Taliansko - Rím a okolie Taliansko

 • Doprava letecky

  01:45 h

 • Popis

  Vznešená história Ríma

  Rím je hlavné mesto Talianska, mesto s pradávnou a vzrušujúcou históriou, Rím je večné mesto. História Ríma sa datuje do doby pred 2 700 rokmi a od tej doby sa stával stále mocnejším a mocnejším. nie je snáď jediné mesto na svete, ktoré by tehdy disponovalo takovým vplyvom, ako práve Rím. Jeho vplyv bol citeľný taktiež v oblasti náboženskej. V roku 509 pred naším letotopočtom boli vyhnaní vtedy najmocnejší etruskovia a bola zriadená rímska republika. Roku 270 pred naším letopočtom už Rímu patrilo takmer celé územie Apeninského poloostrovva, ale to mu nestačilo. Vtedy sa Rím začal zaujímať taktiež o zámorie. Roku 100 našeho letopočtu už bolo pod rímskym vplyvom Španielsko, Grécko a Severná Afrika. Rozpínajúca sa ríša ponúkala príležitosti jednotlivcom, ktorí túžili po nekonečnej moci, a konflikty medzi silnými osobnosťami viedli nakoniec k rozpadu republiky. Nejakú dobu jej vládol diktátorský Július Caesar a jeho synovec Octavianus ako prvý rímsky císar prijal titul Augustus alebo vznešený. Za Augusta sa z mesta, budovaného dosiaľ prevažne z tehál, stáva reprezentativný stred ríše. Vznikajú verejné budovy, fóra, kúpele, cirky, paláce, hlavným stavebným materiálom sa stáva mramor.

  Rím sa taktiež stal centrom kresťanskej viery. na konci 4. storočia začína vplyv Ríma upadať a väčšina politickej a kultúrnej moci sa presúva do nového mesta Konstantínopola, ktoré si za svoje sídlo vybral taktiež císar Konštantín Veľký. Je samozrejmé, že spolu s vplyvom začal upadať i samotný Rím. Tento úpadok sa prehĺbil i dvojitým dobitím. V roku 410 našeho letopočtu mesto dobyli a po dobu niekoľkých dní plienili Alarichovi Vizigóti, v roku 455 Vandalové pod vedením Geisericha. Mesto zostalo takmer po celú dobu stredoveku pápežským sídlom. Behom tzv. avignonského zajatia pápežov však bolo opustené veľkou časťou vyšších vrstiev, čo viedlo k ďalšiemu obdobiu úpadku. V roku 1378, kedy sa vracajú papežovia, nebol Rím o nič väčší dedina uprostred ruín. Rím svoje postavenie kresťanského stredobodu znovu získal v polovici 15. storočia, kedy za pápeža Mikuláša V. začala nákladná prestavba mesta v renesančnom duchu. Ďalších 200 rokov ho zkrášľovali najväčší renesanční a barokoví umelci. Nakoniec v roku 1870 získal Rím štatút hlavného mesta novozjednoteného Talianska.
  Mesto Rím nájdete v regióne Campagna di Roma, asi 30 kilometrov od Tyrhénskeho mora. Celým mestom preteká slávna rieka Tibera.

  Pokiaľ sa chystáte do Talianska, Rím si určite nenechajte ujsť. Nie nadarmo sa hovorí, že pokiaľ raz spoznáte Rím, už navždy sa doňho zamilujete. Pokiaľ obrátite naruby medzinárodný názov Roma, vznikne Vám slovo Amor, zaujímavé, že?

  Kultúrne a historické pamiatky Ríma alebo čo si nenechať ujsť

  Pantheon

  Pantheon je jedna z najvýznmamnejších pamiatok Ríma a celého Talianska vôbec. Tento chrám je dodnes asi najveľkolepejším svedectvom antického staviteľstva v Ríme. Pantheon vybudoval v roku 27 pred naším letopočtom konzul Marcus Agrippa a císar Hadrianus ho nechal novo dotvoriť v rokoch 118 až 125. Kupola o priemeru 43,3 metrov je najväčšia na svete. Je to chrám zasvetený všetkým bohom. Patrí k najvýznamnejším a najzachovalejším antickým chrámom. Stojí na Piazza della Rotonda v štvrti Pigna. V roku 609 bol pápežom Bonifácom IV. zasvetený kultu Panny Márie a všetkých svätých mučenníkov, dnes je tu národné mauzoleum. Sú tu pochovaní taktiež Rafael, talianskí králi Viktor Emanuel II. a Umbert I., architekti Baldassare Peruzzi a Jacopo Barozzi da Vignola. Pantheon je v podstate miestom odpočinku veľkých osobností národu.

  Colosseo alebo slávne Koloseum

  Koloseum je jednou z najslávnejších stavieb na svete. Sú to zvyšky obrovského amfiteátru, ktoré stojí priamo uprostred Ríma. V súčastnosti je to architektonická dominanta mesta. Koloseum stojí na mieste umelého jazera v záhrade Neronova Zlatého domu na konci Fora Romana. Pôvodne slúžil ako amfiteáter a bola to najväčšia budova v Rímskej ríši. Koloseum slúžýilo taktiež ako aréna pre silných gladiátorov, ktorí bojovali medzi sebou alebo súperili s divokými šelmami. Kapacita hľadiska bola 50 000 divákov. Odohrávali sa tu i rekonštrukcie námorných bitiek. Je odhadované, že sa Koloseum mohlo stáť miestom smrti až pre pol milióna ľudí.
  V roku 2007 bolo Koloseum zaradené medzi Sedem divov sveta.

  Forum Romanum

  Forum Romanum je ďalšie miesto, ktoré si určite nenechajte ujsť. V dobách antických bolo Forum Romanum centrom všetkého diania. Bolo tu situovaných mnoho chrámov starovekého Ríma, ktoré boli priamym svedkom svetových dejín.

  Bazilika Svätého Petra

  Vstup do chrámu je zdarma, zdarma sú návštevníkom k videniu taktiež podzemné priestory chrámu, kde sú pochovaní pápežovia, k videniu je taktiež i náhrobok Jána Pavla II. Po vzhliadnutí podzemných priestorov baziliky následuje prehliadka samotného interiéru kostola. Skvostov, ktoré tu je možné vidieť je neskutočné množstvo.
  Vo vnútri baziliky sa na stenách lodi nachádzajú medailóny všetkých oficiálne uznaných pápežov od Svätého Petra až po súčastnosť. Tí, ktorí majú záujem vidieť Rím z vtáčej perspektívy, majú možnosť vyšplhať sa ku kupoli chrámu sv. Petra. Tu sa za vstup už platí. Celkom jedinečný zážitok je taktiež návšteva Sixtínskej kaplnky.

  Fontana di Trevi


  Fontana di Trevi je asi najslávnejšou fontánou na svete. Je stále obložená turistami, je totiž úžasná a dychberúca! Nejedná sa vlastne len o fontánu, ale o úžasné umelecké dielo s barokovým súsoším, ktoré predstavuje boha mora Oceana. 20 metrov široká a 26 metrov dlhá fontána, kde voda akoby pretekala cez pobrežnú krajinu tvorenú skalami na šíre more, je ozaj úchvatným dielom.

  Andelský hrad

  Andelský hrad sa nachádza priamo na brehu rieky Tibery. Je to mohutná, majetátna a nádherná pevnosť, jej vlastníctvo zaisťovalo prístup do Vatikánu.

  Španielske schody

  Nielen fontána, ale taktiež slávne schody preslávili Rím! Španielske schody sú úžasným architektonickým úkazom. Nachádzajú sa na námestí Piazza di Spagnia. Jedná sa o najznámejšie rímske schodisko, po ktorým sa nachádza napol potopená loď kašny Fontana sella Barccia z roku 1629.

  Piazza San Pietro - Vatikán

  Námestie Svätého Petra alebo Piazza San Pietro je veľmi impozantným námestím so slávnymi poloblúkmi kolonád. Ovál námestia obklopujú štyri rady dórskych stĺpov a pilierov. Stredu dominuje Obelisco Vaticano. Na špici obelisku stojí vo výške 41 metrov kríž, ktorý obsahuje relikvii Kristovho kríža.

Najnovšie recenzie Taliansko - Rím a okolie

Celkom: 7.3 Prožití prodlouženého víkendu bez davů turistů, tlačenic a front. Byli jsme individuální turisti, tak organizaci času, výletu jsme si...

 • 7 Ubytovanie
 • 8 Cena

Celkové zhrnutie
Prožití prodlouženého víkendu bez davů turistů, tlačenic a front. Byli jsme individuální turisti, tak organizaci času, výletu jsme si dělali dle svých potřeb, což bylo velkou výhodou. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Trošku menší pokoj, ale na účel přespání stačí. Oceňuji čistotu ubytování a vstřícný přístup personálu. Výborné a bohaté snídaně. Umístění hotelu je ideální, mnoho hlavních památek je v dochozí vzdálenosti půl hodiny.

Strava
Využívali jsme stravování během cest po Římě zaměřené na klasickou italskou kuchyni. Takže lehká, chuťově výborná.

Služby hotela
Velice ochotný personál v hotelu San Valentino

Petr F., 01.10.2020, Dátum pobytu: 25.9. - 28.9.2020
Oblasť: Taliansko Taliansko, Rím a okolie, Hotel: San Valentino

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 7.8 Celkové hodnocení je dobré. Hotel je dobře situován, vše v dobré dostupnosti. Zastávka autobusu před hotelem.

 • 7 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 9 Okolie
 • 7 Cena

Celkové zhrnutie
Celkové hodnocení je dobré. Hotel je dobře situován, vše v dobré dostupnosti. Zastávka autobusu před hotelem. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Byli jsme ubytování v pokoji který byl dosti malý. Dvě osoby se nemohli po pokoji pohybovat současně :(.

Přiměřeně k tomu byla v pokoji umístěna postel, která byla jeden a půl lůžka. Opravdu nesplňovala rozměry pro 2 dospělé osoby!

Strava
Strava byla výborná, různorodá a nikdy nic na stolech nechybělo.

Služby hotela
Hotel byl celkově čistý, ručníky denně čisté.

Danuše H., 06.01.2020, Dátum pobytu: 30.12.2019 - 2.1.2020
Oblasť: Taliansko Taliansko, Rím a okolie, Hotel: Gambrinus

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 9.4 Spokojenost výborná dostupnost

 • 10 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 9 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Spokojenost výborná dostupnost Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Příjemný hotel i personál pokoj dostačující velikostí pro víkendový pobyt

Strava
Snídaně standart vše ok

Služby hotela
Ochota služeb jsme nijak nevyužili ale v případě potřeby zajistí vše

Pláž
Pláž ne ale dostupnost metra a centra super

Richard Žalud, 18.12.2019, Dátum pobytu: 13.12. - 15.12.2019
Oblasť: Taliansko Taliansko, Rím a okolie, Hotel: Morgana

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 8.3 Byli jsme celkové spokojeni, místo kde Hotel leží není úplně optimální ale pro naše potřeby dobré. Jediný problém byl se sdíleným...

 • 8 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 8 Cena

Celkové zhrnutie
Byli jsme celkové spokojeni, místo kde Hotel leží není úplně optimální ale pro naše potřeby dobré.

Jediný problém byl se sdíleným transferem z letiště a doprava po Římě strašidelná.!!! Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Měli jsme ubytování se snídaní, pokoj dobrý, koupelna v pohodě, jen výhled z hotelu do dvora takže nic moc.

Strava
Měli jsme snídani a ta byla perfektní, plně dostačující s jídlem všeho druhu, velice dobrá obsluha,.

Služby hotela
Služby jsou na poměr cena, výkon velmi dobré.

Roman M., 27.11.2019, Dátum pobytu: 22.11. - 24.11.2019
Oblasť: Taliansko Taliansko, Rím a okolie, Hotel: Morgana

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 4.5 Nic moc.....

 • 5 Ubytovanie
 • 4 Strava
 • 4 Cena

Celkové zhrnutie
Nic moc..... Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Při objednávce jsem několikrát žádal a zdůrazňoval, že s ohledem na náš věk trváme na pokoji s oddělenými lůžky. Přesto jsme byli nuceni 1. noc strávit v doslova podprůměrně zařízeném pokoji a navíc na 1 postelí. Ne však na King, ale dokonce na Quin bed !!! Po důrazném naléhání jsme byli laskavě přestěhováni do již akceptovatelného pokoje.

Strava
pouze snídaně - akceptovatelná.

Služby hotela
Celkem vstřícná

Josef Kopeček, 22.11.2019, Dátum pobytu: 16.11. - 19.11.2019
Oblasť: Taliansko Taliansko, Rím a okolie, Hotel: San Valentino

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Všetky recenzie Taliansko - Rím a okolie