

Celkom: 9 Vše bylo v pořádku, jen Premium pokoj by zasloužil rekonstrukci.

 • 8 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 8 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Vše bylo v pořádku, jen Premium pokoj by zasloužil rekonstrukci. Zobraziť celú recenziu

Eva K., Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 04.10.2023, Dátum pobytu: 28.9. - 1.10.2023
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Pineta

Celkom: 9.8 Byli jsme velmi spokojeni . Dovolená dle našich představ .

 • 10 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Byli jsme velmi spokojeni . Dovolená dle našich představ . Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytování bylo čisté , prostorné , plné vybavená kuchyň , krásná koupelna a velký balkon .

Byli jsme velmi velmi spokojeni , moc se nám tady libilo.

Strava
Dovolenou jsme měli bez stravy , ale chodili jsme na večeře do blízkých restaurací a musím říct , že takovou pozornost od personálu jsem doposud nezažila . Personál v restauracích usměvavý , příjemný , prostředí čisté a upravené a jídla luxusní .

Služby hotela
V hotelu jsme ubytovaní nebyli, tak nemohu hodnotit .

Pláž
Pláže byli čisté

Marie Seveldová, Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 03.10.2023, Dátum pobytu: 25.9. - 30.9.2023
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Apartmánový dům Mara

Všetky recenzie Chorvátsko - Istria