Taliansko - Rím a okolie Taliansko

 • dopravaletecky

  01:45 h

 • Popis

  Vznešená história Ríma

  Rím je hlavné mesto Talianska, mesto s pradávnou a vzrušujúcou históriou, Rím je večné mesto. História Ríma sa datuje do doby pred 2 700 rokmi a od tej doby sa stával stále mocnejším a mocnejším. nie je snáď jediné mesto na svete, ktoré by tehdy disponovalo takovým vplyvom, ako práve Rím. Jeho vplyv bol citeľný taktiež v oblasti náboženskej. V roku 509 pred naším letotopočtom boli vyhnaní vtedy najmocnejší etruskovia a bola zriadená rímska republika. Roku 270 pred naším letopočtom už Rímu patrilo takmer celé územie Apeninského poloostrovva, ale to mu nestačilo. Vtedy sa Rím začal zaujímať taktiež o zámorie. Roku 100 našeho letopočtu už bolo pod rímskym vplyvom Španielsko, Grécko a Severná Afrika. Rozpínajúca sa ríša ponúkala príležitosti jednotlivcom, ktorí túžili po nekonečnej moci, a konflikty medzi silnými osobnosťami viedli nakoniec k rozpadu republiky. Nejakú dobu jej vládol diktátorský Július Caesar a jeho synovec Octavianus ako prvý rímsky císar prijal titul Augustus alebo vznešený. Za Augusta sa z mesta, budovaného dosiaľ prevažne z tehál, stáva reprezentativný stred ríše. Vznikajú verejné budovy, fóra, kúpele, cirky, paláce, hlavným stavebným materiálom sa stáva mramor.

  Rím sa taktiež stal centrom kresťanskej viery. na konci 4. storočia začína vplyv Ríma upadať a väčšina politickej a kultúrnej moci sa presúva do nového mesta Konstantínopola, ktoré si za svoje sídlo vybral taktiež císar Konštantín Veľký. Je samozrejmé, že spolu s vplyvom začal upadať i samotný Rím. Tento úpadok sa prehĺbil i dvojitým dobitím. V roku 410 našeho letopočtu mesto dobyli a po dobu niekoľkých dní plienili Alarichovi Vizigóti, v roku 455 Vandalové pod vedením Geisericha. Mesto zostalo takmer po celú dobu stredoveku pápežským sídlom. Behom tzv. avignonského zajatia pápežov však bolo opustené veľkou časťou vyšších vrstiev, čo viedlo k ďalšiemu obdobiu úpadku. V roku 1378, kedy sa vracajú papežovia, nebol Rím o nič väčší dedina uprostred ruín. Rím svoje postavenie kresťanského stredobodu znovu získal v polovici 15. storočia, kedy za pápeža Mikuláša V. začala nákladná prestavba mesta v renesančnom duchu. Ďalších 200 rokov ho zkrášľovali najväčší renesanční a barokoví umelci. Nakoniec v roku 1870 získal Rím štatút hlavného mesta novozjednoteného Talianska.
  Mesto Rím nájdete v regióne Campagna di Roma, asi 30 kilometrov od Tyrhénskeho mora. Celým mestom preteká slávna rieka Tibera.

  Pokiaľ sa chystáte do Talianska, Rím si určite nenechajte ujsť. Nie nadarmo sa hovorí, že pokiaľ raz spoznáte Rím, už navždy sa doňho zamilujete. Pokiaľ obrátite naruby medzinárodný názov Roma, vznikne Vám slovo Amor, zaujímavé, že?

  Kultúrne a historické pamiatky Ríma alebo čo si nenechať ujsť

  Pantheon

  Pantheon je jedna z najvýznmamnejších pamiatok Ríma a celého Talianska vôbec. Tento chrám je dodnes asi najveľkolepejším svedectvom antického staviteľstva v Ríme. Pantheon vybudoval v roku 27 pred naším letopočtom konzul Marcus Agrippa a císar Hadrianus ho nechal novo dotvoriť v rokoch 118 až 125. Kupola o priemeru 43,3 metrov je najväčšia na svete. Je to chrám zasvetený všetkým bohom. Patrí k najvýznamnejším a najzachovalejším antickým chrámom. Stojí na Piazza della Rotonda v štvrti Pigna. V roku 609 bol pápežom Bonifácom IV. zasvetený kultu Panny Márie a všetkých svätých mučenníkov, dnes je tu národné mauzoleum. Sú tu pochovaní taktiež Rafael, talianskí králi Viktor Emanuel II. a Umbert I., architekti Baldassare Peruzzi a Jacopo Barozzi da Vignola. Pantheon je v podstate miestom odpočinku veľkých osobností národu.

  Colosseo alebo slávne Koloseum

  Koloseum je jednou z najslávnejších stavieb na svete. Sú to zvyšky obrovského amfiteátru, ktoré stojí priamo uprostred Ríma. V súčastnosti je to architektonická dominanta mesta. Koloseum stojí na mieste umelého jazera v záhrade Neronova Zlatého domu na konci Fora Romana. Pôvodne slúžil ako amfiteáter a bola to najväčšia budova v Rímskej ríši. Koloseum slúžýilo taktiež ako aréna pre silných gladiátorov, ktorí bojovali medzi sebou alebo súperili s divokými šelmami. Kapacita hľadiska bola 50 000 divákov. Odohrávali sa tu i rekonštrukcie námorných bitiek. Je odhadované, že sa Koloseum mohlo stáť miestom smrti až pre pol milióna ľudí.
  V roku 2007 bolo Koloseum zaradené medzi Sedem divov sveta.

  Forum Romanum

  Forum Romanum je ďalšie miesto, ktoré si určite nenechajte ujsť. V dobách antických bolo Forum Romanum centrom všetkého diania. Bolo tu situovaných mnoho chrámov starovekého Ríma, ktoré boli priamym svedkom svetových dejín.

  Bazilika Svätého Petra

  Vstup do chrámu je zdarma, zdarma sú návštevníkom k videniu taktiež podzemné priestory chrámu, kde sú pochovaní pápežovia, k videniu je taktiež i náhrobok Jána Pavla II. Po vzhliadnutí podzemných priestorov baziliky následuje prehliadka samotného interiéru kostola. Skvostov, ktoré tu je možné vidieť je neskutočné množstvo.
  Vo vnútri baziliky sa na stenách lodi nachádzajú medailóny všetkých oficiálne uznaných pápežov od Svätého Petra až po súčastnosť. Tí, ktorí majú záujem vidieť Rím z vtáčej perspektívy, majú možnosť vyšplhať sa ku kupoli chrámu sv. Petra. Tu sa za vstup už platí. Celkom jedinečný zážitok je taktiež návšteva Sixtínskej kaplnky.

  Fontana di Trevi


  Fontana di Trevi je asi najslávnejšou fontánou na svete. Je stále obložená turistami, je totiž úžasná a dychberúca! Nejedná sa vlastne len o fontánu, ale o úžasné umelecké dielo s barokovým súsoším, ktoré predstavuje boha mora Oceana. 20 metrov široká a 26 metrov dlhá fontána, kde voda akoby pretekala cez pobrežnú krajinu tvorenú skalami na šíre more, je ozaj úchvatným dielom.

  Andelský hrad

  Andelský hrad sa nachádza priamo na brehu rieky Tibery. Je to mohutná, majetátna a nádherná pevnosť, jej vlastníctvo zaisťovalo prístup do Vatikánu.

  Španielske schody

  Nielen fontána, ale taktiež slávne schody preslávili Rím! Španielske schody sú úžasným architektonickým úkazom. Nachádzajú sa na námestí Piazza di Spagnia. Jedná sa o najznámejšie rímske schodisko, po ktorým sa nachádza napol potopená loď kašny Fontana sella Barccia z roku 1629.

  Piazza San Pietro - Vatikán

  Námestie Svätého Petra alebo Piazza San Pietro je veľmi impozantným námestím so slávnymi poloblúkmi kolonád. Ovál námestia obklopujú štyri rady dórskych stĺpov a pilierov. Stredu dominuje Obelisco Vaticano. Na špici obelisku stojí vo výške 41 metrov kríž, ktorý obsahuje relikvii Kristovho kríža.

Najnovšie recenzie Taliansko - Rím a okolie

Celkom: 6.8 Poskytnuté služby velice dobré.

 • 8 Ubytovanie
 • 8 Strava
 • 4 Okolie
 • 7 Cena

Celkové zhrnutie
Poskytnuté služby velice dobré. Zobraziť celú recenziu

Jaroslav B., Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 15.04.2024, Dátum pobytu: 10.4. - 12.4.2024
Oblasť: Taliansko Taliansko, Rím a okolie, Hotel: Artis

Celkom: 5.4 Celkový dojem z mého pobytu v Římě a této konkrétní lokalitě je dobrý. Celkem jsme prohlídkou památek strávili 2,5 dne a stihli toho...

 • 5.5 Ubytovanie
 • 5 Strava
 • 6 Okolie
 • 5 Cena

Celkové zhrnutie
Celkový dojem z mého pobytu v Římě a této konkrétní lokalitě je dobrý. Celkem jsme prohlídkou památek strávili 2,5 dne a stihli toho vidět opravdu hodně. Ideální místo pro ty, kteří chtějí prozkoumat Řím, blízko všeho. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Byli jsme čtyři lidé, 3 dospělí a malé dítě. Byt mě překvapil, ale spíše nevýhodou byla varianta SUITE. Bohužel dva pokoje jsou stísněné. Fotografie, které můžete vidět na internetu, nejsou přiřazeny ke konkrétním místnostem a působí zavádějícím dojmem, pravděpodobně záměrně. "Dvoulůžko" je pohodlné, ale ve druhém pokoji je rozkládací pohovka - tragédie. Vrzající rám a tenká, zmačkaná matrace. Pouze dvě židle. Kapslový kávovar LAVAZZA s velmi dobrou kávou, kterou doplňovala paní uklízející pokoj. Hlučná ulice v samém centru, takže zvuky ze zahrádek restaurací jsme slyšeli až do pozdních nočních hodin, ale to nám nevadilo.

Strava
Jedli jsme "mimo", protože hotel nemá restauraci. V bezprostřední blízkosti, dokonce i přímo před hotelem, jsou desítky restaurací. Při check-inu jsem se však zeptal na snídani, dostal jsem konkrétní částku na snídaňový VOUCHER, ale nevyužil jsem ji. Jak se později ukázalo, bylo to více než dvakrát dražší, než jsme zaplatili v restauraci.

Služby hotela
Na místě, v suterénu, je SPA, ale tato atrakce nás nezajímala. Musím vás však varovat před objednáním TAX na letiště z hotelu. Jednoduše jsme se nechali oklamat, na stole na recepci je informace o možnosti objednání dopravy na letiště na místě. Cena je 55 Euro, platí se na místě v hotelu. Byli jsme s dítětem, takže se nám nechtělo se zavazadly tlačit MHD. Zeptal jsem se, zda je to celková cena pro čtyři osoby, a bylo mi řečeno, že ano. Jedna věc je, že taxikář přijel se 45 minutovým zpožděním a po dojezdu do cíle požadoval 55 Euro za jízdu. Nemělo cenu vysvětlovat, že už jsem zaplatil v hotelu, recepční, kterému volal řidič a kterému jsem peníze dal už před 45 minutami, řekl, že peníze za dopravu nebere.

Pláž
nelze použít

Rafał R., Overená recenzia (Travelplanet.pl), Hodnotené: 12.04.2024, Dátum pobytu: 6.4. - 9.4.2024
Oblasť: Taliansko Taliansko, Rím a okolie, Hotel: Navona Palace Luxury Inn

Celkom: 7.3 Je to okouzlující, trochu přeplněné, ale všichni byli velmi milí.

 • 7 Ubytovanie
 • 7 Strava
 • 8 Okolie
 • 7 Cena

Celkové zhrnutie
Je to okouzlující, trochu přeplněné, ale všichni byli velmi milí. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Okouzlující, trochu sešlý. Výtah je nespolehlivý.

Strava
Pouze snídaně, ale byla velmi dobrá.

Služby hotela
Co slíbil, dodržel.

Pláž
Nebylo to.

Zákazník nechcel zverejniť svoje meno, Overená recenzia (Invia.hu), Hodnotené: 10.04.2024, Dátum pobytu: 4.4. - 7.4.2024
Oblasť: Taliansko Taliansko, Rím a okolie, Hotel: Rome Garden

Celkom: 2.6 Personál velmi ochotný, práce uklízečky špičková, hotel starý (prošlapané koberce), vybavení funkční ale hodně staré, klimatizace...

 • 3.5 Ubytovanie
 • 1 Strava
 • 5 Okolie
 • 1 Cena

Celkové zhrnutie
Personál velmi ochotný, práce uklízečky špičková, hotel starý (prošlapané koberce), vybavení funkční ale hodně staré, klimatizace nefunkční, snídaně každý den stejné, laciné drůbeží salámy a drůbeží párky, výtah s nedostatečnou kapacitou. Dochozí vzdálenost do centra z hotelu. Zobraziť celú recenziu

Miroslav K., Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 04.04.2024, Dátum pobytu: 29.3. - 1.4.2024
Oblasť: Taliansko Taliansko, Rím a okolie, Hotel: Nova Domus hotel & suites

Celkom: 10 Bylo to skvělé rozhodnutí zůstat v Holiday Inn Express Rome - San Giovanni během mé cesty do Říma. Hotel nabízí nejen komfortní...

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Bylo to skvělé rozhodnutí zůstat v Holiday Inn Express Rome - San Giovanni během mé cesty do Říma. Hotel nabízí nejen komfortní ubytování, ale také vynikající služby a skvělé vybavení. První věc, která mě zaujala, byla poloha hotelu. Hotel se nachází ve čtvrti San Giovanni a poskytuje snadný přístup k mnoha turistickým atrakcím Říma a také vynikající dopravní spojení do ostatních částí města. Personál hotelu byl po celou dobu mého pobytu mimořádně zdvořilý a ochotný. Personál recepce byl vždy připraven poskytnout informace o místních zajímavostech, restauracích a dopravních prostředcích. Kromě toho byl pokoj uklízen každý den, takže jsem se cítil jako doma. Hotelové pokoje byly prostorné, čisté a pohodlné. Jsou vybaveny pohodlnými postelemi, klimatizací a bezplatným Wi-Fi a poskytovaly ideální podmínky pro odpočinek po dni plném poznávání města. Hotelová snídaně byla bohatá a pestrá, s širokým výběrem čerstvých produktů, které uspokojily i ty nejnáročnější jazýčky. Celkově vzato, Holiday Inn Express Rome - San Giovanni je skvělou volbou pro cestovatele, kteří hledají pohodlné a příjemné místo k pobytu ve městě Řím. Vřele doporučuji tento hotel každému, kdo navštíví toto krásné město. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Zůstat přes noc v Holiday Inn Express Rome - San Giovanni byl opravdu úžasný zážitek. Po dni plném prohlídek Říma jsem se vrátil do hotelu velmi unavený, ale s vědomím, že mě čeká útulný a pohodlný pokoj, jsem se hned cítil lépe. Pokoj byl prostorný a vkusně zařízený, díky čemuž jsem se okamžitě cítil jako doma. Ale tato pohodlná postel byla to, co jsem po dlouhém dni chození po městě potřeboval nejvíc. Jen jsem se ponořil do měkkých polštářů a měl pocit, že se konečně mohu uvolnit a dýchat. Vybavení jako bezplatné Wi-Fi a TV byly bonusem navíc, díky kterému jsem mohl naplno relaxovat a odpočívat. Koupelna byla čistá a moderní a sprcha byla ideálním místem k odpočinku po dni stráveném prohlídkou města. Nejlepší však byla poklidná atmosféra v hotelu, která mi umožnila plně se zotavit a nabrat energii na další den plný dobrodružství. Celkově byl můj pobyt v Holiday Inn Express Rome - San Giovanni nejen pohodlný, ale také příjemný a relaxační, díky čemuž byl můj výlet do Říma ještě nezapomenutelnější.

Služby hotela
Během mého pobytu v Holiday Inn Express Rome - San Giovanni jsem měl také možnost ochutnat vynikající jídlo, což byla další výhoda tohoto hotelu. Snídaně byla bohatá a pestrá, s bohatým výběrem jídel, které uspokojily i ty nejnáročnější jazýčky. Mohl jsem si vybrat z čerstvého ovoce, jogurtů, chleba, masa, sýrů a lahodného pečiva. Dodatečně nechyběla ani káva, čaj a džusy, aby začal den plný energie. Kromě toho jste si během dne mohli vychutnat lehké občerstvení a nápoje dostupné v hotelové hale, což bylo skvělým doplňkem při prohlídce města. Za zmínku také stojí, že v blízkosti hotelu bylo mnoho restaurací a kaváren, což dávalo možnost ochutnat místní speciality a zažít autentickou římskou kuchyni. Celkově bylo jídlo v hotelu Holiday Inn Express Rome - San Giovanni vynikající a pro ještě příjemnější pobyt v Římě.

Pláž
V případě Říma, i když nedostatečný přístup na pláž neznamená nedostatek fascinujících míst k návštěvě. Doprava k památkám v Římě je perfektně organizovaná, díky čemuž se snadno dostanete k nejdůležitějším atrakcím. Řím nabízí rozsáhlou síť veřejné dopravy, včetně autobusů, tramvají, metra a regionálních vlaků. Metro v Římě je obzvláště užitečné, protože spojuje mnoho městských památek a hlavních turistických míst. Mnoho římských památek se nachází v blízkosti oblíbených stanic metra, jako je Koloseum, náměstí svatého Petra a náměstí svatého Petra. Petra, Pantheon nebo Fontána di Trevi. Díky tomu je cestování mezi atrakcemi rychlé a pohodlné. Kromě metra je také snadné a dostupné cestování autobusem a tramvají. Systém veřejné dopravy je dobře propojený a pokrývá většinu částí města, což vám umožní dostat se k méně známým památkám a objevit skryté klenoty Říma. Pro ty, kteří dávají přednost cestování šetrnějším k životnímu prostředí, nabízí Řím také možnost objevování na kole. Mnoho ulic v centru města se proměnilo v cyklistické zóny, díky čemuž je návštěva památek na dvou kolech příjemná a bezpečná. Celkově vzato, i když Řím možná nenabízí přístup na pláž, jeho vynikající síť veřejné dopravy vám umožňuje snadno se dostat k městským památkám a hlavním atrakcím, což zajišťuje nezapomenutelný turistický zážitek.

Klaudia Urszula M., Overená recenzia (Travelplanet.pl), Hodnotené: 01.04.2024, Dátum pobytu: 25.3. - 28.3.2024
Oblasť: Taliansko Taliansko, Rím a okolie, Hotel: Holiday Inn Express Rome - San Giovanni

11 fotografií

Všetky recenzie Taliansko - Rím a okolie