Čína Čína

  • Ako tráviť čas

    Čína je veľká a rozmanitá krajina, kde nie je o zábavu núdza. Niektorí turisti vyhľadávajú starobylé pamiatky, iní modernú architektúru. Jedni vyrážajú za nákupmi, druhí za objavovaním prírody po svojich, na bicykli alebo s horolezeckou výpravou.

    Najslávnejším čínskym lákadlom je Veľký čínsky múr, obranná stavba, ktorej základy siahajú až do 7. storočia pred naším letopočtom. V tých časoch chránila Čínu pred nájazdmi kočovných kmeňov. Dnes sa objavuje v čínskych rozprávkach a bájach a víta turistov pri prehliadke. Ak vás lákajú historické pamiatky, nezabudnite navštíviť Zakázané mesto a taoistický areál Chrám Nebies v Pekingu, Terakotovú armádu pri meste Xi’an a osamelo stojace kláštory v horách. Moderná architektúra sa vyrovná mrakodrapom v preslávených kosmopolitných mestách. V Číne im dominuje Šanghaj, kde stojí chrám jadeitového Budhu zo začiatku 20. storočia. Prvá budova zo železobetónu v krajine Park Hotel, stavby v štýle art deco a mrakodrapy, ktoré sa lesknú v slnečnej žiare.

    Panenskú prírodu, kde na človeka nenarazíte aj niekoľko dní, spoznáte na Tibetskej náhornej plošine. Pri túrach medzi kopcami môžete pozorovať voľne žijúcich zástupcov čínskej fauny a obdivovať výhľady do hlbokých údolí. Čínsku kultúru ilustrujú festivaly plné masiek, tanca, spevu a hudby. Originálne festivaly na snehu a ľade sa každý rok v januári odohrávajú v rokline Longging. Sochy mýtických živočíchov sú farebne nasvietené a nechýba ani ohňostroj. Jún patrí festivalu dračích lodí v Hongkongu. Lode s 20 pádlujúcími mužmi závodia za zvuku bubnov a športovcov ktorých sprevádza maska draka tancujúceho na brehu. Budhistickú kultúru spoznáte v chrámoch na posvätnej hore Wutai. Ochutnávanie čínskej kuchyne a degustačné večere nielenže spríjemnia vašu dovolenku, ale aj vám ukážu, že čínska kuchyňa nie sú len smažené rezance, závitky a ryža. Prekvapia vás variácie pokrmov s bambusovými výhonkami, pastou z čiernych bôbov, tofu, zázvorom a rybami. Bodkou na záver môže byť pohárik ryžového vína.