Taliansko - Valle d`Aosta Taliansko

 • Popis

  Región Valle d´Aosta je najmenší taliansky región. Nachádza sa na hraniciach so Švajčiarskom a Francúzskom. Veľkosť tohto regiónu ostro kontrastuje s výskytom najvyšších hôr sveta, akými sú Mont Blanc, Monte Rosa alebo Matterhorn. Je to proste domov všetkých zimných športov.

  Valle d´Aosta je región bohatý na špicaté vrcholky majestátnych hôr, ktoré sú stále pokryté snehom. Nájdete tu ale taktiež oblasti, kde kvitnú krásne kvetiny, rozkvitnuté lúky, malebné a atmosférou nabité dedinky a taktiež luxusné lyžiarske strediská.

  Celé Valle d´Aostra ponúka viac než 700 kilometrov zjazdoviek, na svoje si tu prídu zaiste taktiež bežkári a priaznivci snowbordov. Celkovo je na tomto území viac než 30 lyžiarskych areálov.
  Najviac turistov sem zavíta samozrejme v zimnom období. Región Valle d´Aosta má 4 hlavné lyžiarske strediská. Sú to Monte Bianco, Monte Rosa, MOnte Cervino a Monte del Gran Paradiso, v ktorom sa nachádza taktiež národný park. Všetky tieto strediská ležia v nadmorskej výške viac ako 4 000 metrov. Sú výborne zaistené luxusnými hotelovými komplexami i penziónmi a mnohými denne upravovanými zjazdovkami. Vďaka nadmorskej výške tu počasie zimným šporotm vyložene nahráva, často sneží, preto nie je takmer vôbec potreba technicky zasnežovať.
  Ani kultúra a história tu neprišli skrátka. Veľký vplyv na kultúru má blízke susedstvo Francúzska. Nachádza sa tu množstvo stredovekých hradieb so znakmi francúzskej architektúry. Napríklad Castello de Fénis alebo Forte di Bard.

  Ako je už v Taliansku zvykom, každý región má svoje špecifické tradície a zvyky. Vo Valle d´Aosta si lyžiari vždy berú so sebou miestnu grappu na zahriatie. Často do nej pridávajú príchuť ovocia, či byliniek. Z kulinárskych špecialít môžeme menovať napríklad výdatný biftek, tradičné fondue z kvalitného syra, vajec a lanýžov.

  Ďalšou špecialitou tohoto regiónu je pestovanie vinnej révy a následná výroba vína. Réva sa pestuje predovšetkým v údolí dora Baltea, ktoré sa rozlieha naprieč Valle d´Aosta a susedí s Piemonte. Nachádzajú sa tu terasovité vinice so systémom pestovania podobný pergolám, ktorým sa hovorí "Valdostana". Na najsevernejších viniciach položených vo výške 1000 metrov nad morom na úpätí Mont Blancu sa na nádherných terasách pestuje Blanc de Morgex. Okolie mesta Aosta je zónou, kde sa pestujú červené vína. Hlavnou odrodou je Petit Rouge, ktorá je základom vín Enfer d´Arvier a Torrette, ktoré je najrozšírenejším vínom vo Valle d´Aosta. vína z Valle d´Aosta patria k najlepším v celom Taliansku.

  Talianske Alpy - Valle d´Aosta

  Charakteristika strediska:

  nadmorská výška 1524-3883 m n. m.

  lyžovanie vo výške 3883 m n. m.

  snehové delá ÁNO

  snowboard Áno

  zjazdových tratí 200 km

  bežeckých tratí 29 km

Najnovšie recenzie Taliansko - Valle d`Aosta

Všetky recenzie Taliansko - Valle d`Aosta