Rakúsko - Salzbursko Rakúsko

 • Popis

  Prírodným krásam Salzburska jednoznačne oponujú masívy hôr. Patrí sem Národný park Vysoké Taury, Lofer Steinberge, Radstädter Tauern, Hagengebirge a Tennegebirge. Väčšinu najvyšších vrcholov Rakúska môžete obdivovať zo známej rakúskej vysokorskej cesty Grossglockner Hochalpenstrasse. Zo skalnatých štítov sa dolu k zemi znášajú divoké vodopády a v krásnych údoliach sa rozlievajú pôvabné jazerá. Celá oblasť je pretkaná udržovanými cestami a dômyselným systémom lanoviek. Najvyššiu horu Rakúska Grossglockner a najväčší ľadobec Východných Álp uvidíte z vyhliadky Franz-Josephs-Höhe. Najvyššími vodopádmi v Rakúsku sú 400 m vysoké Krimmlské vodopády. Nachádzajú sa v hornej časti údolia Salzachtal a sú zároveň najvyššími vodopádami v strednej Európe.

  Salzbursko ale nevyniká len výškou spomenutých velikánov. I nenápadné malé dediny a mestečka v oblasti v oblasti majú turistom určite čo ponúknuť. Ich kostolíky ukrývajú vzácne sochárske diela a gotické fresky. Za účelom ich obdivovania sa môžete vydať trebárs do Sankt Johann im Pongau, Bischeshofen, Rastadt a Zell am See.

  Salzbursko je vhodné ako pre aktívne strávenú dovolenku, tak i pre pokojnú rekreáciu rodín s deťmi. Čakajú na Vás vzorne upravené cyklotrasy rôznych obtiažností, cesty pre pešiu turistiku, samozrejme taktiež dokonalé areály pre zimné športy a celé množstvo kultúnych a historických atrakcií.

  Salzburg

  Hlavné mesto Salzburska má 145 tisíc obyvateľov a v súčastnosti je štvtým najväčším mestom v Rakúsku. Prirovnanie \\\"Rím severu\\\" si Salzburg zaslúžil vďaka obrovskému množstvu historických pamiatok, ktoré obklopujú zalesnené horské vrcholy. Mestom Salzburg preteká rieka Salzach. Na jej východnom brehu sa rozkladá námestie Residenzplatz a v jeho okolí staré mesto. Nová časť mesta je západným smerom od rieky Salzach a jej súčasťou sú námestia Mirabellplatz a Marktplatz.

  Jednou z najstarších ulíc v Salzburgu je Getreidegasse. V dome s číslom popisným 9 sa narodil najslávnejší rodák mesta Salzbug, skladateľ Wolfgang Amadeus Mozart. V Mozart Geburtshaus sú dnes vystavené obrazy, dopisy i návrhy scén Mozatových slávnych opier. Múzeum, ktoré popisuje Mozartovo dielo, je zriadené v dome Wohnhaus na námestí Marktplatz 8. Práve tu skladateľ v neskoršom veku býval, dom bohužiaľ výrazne poškodili nálety behom 2.svetovej vojny.

  Jednou z dominantných pamiatok mesta Salzburg je pevnosť Hohensalzburg, ich stavbu dokončili vládnuci arcibiskupovia v 17. storočí. Behom návštevy pevnosti si môžete prezrieť stredoveké mučiarne, oficiálne miestnosti, pevnovstnú vežu a múzem Rainer Museum, ktoré vystavuje stredové zbrane a mučiace nástroje.

  Zaujímavým kontrastom k strohej stavbe pevnosti je zámok Mirabell a jeho prekrásne záhrad Zweglgarten so záhonmi plnými ruží. Konečné zkrášľovacie úpravy urobil v 20 rokoch 18. storočia architekt Lukas von Hildebrandt.

  Na vrcholu Nonnberg stojí najstarší zachovaný ženský kláštor v Rakúsku. Bol založený na konci 7. storočia a poskytuje nádherný výhľad do širokého okolia.

  V bývalom arcibiskupskom paláci Residenz v starej mestskej časti sú umiestnené expozície barokových interiérov a galérie diel Rembrandtových, Rubensových a Bruegelových. Krásne historické budovy obklopujú celé Rezidenčné námestie. Ďalšou cirkevnou stavbou, ktorá v Salzburgu po arcibiskupoch a mníšskych rádoch zostala, je dóm sv. Ruperta. Pochádza z počiatku 17. storočia a stojí na južnej strane Residenzplatz. Interiér dómu zdobia fresky od D. Mascagniho a oltárny obraz od českého umelca Karla Škréty. Arcibiskupská rezidencia z prelomu 15. a 16. storočia stojí na západnej strane námestia, Nová rezidencia stojí presne na opačnej strane. Od oku 1702 je na veži rezidencie nainštalovaná zvonkohra. Uprostred námestia sa nachádza 14 metrov vysoká kašňa. Pokiaľ sa vydáte od kostola sv. Michala smerom na severovýchod, dotanete sa na Mozartplatz s pomníkom slávneho skladateľa z roku 1842 od L. Schwanthalera. R. Donner navrhol kašnu na Kapitulnom námestí s komplexom františkánskeho kláštora sv. Petra., ktorý bol založený už v roku 690, ako najstarší rakúsky kláštor. Primo architektonickým skvostom je kláštorný kostol Dreifaltigkeitskirche. Autorom návrhu je Johann Bernhard Fischer z Erlachu. Románska loď kostola bola vystavaná v 13. storočía 5 barokových kaplí kostola v 17. storočí. Rovnaký architekt navrhol taktiež kostol Universitätskirche na Univerzitnom námestí.

  Pokiaľ ide o Salzburskú kultúru a možnosti trávenia voľného času, je príležitostí k vyžitiu viac než dosť. Každoročne od konca júna do začiatku septembra sa v Salzburgu koná preslávený hudobný festival Salzburger Festspiele. Ak sa budete festivalu chcieť zúčastniť, počítajte s tým, že z dôvodu veľkého záujmu si bude potreba rezervovať vstupenky s dostatočným predstihom. Zdrojom dobrej zábavy môže byť taktiež návšteva podniku Augustiner Bräustüble, najstaršieho pivovaru v Salzburgu. Víno môžete ochutnať vo vinnej pivnici Felsenkeller, vytesanej do skaly. Nachádza sa blízko cintroína sv. Petra.

  Oblasť Soľnej komory s veĺkým počtom soľných dolov sa nachádza neďaleko Salzburgu. Najbližší z dolov je v Bad Dürrnberg a môžete si ho prezrieť oblečení do tradičného pracovného odevu a po dolných chodbách sa prejsť miniatúrnym vláčikom. Ku vchod do dolov vás odvezie lanovka Salzbergbahn.

Najnovšie recenzie Rakúsko - Salzbursko

Celkom: 9,2 Krásné okolí Wolfgangsee, možnost cyklovýletů, nejstrmější zubatá dráha v Evropě, lodě, lanovky, zmrzlina, hotelová pláž. Parádní...

 • 9 Ubytovanie
 • 8 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Krásné okolí Wolfgangsee, možnost cyklovýletů, nejstrmější zubatá dráha v Evropě, lodě, lanovky, zmrzlina, hotelová pláž. Parádní dovolená. Jen hodně našinců, z nichž někteří nedodržovali noční klid. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
pokoj čistý prostorný, pěkný výhled z balkonu.

Strava
Polopenze. Snídaně klasika - jogurty, müsli, salámy, sýry, máslo, marmelády, nutella, čaje, džusy, káva, housky, chleba. Večeře tříchodová - polévka, hlavní jídlo se salátkem, sladkost nakonec - naší rodince chutnalo vyloženě vše.

Služby hotela
služby akorát, zaměstnanci milí a vycházeli vstříc.

Pláž
pláž akorát, travnatá a čistá, voda parádně teplá a čistá.

Martina D., 25.07.2021, Dátum pobytu: 14.7. - 18.7.2021
Oblasť: Rakúsko Rakúsko, Salzbursko, Hotel: Carossa

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 9 krásné místo, spousta míst k navštívení

 • 9 Ubytovanie
 • 7 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
krásné místo, spousta míst k navštívení Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
pěkné, chybí lednice

Strava
dostatek, ale chtělo by to přidat na pestrosti

Služby hotela
dostačující

Pláž
pláž pěkná a vybavená

Blanka B., 05.07.2021, Dátum pobytu: 27.6. - 2.7.2021
Oblasť: Rakúsko Rakúsko, Salzbursko, Hotel: Carossa

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 9,4 Celkově pěkná dovolená, hosté většinou 60+, umístění a okolí moc pěkné, klid a pohoda

 • 9 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Celkově pěkná dovolená, hosté většinou 60+, umístění a okolí moc pěkné, klid a pohoda Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Hotel udržovaný, alpský styl, pokoj uklizený každý den, sprcha nepohyblivá

Strava
Švédské stoly, výběr dobrý, stále doplňují

Služby hotela
Personál příjemný

Pláž
Neni

Karel K., 05.10.2020, Dátum pobytu: 26.9. - 30.9.2020
Oblasť: Rakúsko Rakúsko, Salzbursko, Hotel: Gasthof Torrenerhof

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (0)

Celkom: 10 Milé uvítání hned při příjezdu do hotelu, maximálně vstřícný přístup personálu k hostům, bohatá nabídka v hotelu na výlety do okolí.

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Milé uvítání hned při příjezdu do hotelu, maximálně vstřícný přístup personálu k hostům, bohatá nabídka v hotelu na výlety do okolí. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Pěkné a čisté nově zrekonstruované pokoje s balkonem.

Strava
Výborná kuchyně.

Anonym, 21.09.2020, Dátum pobytu: 5.9. - 10.9.2020
Oblasť: Rakúsko Rakúsko, Salzbursko, Hotel: Wanderhotel Erika

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 8,2 Hotel se nachází v krásném prostředí nad městem.

 • 8 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 6 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Hotel se nachází v krásném prostředí nad městem. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytování klasika, pokud chcete lepší výhled než na příjezdovou cestu, musíte si připlatit.

Strava
Stravování super. Ochotný a vstřícný personál.

Služby hotela
Žádné služby jsme nevyužili.

Pláž
Byli jsme v Alpách. Takže pláž jsme neviděli. Ale byla tam krásná horská jezera.

Květoslava M., 14.09.2020, Dátum pobytu: 6.9. - 10.9.2020
Oblasť: Rakúsko Rakúsko, Salzbursko, Hotel: Alpenkrone

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (0)

Všetky recenzie Rakúsko - Salzbursko