Srí Lanka Srí Lanka

 • Možnosti cestovania a dopravy

  Letecká doprava

  Vnútroštátna letecká doprava funguje len medzi mestami Jaffnou a Colombom.

  Autobusová doprava

  Na Srí Lanke sú provozované buď čiastočne privatizované alebo úplne súkromné linky. Autobusy jazdia na diaľkovvých i mietnych trasách a ich kvalita sa líši spoj od spoja, niekde jazdia moderné klimatizované autobusy, inde veľmi staré a schátralé vozy. Nie je bežné kupovať si miestenky, v autobusoch však existujú sedadlá, vyhradené prednostne ženám. Táto výhoda ale nebýva príliš často rešpektovaná, narozdiel od nariadenia, uvoľniť prvé dve sedadlá duchovným. Ceny lístkov sú pomerne nízke, problémom býva nedostatočne veľký batožinový priestor a taktiež fakt, že naprostá vetšina spojov býva preplnená, čo značne znižuje pohodlie pri jazde.

  Vlaková doprava

  Behom víkendu a sviatkov sú často preplnené i vlaky, obecne ale cestovanie po železnici pokladá za najpohodlnejšiu než doprava autobusom. Na Srí Lanke existujú tri rôzne vlakové triedy. Najlacnejšia je tretia trieda, býva však taktiež nejvyťaženejšia a poskytuje sedenie na niepríliš pohodlných lavičkách. Druhú triedu využíva menej cestujúcich a môžu sedieť na polštrovaných sedadlách, najluxusnejšia je samozrejme vybavená prvá trieda s plne klimatizovanými vozmi. Pre mezimestské spoje je možné zaistiť si miestenku, u vyhliadkových vozov je rezervácia dokonca potrebná. Ceny sú rovnaké ako u autobusovej dopravy pomerne priaznivé.

  Automobilová doprava

  V poslednej dobe stále viac turistov na Srí Lanke využíva možnosti, cestovať na ostrove vypožičaným vozom alebo motocyklom. I v tomto prípade sa ceny pohybujú v prijateľných hladinách. Pri vypožičaní je treba zaplatiť zálohu v dostatočnej výške, nahlásiť číslo svojho pasu a mnohokrát ako zástavu odovzdať i letenku.

  Najvyššia povolená rýchlosť v obci je 52 km/h, mimo obec potom 72 km/h. Na Srí Lanke sa jazdí vľavo. Provoz je tu pomerne bezpečný, nebezpečie môžu spôsobiť predovšetkým nedostatočne široké komunikácie. Ani kvalita vozoviek nie je nejak závratná, ale v prípade poškodenia pneumatík nájdete pomoc v každej najbližšej dedinke, kde sa Vám ochotne bude venovať šikovný mechanik. Na neudržovanej kominikácii je vjazd obecne zakázaný, rovnako ako do národných parkov a prírodných rezervácií.

  Cestovanie na bicykli


  Cyklistika je na Srí Lanke veľmi rozšírená. K dispozícii sú podrobné mapy i bicykle k zapožičaniu. Omnoho lepšie je, priviesť si ale na Srí Lanku bicykel vlastný. Stav ciest síce nie je veľmi ideálny a vyplatí sa, mať so sebou niektoré náhradné diely, odmenou Vám bude časová nezávislosť a možnosť, pozrieť sa i na miesta, kam Vás žiadny iný dopravný prostriedok.