Kanárske ostrovy Kanárske ostrovy

 • Sviatky a udalosti

  Španielsko je tradičnou katolíckou krajinou, preto sú štátne sviatky často spojené s náboženstvom.

  Rovnako ako Slováci ostrovania oslavujú Ano nuevo. Pestré dažde ohňostrojov skrášľujú oblohu a ľudia sa bavia vo víre tanca celú noc.

  Významných dňom je 7. január, kedy ulicami všetkých miest prechádza pestrofarebný sprievod. Slávnosť troch kráľov je spojená s darovaním darčekov rodine i známym a s pečením špeciálnej torty v tvare veľkého kolesa. Ten kto nájde zlatú korunku, sa stáva kráľom celého dňa. Nálezca fazule musí nanešťastie celú tortu zaplatiť.

  Klasickými veľkonočnými sviatkami sú Zelený štvrtok, Veľký piatok a Veľkonočný pondelok. Deň otcov prichádza 20. marca spoločne so sviatkom svätého Jozefa. Prvý deń v mesiaci máj ustievajú ostrovania sviatok práce.
  Štátne výročie, Día de las Canarias - Deň Kanárskych ostrovov, spadá na 30. mája.

  Pohyblivý sviatok Božieho tela je charakteristický procesmi v uliciach. Cesty zdobia koberce z farebného piesku alebo zo spoločného popola a soli. Ľudia skrášľujú svoje domy vlajkami, kvetinami a palmovými listami.

  Ďalší katolický sviatok je 15. august deň Nanebevzatie Panny Márie alebo inak Asunción. 12. októbra ostrovania vzpomínajú objavenie Ameriky pri Día de la hispanidad. Všech svätých sa uctieva 1. novembra a 6. decembra krajina oslavuje Deň Ústavy. Dva dni na to, 8.12., nastáva Nepoštvrnené počatie Panny Márie. Prvý a druhý sviatok vianočný je 25. a 26. decembra.

  Okrem štátnych sviatkov má každý ostrov svoje špecifické slávnosti. Vo februári rozvíri atmosféru miest karneval. Začína voľbou kráľovny karnevalu dva týždne pred Popolcovou stredou. Ľudia organizujú umelecké predstavenia. Je vystrojený pohreb ohromnej papierovej sardinke, ktorú sprievod uloží do hrobu.

  Na Tenerife sú populárne tzv. Romerias. Ide o ľudové veselice na počesť miestnych patrónov. Za zmienku stojí i Aboriginál fiesta na Gran Canaria. V pevnosti Fortaleza de Ansite v Las Palmas je rekonštruovaná bitka medzi Španielmi a pôvodnými obyvateľmi, ktorá skončila pripojením ostrova k územiu španielskej koruny.