Kanárske ostrovy Kanárske ostrovy

 • Možnosti cestovania a dopravy

  Dopravná sieť je rozložená medzi 8 letiskami, 41 prístavmi a miestnou komunikáciou.

  Najobľúbenejším prostriedkom vnútroštátnej dopravy je lietadlo. Ceny leteniek sa nepohybujú vyosko a miestna spoločnosť Binter Canarias doporučuje rezervovať si cestu dopredu, hlavne v období sviatkov.
  Spojenie medzi ostrovmi je zaisťované i lodnou dopravou. Pravidelné linky odplávajú každodenne z väčších prístavov na každom z ostrovov.

  Zelené autobusy s klimatizáciou, tzv. guaguas, vás pohodlne dopravia do zvoleného cieľa. Zástávky sú označené červeno-modro-bielou ceduľou s písmenom P, španielsky ekvivalent pre zastávku je parada. Lístky je možné dostať priamo u vodiča.

  Ceny taxíkov si každá obec určuje sama. Cenník je k dispozícii v aute na vyžiadanie alebo na nástupnom mieste. Za batožinu vodič vyžaduje špeciálny príplatok. Taxi spoznáte podľa označenia 123 na streche vozidla. Pokiaľ svieti na zeleno, je vodič voľný.

  Turisti starší ako 21 rokov s platným vodičským preukazom môžu využiť ponuky miestnych autopožičovien. Ceny sa líšia podľa typu a veku vozidla. Vždy je nutné spýtať sa na poistenie. Niekedy nie je zahrnuté v cene prenájmu automobilu. Cestné komunikácie sú dobre udržované, ale aj tak je doporučené jazdiť opatrne predovšetkým v horských serpentínách.

  Cestné predpisy sa podobajú európskym pravidlám dopravy. Maximálna povolená rýchlosť na diaľnici je 120 km/h, na bežných cestách 90 km/h a obcou sa smie prechádzať rýchlosťou 50 km/h. Hranice alkoholu v krvi nesmie prekročiť 0,3 promile. Pri predchádzaní v neprehľadných úsekoch sa doporučuje trúbiť, v noci potom upozorniť druhého vodiča svetelným signálom. Parkovacie miesta sú označené modrou farbou a lístky sa kupujú v automatoch priamo na parkovisku. Stáť je je zakázané na žltých pruhoch.