Chorvátsko - Istria Chorvátsko

 • Popis

  Nádherný Istrijský polostrov na západe Chorvátska si svojich stálych obdivovateľov získal už v dávnej minulosti. Jedným z dôvodov bola jeho trošku oddelená poloha od zvyšku Chorvátska vysokým pohorím Učke. Aj táto oblasť bola v minulosti neustále pod cudzou nadvládou, a to aj napriek tomu, že prevažnú časť obyvateľov tvorili a stále tvoria Chorváti. Na druhej strane, žili tu spolu rôzne národnostné skupiny ako Slovania, Románi alebo Germáni. Na najrôznejších budovách môžete často naraziť na symbol benátskeho leva. Je to preto, že Istria bola dlhý čas pod benátskou nadvládou. 

  Tieto vplyvy okolitých štátov tu pochopiteľne vytvorili špecifické kultúrne podmienky, či už v umení, gastronómii, alebo staviteľstve. Všeobecne sú miestni obyvatelia veľmi spoločenskí, tolerantní a zvyknutí na príchody turistov z najrôznejších kútov sveta. Istrijská história je naozaj veľmi dlhá, za prvých obyvateľov sú považovaní Ilyrovia. Veľmi dôležitú úlohu hrala Istria v antickej dobe, pretože tvorila súčasť veľkého rímskeho impéria. Do Chorvátska bola vlastne integrovaná až po druhej svetovej vojne. 

  Ako prvé spomenieme krásne mestečko Rovinja, v ktorom je multikultúrne zázemie zrejme viac než viditeľné. Mohli by sme ho nazvať aj mestom umelcov. V uličke nazývanej Grisia sa zhlukujú umelci, rezbári a ostatní remeselníci, aby turistov upútali i pobavili svojimi výtvormi. Umeniu je venované aj miestne múzeum, združujúce umelecké kúsky z dielní maliarskych majstrov od dávnych dôb až po 20. storočie. Skúste navštíviť aj unikátne múzeum modelov starých lodí Rakúsko-uhorskej monarchie v mestečku Novigrad. 

  Asi najznámejšou kultúrnou i architektonickou pamiatkou na Istrijskom polostrove je Eufrasiova bazilika v Poreči, zatiaľ jediný objekt na Istrii, ktorý bol zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pomenovaný bol podľa biskupa Eufrasia a postavený za vlády známeho byzantského cisára Justiniána. Bazilika je krásna najmä znútra - pozornosť okamžite upúta oltár a nádherné kamienkové mozaiky. Nie nadarmo sa tento druh kamienkového umenia stal symbolom celého mesta Poreč. 

  Najväčším istrijským mestom je však Pula s presláveným rímskym amfiteátrom, šiestym najväčším a zároveň najzachovalejším na svete. V čase svojej najväšej slávy sa dokázal naplniť 22 000 divákmi. Táto mohutná stavba odolala zubu času viac než 2000 rokov. Dnes tu môžete navštíviť balet alebo koncert a rozhodne na vás prostredie aj akustika zapôsobia. Pula by určite mohla byť nazvaná mestom histórie, lebo sa tu nachádza jedno z najdôležitejších múzeí v Chorvátsku - Archeologické múzeum. Pokiaľ budete chcieť vyraziť do čerstvej prírody, odporúčame nádherný a pokojný národný park Brijuni, v ktorom môžete relaxovať a načerpať sily na poznávanie ďalších chorvátskych zaujímavostí. Oplatí sa zájsť a pozrieť si aj impozantný maják Porer na myse Kamenjak. 

  Ak ste znalcami tvorby Julesa Verna, rozhodne si urobte výlet do hlavného mesta Istrie - do Pazinu. Práve tu nájdete hlbokú Pazinskú priepasť, ktorá spomínaného spisovateľa inšpirovala k napísaniu románu Matyáš Šándorf. Návšteva miestneho etnografického múzea bude určite príjemným zoznámením s miestnou ľudovou kultúrou. 

Najnovšie recenzie Chorvátsko - Istria

Celkom: 10 Jezdíme jen do tohoto hotelu byli jsme po 4.

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Jezdíme jen do tohoto hotelu byli jsme po 4. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Super

Strava
I přes omezení super je jedno jestli si jídlo nabírám sama nebo personál na kvalitě a množství to nic nezměnilo

Služby hotela
Dobre

Pláž
Perfektní

Věra Slavíková, 23.09.2020, Dátum pobytu: 11.9. - 19.9.2020
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Materada Plava Laguna

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (0)

Celkom: 9.4 naprostá spokojenost

 • 9 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
naprostá spokojenost Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
čisté pokoje(od bungalovů přes apartmány až po studia) s klimatizací , příjemný areál nedaleko přímořského městečka

Strava
švédské stoly teplý i studený usek výborná nabídka vybere si každý

Služby hotela
nevyužíváme

Pláž
různé druhy(kameny ,oblázková nebo molo s rampou pro méně pohyblivé rovnou do hloubky), čisté některé i s barem ,krásně čisté moře

Eva Linhartová, 16.09.2020, Dátum pobytu: 5.9. - 12.9.2020
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Villas Rubin

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 10 Naprostá spokojenost, všechno úžasně od ubytování, stravu,chování zaměstnanců hotelu, pláže, moře.neni co vytknout. Jen poděkovat. Ještě...

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Naprostá spokojenost, všechno úžasně od ubytování, stravu,chování zaměstnanců hotelu, pláže, moře.neni co vytknout. Jen poděkovat. Ještě jednou mnohokrát děkuji za vše. Ondraskova Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Super, úžasně, dekuji.

Strava
Není co dodát. Naprosto skvělý. Dekui

Služby hotela
Naprostá spokojenost za ochotu a vše.dekuji

Pláž
Krásná, bez závad. Dekuji

Blahoslava Ondrášková, 16.09.2020, Dátum pobytu: 28.8. - 13.9.2020
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Adriatic Guest House

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 10 Úžasná dovolená, i přes protikoronavirová opatření a obavy. Připadali jsme si, že jsme v resortu sami, minimální obsazenost. Krásné...

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Úžasná dovolená, i přes protikoronavirová opatření a obavy. Připadali jsme si, že jsme v resortu sami, minimální obsazenost. Krásné prostředí, úžasný servis, výborné jídlo !!! Pro syna hlavní bonus - krásný bazén, tobogán v ceně. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Krásný bungalov, čistý, útulný. Výhodou byl uzavřený dvorek s posezením, lehátky, maximální soukromí.

Strava
Jedním slovem - paráda. Je nutné připustit, že by to bylo horší v plné sezoně, kdy je obsazenost vyšší, vzhledem k nutnosti servírování jídla obsluhou. Ale to nemění nic na tom, že výběr byl dostačující a kvalita výborná.

Jediné, co bych zhodnotila negativně (ale to je můj osobní problém) je nedobrá káva při snídani - prášková z automatu.

Při večeři je to bez nápojů, ty jsou nabízeny za hotové (lepší varianta - na čip na náramku - sleva 5% - platba při check-out).

Služby hotela
Recepce, směnárna, menší market, bar u bazénu, restaurace na výdej polopenze, další restaurace přes den, úžasný bazén hned vedle pláže s tobogány a lehátky zdarma. V září i lehátka na pláži zdarma.

Ideální lokalita pro milovníky cyklistiky, běhání, dětem vezměte i koloběžky. Spousta rekreantů byla i s pejsky, jsou zde vyčleněné psí pláže.

Pláž
Pláž je hned pod bazénem, dostatek místa, členitá, možnost vstupu do moře z mola, jsou i bezbariérové vstupy (rampy se zábradlím). Nutnost bot do vody, kluzké kameny. Nedaleko i nudapláž. Lehátka pod resortem zdarma. Možnost ležet ve stínu, na trávě. Sprchy na plážích samozřejmostí.

U pláže půjčovna el. skutrů - využili jsme - projeli jsme pobřeží až do Rovinje, krásný výlet, super zážitek. Půjčili skutr i 10letému synovi.

Lenka K., 15.09.2020, Dátum pobytu: 5.9. - 12.9.2020
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Villas Rubin

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 9.5 Mohu jedině doporučit. Doufám, že příští rok se sem znovu vrátíme.

 • 9.5 Ubytovanie
 • 9 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Mohu jedině doporučit. Doufám, že příští rok se sem znovu vrátíme. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Měli jsme pronajatý Mobilhome. Vybavení odpovídalo popisu, vše naprosto v pořádku. Ráda bych vyzdvihla čistotu ubytování.

Strava
Stravovali jsme se v okolí kempu, naproti blízkého Dinoparku je skvělá restaurace - výborné jídlo za přijatelné ceny. Restaurace v kempu je lehce podprůměrná - kvalita jídla nižší, cena vyšší. Doporučuji tedy udělat si procházku ven z kempu.

Služby hotela
Služeb kempu jsme nijak nevyužívali, ale celkově v celém areálu mne zaujala čistota vnitřního i vnějšího prostředí.

Pláž
Jedním slovem fantastická. Pláž čistá a především rozmanitá. Místy pozvolné s oblázky a betonovou pláží s prostorem na lehátka, místy travnatá pláž pod stínem borovic s kamenitým vstupem. Největším přínosem a důvodem pro výběr dovolené jsou pláže určené přímo psům. Na těchto plážích je k dispozici i sprcha pro psy s pitnou vodou.

Štěpánka H., 15.09.2020, Dátum pobytu: 5.9. - 12.9.2020
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Camp Valkanela

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

3 fotografie

Všetky recenzie Chorvátsko - Istria