Kanárske ostrovy Kanárske ostrovy

 • Flóra

  Na Kanárských ostrovoch nájdete rad endemických druhov rastlín, čo sú také, ktoré sa už inde na svete nevyskytujú. Ostrovy je treba veľmi treba chrániť pre ďalšie generácie a len opatrne obdivovať tunajšiu jedinečnú flóru. Na celom súostroví existuje okolo 2 tisíc druhov rastlín, z toho jedna tretina sú endemické druhy. Veľkú časť týchto neobyčajných rastlín nájdete na ostrove Tenerife, medzi nimi najmä vzácne subtropické druhy.

  Ostrovy sú rozdelené od mora až po horské pásma do niekoľkých vegetačných zón - nájdete tu ako rastliny púštne (napríklad ďatlové palmy alebo opuncie), cez dračince, jalovce, vavríny, voskovníky a borovicové porasty, až po kleče a fialky, ktoré rastú až pod horskými vrcholmi.

  Na miestnych trhoch sa môžete kúpiť plody opuncií, lebo tieto rastliny sú rozšírené všade po okolí. Zaujímavosťou na ostrovoch sú i tzv. araukárie, čo sú ihličnaté stromy, ktoré vypadajú ako pravidelne zostrihané jedličky.

  Na každom rohu nájdete na Kanárskych ostrovoch dračinec, a najmä potom na Tenerife, ktorého rastliny dosahujú miestami až 20 metrov. Kanárske borovice sa vyznačujú zvlášť dlhými a hustými ihličím a pre ostrovy sú veľmi dôležité tým, že zásobujú vodou - zadržujú vlahu v podzemných prírodných rezervároch. Rovnako vavríny sa podieľajú na kondenzácii vlahy. Vavrínové stromy tvoria husté porasty, ktoré zadržujú vlahu a chránia oblasť pred vysušením.

  Prakticky každé rastlinstvo, ktoré sa vyskytuje na všetkých Kanárskych ostrovoch, je sústredené v prekásnej botanickej záhrade Jardin Botánico Canario Viera Clavijo na ostrove Gran Canaria, kde si prídu na svoje milovníci tropických i subtropických kvetín.

  Španielska vláda dobre vie o výnimočnostiach svojho autonómneho územia a snažia sa uchrániť krajinu pred prívalmi turistov. Okrem 4biosférických rezervácií bolo vyhlásených i 146 chránených krajinný oblastí, v nich žije asi 540 endemitov.

  Na ostrovoch sú vidieť rôzne vegetačné zóny s výskytom rastlín púštnych, ďatľových palmí a opuncií, dračincov, jalovcov, vavrínov a voskovníkov. Výnimkou nie sú ani rastliny horské, ako je borovica a kleč. Práve kanárská borovica hrá významnú úlohu pri zavlažovaní. Teplé klíma vyhovuje i umele pestovaným kvetinám.