Srí Lanka Srí Lanka

 • Mena, ceny, nákupy

  Menou na Srí Lanke je rupie (Rs), ktorápozorstáva zo 100 centov. Pri ceste do krajiny sa nedoporučuje, mať u seba mnoho bankoviek vysokých hodnôt, pretože sa s nimi takmer nikde nedá platiť - obchodníci nemajú dostatok hotovosti naspäť. Vo všetkých bankách a zmenárňach sú bez problémov zameniteľné hlanvé meny ako dolár, libra a euro. Pri spiatočnej ceste si nezabudnite vymeniť srílanské rupie ešte pred odjazdom z ostrova - mimo Srí Lanku sa nikde v bankách ani zmenárňach neprijímajú.

  Je bežné, premieňať v bankách za hotovosť cestovné šeky, musíte ale počítať so súvisiacimi poplatkami. Na pobočkách bánk si svoje záležitosti obvykle vybavíte naprosto bez čakania. Bankomaty, prijímajú pre výber hotovosti karty Visa a MasterCard, nájdete vo všetkých mestách, hneď niekoľko v Colombu a Kandy.

  Obecne sa dá povedať, že na Srí Lanke je drahšie než trebárs v Indii, ceny sú ale stále pomerne prijateľné. Za noc v dvojlôžkovej izbe zaplatíte orientačne podľa úrovne zariadenia a služieb cca 500 - 100 Rs, za kilometer cesty vlakom alebo autobusom 1,50 Rs, za Veľkú fľašu vody asi 50 Rs a za porciu tradičnej ryže s karí približne 150 - 250 Rs. Behom nejarušnejšej turistickej sezóny sú ceny až trikrát vyššie než v ostatných obdobiach roku.

  Výnimkou bohužiaľ nie sú dvojaké ceny - takmer za všetko musia turisti zaplatiť omnoho viac než miestny obyvatelia. Platí to ako u lístkov v autobusoch, tak u vstupného do ZOO a botanickej záhrady, chatiek v národných parkoch, kultúrnych inštitúcií a historických pamiatok.

  Za služby spojené s ubytovaním a stravovaním je cez automicky účtovaný servisný poplatok čakané sprepitné. Približne 10 % z celkovej hradenej čiastky očakávajú ako zvláštne ocenenie svojich služieb taktiež vodiči, nosiči batožiny a sprievodcovia. Pokiaľ sa u nakupovania tovaru v miestnych obchodoch stretnete s tým, že jeho cena nie je pevne stanovená, je bežné o nej zjednávať a rozhodne sa to vyplatí.

  Ako suvenír si turisti zo Srí Lanky domov najčastejšie vozia batikované látky a oblečenie, najrôznejšie druhy korenia a čaov, maľované masky a pestré drahokamy.

 • Orientačné ceny

  Reštaurácie
  Jedlo, lacná reštaurácia 2.27 €
  strava pre 2 osoby, reštaurácia strednej kategórie, trojchodová 14.18 €
  McMeal v McDonalds (alebo ekvivalentné kombinované jedlo) 5.16 €
  Domáce pivo (čapované 0,5 litra) 1.42 €
  Dovážané pivo (0,33 litrová fľaša) 2.20 €
  Cappuccino (bežné) 1.77 €
  Coca-Cola / Pepsi (0.33 litrová fľaša) 0.52 €
  Voda (0,33 litrová fľaša) 0.29 €
  Trhy:
  Mlieko (bežné), (1 liter) 1.30 €
  Bochník čerstvého bieleho chleba (500g) 0.53 €
  Ryža (biela), (1kg) 0.63 €
  Vajcia (bežné) (12) 1.74 €
  Miestny syr (1kg) 8.48 €
  Kuracie rezne (1kg) 4.02 €
  hovädzie okrúhle (1 kg) (alebo ekvivalentné červené mäso zo zadného stehna) 6.17 €
  Jablká (1kg) 4.68 €
  Banán (1kg) 0.74 €
  Pomaranče (1kg) 4.05 €
  Paradajka (1kg) 1.10 €
  Zemiaky (1kg) 0.96 €
  Cibuľa (1kg) 0.67 €
  Šalát (1 hlava) 0.96 €