Česká republika Česká republika

  • Možnosti cestovania a dopravy

    K ceste do Česka môžeme využiť leteckú dopravu. Najväčším letiskom je medzinárodné letisko Ruzyne, ktoré leží neďaleko Prahy a kam lietajú všetky veľké medzinárodné spoločnosti i nízkonákladová letecká doprava. Na letisko sa z Prahy dostanete mestskou hromadnou dopravou. K vnútroštátnej doprave sa lietadlá využívajú ozaj len zriedka, výhodnejší z prepravy je vlak alebo autobus.

    Vlakom sa po Česku prepravuje veľké množstvo ľudí, naviac vďaka svojej polohe v strednej Európe je Česko križovatkou mnoho medzinárodných liniek. Drtivá väčšina spojov je prevozovaná Českými dráhami. Autobusová Vnútroštátna doprava je taktiež silne využívaná, autobusy jazdia medzi väčšími mestami v pravidelných intervaloch po celý deň. Medzinárodné linky jazdia okrem Prahy taktiež do Brna či Ostravy.

    Najpohodlnejšie cestovanie po Česku je pravdepodobne autom. Pravidlá cestného provozu sú podobné pravidlám v iných štátoch EU. Nezabudnite si kúpiť dialničnú známku a mať svetlá zapnuté po celý deň každý deň v roku. Požičovne áut sú taktež bežné, auto si môžete požičať cez internet, pokojne na Vás bude čakať napr. na letisku. Taxi je taktiež bežnou záležitosťou, avšak pozor na Českého taxikára. Pokiaľ uvidíte nápis MHD, vedzte, že je to mestská hromadná doprava, provozujúca linky po väčších mestách