Chorvátsko - Istria Chorvátsko

 • Popis

  Nádherný Istrijský polostrov na západe Chorvátska si svojich stálych obdivovateľov získal už v dávnej minulosti. Jedným z dôvodov bola jeho trošku oddelená poloha od zvyšku Chorvátska vysokým pohorím Učke. Aj táto oblasť bola v minulosti neustále pod cudzou nadvládou, a to aj napriek tomu, že prevažnú časť obyvateľov tvorili a stále tvoria Chorváti. Na druhej strane, žili tu spolu rôzne národnostné skupiny ako Slovania, Románi alebo Germáni. Na najrôznejších budovách môžete často naraziť na symbol benátskeho leva. Je to preto, že Istria bola dlhý čas pod benátskou nadvládou. 

  Tieto vplyvy okolitých štátov tu pochopiteľne vytvorili špecifické kultúrne podmienky, či už v umení, gastronómii, alebo staviteľstve. Všeobecne sú miestni obyvatelia veľmi spoločenskí, tolerantní a zvyknutí na príchody turistov z najrôznejších kútov sveta. Istrijská história je naozaj veľmi dlhá, za prvých obyvateľov sú považovaní Ilyrovia. Veľmi dôležitú úlohu hrala Istria v antickej dobe, pretože tvorila súčasť veľkého rímskeho impéria. Do Chorvátska bola vlastne integrovaná až po druhej svetovej vojne. 

  Ako prvé spomenieme krásne mestečko Rovinja, v ktorom je multikultúrne zázemie zrejme viac než viditeľné. Mohli by sme ho nazvať aj mestom umelcov. V uličke nazývanej Grisia sa zhlukujú umelci, rezbári a ostatní remeselníci, aby turistov upútali i pobavili svojimi výtvormi. Umeniu je venované aj miestne múzeum, združujúce umelecké kúsky z dielní maliarskych majstrov od dávnych dôb až po 20. storočie. Skúste navštíviť aj unikátne múzeum modelov starých lodí Rakúsko-uhorskej monarchie v mestečku Novigrad. 

  Asi najznámejšou kultúrnou i architektonickou pamiatkou na Istrijskom polostrove je Eufrasiova bazilika v Poreči, zatiaľ jediný objekt na Istrii, ktorý bol zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pomenovaný bol podľa biskupa Eufrasia a postavený za vlády známeho byzantského cisára Justiniána. Bazilika je krásna najmä znútra - pozornosť okamžite upúta oltár a nádherné kamienkové mozaiky. Nie nadarmo sa tento druh kamienkového umenia stal symbolom celého mesta Poreč. 

  Najväčším istrijským mestom je však Pula s presláveným rímskym amfiteátrom, šiestym najväčším a zároveň najzachovalejším na svete. V čase svojej najväšej slávy sa dokázal naplniť 22 000 divákmi. Táto mohutná stavba odolala zubu času viac než 2000 rokov. Dnes tu môžete navštíviť balet alebo koncert a rozhodne na vás prostredie aj akustika zapôsobia. Pula by určite mohla byť nazvaná mestom histórie, lebo sa tu nachádza jedno z najdôležitejších múzeí v Chorvátsku - Archeologické múzeum. Pokiaľ budete chcieť vyraziť do čerstvej prírody, odporúčame nádherný a pokojný národný park Brijuni, v ktorom môžete relaxovať a načerpať sily na poznávanie ďalších chorvátskych zaujímavostí. Oplatí sa zájsť a pozrieť si aj impozantný maják Porer na myse Kamenjak. 

  Ak ste znalcami tvorby Julesa Verna, rozhodne si urobte výlet do hlavného mesta Istrie - do Pazinu. Práve tu nájdete hlbokú Pazinskú priepasť, ktorá spomínaného spisovateľa inšpirovala k napísaniu románu Matyáš Šándorf. Návšteva miestneho etnografického múzea bude určite príjemným zoznámením s miestnou ľudovou kultúrou. 

Najnovšie recenzie Chorvátsko - Istria

Celkom: 10 Náš říjnový pobyt v hotelu Pineta jsme si užili. Velmi klidné místo, v blízkosti moře a centra Vrsaru.

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Náš říjnový pobyt v hotelu Pineta jsme si užili. Velmi klidné místo, v blízkosti moře a centra Vrsaru. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Pokoj byl prostorný, postele velmi pohodlné.

Strava
Různé pokrmy, každý den byly na výběr trochu jiné pokrmy, byly zde i vegetariánské možnosti.

Agnieszka Pajor, Overená recenzia (Travelplanet.pl), Hodnotené: 28.10.2022, Dátum pobytu: 15.10. - 21.10.2022
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Pineta

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 7.8 Klidne místo, pláž z kopce dolu, ale našim dětem to nevadilo a jinak pláže bezvadné po cele délce. Ubytovani dobre, jen starší vybavení...

 • 7 Ubytovanie
 • 9 Okolie
 • 8 Cena

Celkové zhrnutie
Klidne místo, pláž z kopce dolu, ale našim dětem to nevadilo a jinak pláže bezvadné po cele délce.

Ubytovani dobre, jen starší vybavení a par veci chybělo, ale asi odpovídající ceně. Zobraziť celú recenziu

Mirka R., Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 25.10.2022, Dátum pobytu: 13.6. - 19.6.2022
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Kanegra Apartments

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 8.2 Celkový dojem je velmi pozitivní. Naše očekávání nebylo moc velké, je pravda, že jsme toto ubytování vybrali hlavně kvůli možnosti pobytu...

 • 6 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 9 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Celkový dojem je velmi pozitivní. Naše očekávání nebylo moc velké, je pravda, že jsme toto ubytování vybrali hlavně kvůli možnosti pobytu se psem, ale dobrý pocit stále převažuje. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytování skromné, apartmány sice starší, ale naprosto vyhovující. Sice jsme nevyužili, ale je možnost si v apartmánu vařit. Chybí ale varná konvice.

Strava
Strava byla jedno velké plus. Velký výběr všeho, jak u snídaně, tak i u večeře, což předčilo naše očekávání.

Služby hotela
Služby průměrné, ale poměr cena kvalita naprosto vyhovující. Ocenili jsme prodejnu potravin v areálu, jen poplatek 16 euro za den za psa a nově i poplatek 4 euro za den za auto nám přišel neúměrný.

Pláž
Pláže hezké, čisté, voda asi jako všude v Chorvatsku průzračná. No a 2 psí pláže byly parádní!! Sice jsme spíše výletovali po okolí a na plážích moc času netrávili, ale opět převažuje velmi pozitivní pocit.

Zákazník nechcel zverejniť svoje meno, Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 11.10.2022, Dátum pobytu: 30.8. - 5.9.2022
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Kanegra Apartments

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 6.6 Celkový dojem byl skvělý kromě ubytování.

 • 4 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 9 Okolie
 • 7 Cena

Celkové zhrnutie
Celkový dojem byl skvělý kromě ubytování. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Pokoje v přízemí se nám vůbec nelíbily, příliš tmavé a zatuchlé. Na naši žádost nám vyměnili ubytování do 1. patra, které bylo lepší.

Čistota a vybavení nás zklamala, ale zvykli jsme si. Avšak nedoporučujeme.

Strava
Výběr z jídel v hotelu byl dostatečný a chutnalo nám.

Služby hotela
Bez připomínek. Ubytování nám na požádání vyměnili.

Pláž
Různé pláže, každý si najde tu svou.

Alena K., Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 01.10.2022, Dátum pobytu: 9.9. - 16.9.2022
Oblasť: Chorvátsko Chorvátsko, Istria, Hotel: Apartments Astra Plava Laguna

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Všetky recenzie Chorvátsko - Istria