Srí Lanka Srí Lanka

 • Mena, ceny, nákupy

  Menou na Srí Lanke je rupie (Rs), ktorápozorstáva zo 100 centov. Pri ceste do krajiny sa nedoporučuje, mať u seba mnoho bankoviek vysokých hodnôt, pretože sa s nimi takmer nikde nedá platiť - obchodníci nemajú dostatok hotovosti naspäť. Vo všetkých bankách a zmenárňach sú bez problémov zameniteľné hlanvé meny ako dolár, libra a euro. Pri spiatočnej ceste si nezabudnite vymeniť srílanské rupie ešte pred odjazdom z ostrova - mimo Srí Lanku sa nikde v bankách ani zmenárňach neprijímajú.

  Je bežné, premieňať v bankách za hotovosť cestovné šeky, musíte ale počítať so súvisiacimi poplatkami. Na pobočkách bánk si svoje záležitosti obvykle vybavíte naprosto bez čakania. Bankomaty, prijímajú pre výber hotovosti karty Visa a MasterCard, nájdete vo všetkých mestách, hneď niekoľko v Colombu a Kandy.

  Obecne sa dá povedať, že na Srí Lanke je drahšie než trebárs v Indii, ceny sú ale stále pomerne prijateľné. Za noc v dvojlôžkovej izbe zaplatíte orientačne podľa úrovne zariadenia a služieb cca 500 - 100 Rs, za kilometer cesty vlakom alebo autobusom 1,50 Rs, za Veľkú fľašu vody asi 50 Rs a za porciu tradičnej ryže s karí približne 150 - 250 Rs. Behom nejarušnejšej turistickej sezóny sú ceny až trikrát vyššie než v ostatných obdobiach roku.

  Výnimkou bohužiaľ nie sú dvojaké ceny - takmer za všetko musia turisti zaplatiť omnoho viac než miestny obyvatelia. Platí to ako u lístkov v autobusoch, tak u vstupného do ZOO a botanickej záhrady, chatiek v národných parkoch, kultúrnych inštitúcií a historických pamiatok.

  Za služby spojené s ubytovaním a stravovaním je cez automicky účtovaný servisný poplatok čakané sprepitné. Približne 10 % z celkovej hradenej čiastky očakávajú ako zvláštne ocenenie svojich služieb taktiež vodiči, nosiči batožiny a sprievodcovia. Pokiaľ sa u nakupovania tovaru v miestnych obchodoch stretnete s tým, že jeho cena nie je pevne stanovená, je bežné o nej zjednávať a rozhodne sa to vyplatí.

  Ako suvenír si turisti zo Srí Lanky domov najčastejšie vozia batikované látky a oblečenie, najrôznejšie druhy korenia a čaov, maľované masky a pestré drahokamy.

 • Orientačné ceny

  Ceny za ubytovanie a stravu sú na ostrove nízke (obyčajné jedlo obstaráte od pol doláru).

  1 šálka kávy - 1.083 EUR

  1 pivo - 1.444 EUR

  1 cola - 0.541516 EUR

  chleba - 1.083 EUR

  krabička cigariet - 1.625 EUR

  1l benzínu - 0.722022 EUR

  jazda verejnou dopr. - 0.180505 EUR

  prenájom auta na deň - od 27.076 EUR