Chorvátsko - Istria Chorvátsko

 • Popis

  Nádherný Istrijský polostrov na západe Chorvátska si svojich stálych obdivovateľov získal už v dávnej minulosti. Jedným z dôvodov bola jeho trošku oddelená poloha od zvyšku Chorvátska vysokým pohorím Učke. Aj táto oblasť bola v minulosti neustále pod cudzou nadvládou, a to aj napriek tomu, že prevažnú časť obyvateľov tvorili a stále tvoria Chorváti. Na druhej strane, žili tu spolu rôzne národnostné skupiny ako Slovania, Románi alebo Germáni. Na najrôznejších budovách môžete často naraziť na symbol benátskeho leva. Je to preto, že Istria bola dlhý čas pod benátskou nadvládou. 

  Tieto vplyvy okolitých štátov tu pochopiteľne vytvorili špecifické kultúrne podmienky, či už v umení, gastronómii, alebo staviteľstve. Všeobecne sú miestni obyvatelia veľmi spoločenskí, tolerantní a zvyknutí na príchody turistov z najrôznejších kútov sveta. Istrijská história je naozaj veľmi dlhá, za prvých obyvateľov sú považovaní Ilyrovia. Veľmi dôležitú úlohu hrala Istria v antickej dobe, pretože tvorila súčasť veľkého rímskeho impéria. Do Chorvátska bola vlastne integrovaná až po druhej svetovej vojne. 

  Ako prvé spomenieme krásne mestečko Rovinja, v ktorom je multikultúrne zázemie zrejme viac než viditeľné. Mohli by sme ho nazvať aj mestom umelcov. V uličke nazývanej Grisia sa zhlukujú umelci, rezbári a ostatní remeselníci, aby turistov upútali i pobavili svojimi výtvormi. Umeniu je venované aj miestne múzeum, združujúce umelecké kúsky z dielní maliarskych majstrov od dávnych dôb až po 20. storočie. Skúste navštíviť aj unikátne múzeum modelov starých lodí Rakúsko-uhorskej monarchie v mestečku Novigrad. 

  Asi najznámejšou kultúrnou i architektonickou pamiatkou na Istrijskom polostrove je Eufrasiova bazilika v Poreči, zatiaľ jediný objekt na Istrii, ktorý bol zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pomenovaný bol podľa biskupa Eufrasia a postavený za vlády známeho byzantského cisára Justiniána. Bazilika je krásna najmä znútra - pozornosť okamžite upúta oltár a nádherné kamienkové mozaiky. Nie nadarmo sa tento druh kamienkového umenia stal symbolom celého mesta Poreč. 

  Najväčším istrijským mestom je však Pula s presláveným rímskym amfiteátrom, šiestym najväčším a zároveň najzachovalejším na svete. V čase svojej najväšej slávy sa dokázal naplniť 22 000 divákmi. Táto mohutná stavba odolala zubu času viac než 2000 rokov. Dnes tu môžete navštíviť balet alebo koncert a rozhodne na vás prostredie aj akustika zapôsobia. Pula by určite mohla byť nazvaná mestom histórie, lebo sa tu nachádza jedno z najdôležitejších múzeí v Chorvátsku - Archeologické múzeum. Pokiaľ budete chcieť vyraziť do čerstvej prírody, odporúčame nádherný a pokojný národný park Brijuni, v ktorom môžete relaxovať a načerpať sily na poznávanie ďalších chorvátskych zaujímavostí. Oplatí sa zájsť a pozrieť si aj impozantný maják Porer na myse Kamenjak. 

  Ak ste znalcami tvorby Julesa Verna, rozhodne si urobte výlet do hlavného mesta Istrie - do Pazinu. Práve tu nájdete hlbokú Pazinskú priepasť, ktorá spomínaného spisovateľa inšpirovala k napísaniu románu Matyáš Šándorf. Návšteva miestneho etnografického múzea bude určite príjemným zoznámením s miestnou ľudovou kultúrou. 

Najnovšie recenzie Chorvátsko - Istria

Celkom: 9,8 Spokojenost, dostali jsme, co jsme chtěli, dokonce i počasí vyšlo dobře.

 • 9,5 Ubytovanie
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Spokojenost, dostali jsme, co jsme chtěli, dokonce i počasí vyšlo dobře. Zobraziť celú recenziu

Karel Neudert, 20.09.2021, Dátum pobytu: 11.9. - 17.9.2021
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Arena Camp Medulin

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 10 za nás spokojenost,dostali jsme pokoj ze zahrádkou co jsme chtěly,jelikož jsme měly pejska

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
za nás spokojenost,dostali jsme pokoj ze zahrádkou co jsme chtěly,jelikož jsme měly pejska Zobraziť celú recenziu

Petr B., 14.09.2021, Dátum pobytu: 4.9. - 11.9.2021
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Villas Rubin

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (0)

Celkom: 8 Dovolená proběhla bez problému a rád bych se na místo znovu klidně v budoucnu vrátil.

 • 7 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 9 Okolie
 • 8 Cena

Celkové zhrnutie
Dovolená proběhla bez problému a rád bych se na místo znovu klidně v budoucnu vrátil. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytování bylo 3hvězdičkové, plně dostačující, všude čisto, uklízečka byla každý den na pokoji.

Strava
Všeho dostatek, chutné jídlo, nápoje v ceně, opravdu super. Vybere si každý. Obsluha byla přátelská, zase všude čisto. Pouze na budově je znát, že již něco zažila, ale nic hrozného.

Pláž
Čistá, kamenitá, udržovaná, plavčík na stanovišti, možnost zapůjčení lehátek za poplatek, kousek od hotelu.

Pavel Doležal, 14.09.2021, Dátum pobytu: 5.9. - 10.9.2021
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Centinera

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 9,2 Vše ok. Krásné pláže, super jídlo, jen apartmány mohly být o něco lepší. Ale rozhodně nejsou spatne

 • 8 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Vše ok. Krásné pláže, super jídlo, jen apartmány mohly být o něco lepší. Ale rozhodně nejsou spatne Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
WiFi nebyla v bungalovech ale jenom na recepci...

Strava
Ok, pestrá a dobrá strava

Jakub Vrtík, 14.09.2021, Dátum pobytu: 7.9. - 11.9.2021
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Kanegra Apartments

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Všetky recenzie Chorvátsko - Istria