Rakúsko - Salzbursko Rakúsko

 • Popis

  Prírodným krásam Salzburska jednoznačne oponujú masívy hôr. Patrí sem Národný park Vysoké Taury, Lofer Steinberge, Radstädter Tauern, Hagengebirge a Tennegebirge. Väčšinu najvyšších vrcholov Rakúska môžete obdivovať zo známej rakúskej vysokorskej cesty Grossglockner Hochalpenstrasse. Zo skalnatých štítov sa dolu k zemi znášajú divoké vodopády a v krásnych údoliach sa rozlievajú pôvabné jazerá. Celá oblasť je pretkaná udržovanými cestami a dômyselným systémom lanoviek. Najvyššiu horu Rakúska Grossglockner a najväčší ľadobec Východných Álp uvidíte z vyhliadky Franz-Josephs-Höhe. Najvyššími vodopádmi v Rakúsku sú 400 m vysoké Krimmlské vodopády. Nachádzajú sa v hornej časti údolia Salzachtal a sú zároveň najvyššími vodopádami v strednej Európe.

  Salzbursko ale nevyniká len výškou spomenutých velikánov. I nenápadné malé dediny a mestečka v oblasti v oblasti majú turistom určite čo ponúknuť. Ich kostolíky ukrývajú vzácne sochárske diela a gotické fresky. Za účelom ich obdivovania sa môžete vydať trebárs do Sankt Johann im Pongau, Bischeshofen, Rastadt a Zell am See.

  Salzbursko je vhodné ako pre aktívne strávenú dovolenku, tak i pre pokojnú rekreáciu rodín s deťmi. Čakajú na Vás vzorne upravené cyklotrasy rôznych obtiažností, cesty pre pešiu turistiku, samozrejme taktiež dokonalé areály pre zimné športy a celé množstvo kultúnych a historických atrakcií.

  Salzburg

  Hlavné mesto Salzburska má 145 tisíc obyvateľov a v súčastnosti je štvtým najväčším mestom v Rakúsku. Prirovnanie \\\"Rím severu\\\" si Salzburg zaslúžil vďaka obrovskému množstvu historických pamiatok, ktoré obklopujú zalesnené horské vrcholy. Mestom Salzburg preteká rieka Salzach. Na jej východnom brehu sa rozkladá námestie Residenzplatz a v jeho okolí staré mesto. Nová časť mesta je západným smerom od rieky Salzach a jej súčasťou sú námestia Mirabellplatz a Marktplatz.

  Jednou z najstarších ulíc v Salzburgu je Getreidegasse. V dome s číslom popisným 9 sa narodil najslávnejší rodák mesta Salzbug, skladateľ Wolfgang Amadeus Mozart. V Mozart Geburtshaus sú dnes vystavené obrazy, dopisy i návrhy scén Mozatových slávnych opier. Múzeum, ktoré popisuje Mozartovo dielo, je zriadené v dome Wohnhaus na námestí Marktplatz 8. Práve tu skladateľ v neskoršom veku býval, dom bohužiaľ výrazne poškodili nálety behom 2.svetovej vojny.

  Jednou z dominantných pamiatok mesta Salzburg je pevnosť Hohensalzburg, ich stavbu dokončili vládnuci arcibiskupovia v 17. storočí. Behom návštevy pevnosti si môžete prezrieť stredoveké mučiarne, oficiálne miestnosti, pevnovstnú vežu a múzem Rainer Museum, ktoré vystavuje stredové zbrane a mučiace nástroje.

  Zaujímavým kontrastom k strohej stavbe pevnosti je zámok Mirabell a jeho prekrásne záhrad Zweglgarten so záhonmi plnými ruží. Konečné zkrášľovacie úpravy urobil v 20 rokoch 18. storočia architekt Lukas von Hildebrandt.

  Na vrcholu Nonnberg stojí najstarší zachovaný ženský kláštor v Rakúsku. Bol založený na konci 7. storočia a poskytuje nádherný výhľad do širokého okolia.

  V bývalom arcibiskupskom paláci Residenz v starej mestskej časti sú umiestnené expozície barokových interiérov a galérie diel Rembrandtových, Rubensových a Bruegelových. Krásne historické budovy obklopujú celé Rezidenčné námestie. Ďalšou cirkevnou stavbou, ktorá v Salzburgu po arcibiskupoch a mníšskych rádoch zostala, je dóm sv. Ruperta. Pochádza z počiatku 17. storočia a stojí na južnej strane Residenzplatz. Interiér dómu zdobia fresky od D. Mascagniho a oltárny obraz od českého umelca Karla Škréty. Arcibiskupská rezidencia z prelomu 15. a 16. storočia stojí na západnej strane námestia, Nová rezidencia stojí presne na opačnej strane. Od oku 1702 je na veži rezidencie nainštalovaná zvonkohra. Uprostred námestia sa nachádza 14 metrov vysoká kašňa. Pokiaľ sa vydáte od kostola sv. Michala smerom na severovýchod, dotanete sa na Mozartplatz s pomníkom slávneho skladateľa z roku 1842 od L. Schwanthalera. R. Donner navrhol kašnu na Kapitulnom námestí s komplexom františkánskeho kláštora sv. Petra., ktorý bol založený už v roku 690, ako najstarší rakúsky kláštor. Primo architektonickým skvostom je kláštorný kostol Dreifaltigkeitskirche. Autorom návrhu je Johann Bernhard Fischer z Erlachu. Románska loď kostola bola vystavaná v 13. storočía 5 barokových kaplí kostola v 17. storočí. Rovnaký architekt navrhol taktiež kostol Universitätskirche na Univerzitnom námestí.

  Pokiaľ ide o Salzburskú kultúru a možnosti trávenia voľného času, je príležitostí k vyžitiu viac než dosť. Každoročne od konca júna do začiatku septembra sa v Salzburgu koná preslávený hudobný festival Salzburger Festspiele. Ak sa budete festivalu chcieť zúčastniť, počítajte s tým, že z dôvodu veľkého záujmu si bude potreba rezervovať vstupenky s dostatočným predstihom. Zdrojom dobrej zábavy môže byť taktiež návšteva podniku Augustiner Bräustüble, najstaršieho pivovaru v Salzburgu. Víno môžete ochutnať vo vinnej pivnici Felsenkeller, vytesanej do skaly. Nachádza sa blízko cintroína sv. Petra.

  Oblasť Soľnej komory s veĺkým počtom soľných dolov sa nachádza neďaleko Salzburgu. Najbližší z dolov je v Bad Dürrnberg a môžete si ho prezrieť oblečení do tradičného pracovného odevu a po dolných chodbách sa prejsť miniatúrnym vláčikom. Ku vchod do dolov vás odvezie lanovka Salzbergbahn.

Najnovšie recenzie Rakúsko - Salzbursko

Celkom: 10 Velmi příjemný personál věčně usměvavý a jeden český číšník není problém se přes něho případně domluvit i česky. V Hotelu dostanete...

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Velmi příjemný personál věčně usměvavý a jeden český číšník není problém se přes něho případně domluvit i česky.

V Hotelu dostanete Lungaucard kde máte zdarma 5 lanovek, koupaliště, hrady a jiné. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
super

Strava
K večeři samé speciality, bez problémů bylo možnost obědových balíčků na cesty.

Služby hotela
Vynikající, bazén na hotelu byl taky super

Pláž
Pláž v okolí není, v hotelu je k dispozici bazén, kousek za hotelem je koupaliště

Karel Beneš, 10.08.2022, Dátum pobytu: 30.7. - 6.8.2022
Oblasť: Rakúsko Rakúsko, Salzbursko, Hotel: Aktivhotel Karla

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 3 Krásná příroda, ta ale není zásluhou CK ani hotelu. Ubytování, uličky v pokojích tak malé, že musíte chodit bokem. Koupelna taktéž...

 • 1 Ubytovanie
 • 5 Strava
 • 7 Okolie
 • 1 Cena

Celkové zhrnutie
Krásná příroda, ta ale není zásluhou CK ani hotelu. Ubytování, uličky v pokojích tak malé, že musíte chodit bokem. Koupelna taktéž nepraktická. Cíl hotelu je, co nejvíce pokojů, co největší zisk. Jídlo dobré. Personál jsou Slováci a Maďaři. Ve 23 hodin končí v práci a do rána do 3 hodin se opíjí a dělají hluk a to denně. Opravdu mě na dovolené nezajímá, kdo je kokot vyjebaný, kdo koho zabije a kdo má víc peněz. Majitelka hotelu vše popřela a do konce pobytu nás šikanovala. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
viz výše

Strava
viz výše

Služby hotela
Žádné. Úklid pokojů standard. Obsluha standard spíš podstandard. Obsluhující majitelka (po incidentu s nočním hlukem) mě seřvala za to, že náš pes leží z levé strany u mé židle a proto mě nemůže obsloužit. Pokud si tedy hraje na hotel na úrovni, měla by vědět, že se servíruje jídlo i pití i debarasuje nádobí vždy z pravé strany.

Pláž
Jezero před hotelem. Na pláž nesmí psi. Téměř po celém jezeře jsou pouze PRIVÁTNÍ pláže. Pláž, kde mohou psi a není soukromá byla cca 2 km od hotelu. Jezero krásné, čisté, teplé.

Lenka Jonášová, 10.08.2022, Dátum pobytu: 31.7. - 7.8.2022
Oblasť: Rakúsko Rakúsko, Salzbursko, Hotel: Seehotel Schlick

Bola táto recenzia užitočná? Áno (1) Nie (0)

Celkom: 10 Byli jsme na letní dovolené. Cena velice nízká a výhodná. I přesto ubytování naprosto čisté, hezké, hostitelé velice příjemní. Pobyt byl...

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Byli jsme na letní dovolené. Cena velice nízká a výhodná. I přesto ubytování naprosto čisté, hezké, hostitelé velice příjemní. Pobyt byl s polopenzí - snídaně v pohodě, večeře 5-ti chodová. Vaří ji starší paní majitelka a vaří naprosto skvěle. Polévky byly vynikající, hlavní chod (např. grilovaná kotleta, pečené koleno, přírodní krůtí plátek) byl naprosto vynikající, jako z vyhlášené restaurace. Dezert skvělý. Doporučuji volnější kalhoty, možná přiberete :) Když ale prší, nemáte v penzionu moc co dělat. Je to vhodné pro lidi, co výletují a do penzionu chodí na večeři a spát. Z penzionu je to cca 20 minut pomalou chůzí do centra města a k lanovce. V centru jsou potraviny Billa, pekárna, kavárny, restaurace a vše velice krásné, plné květin. Byli jsme ubytováni již podruhé a někdy se tam vrátíme zase. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Byli jsme ubytováni dvakrát - jednou s balkonem - to bylo lepší. Letos bez balkonu, ale lze sedět venku na lehátkách, nebo u posezení u domu. Pokojíky jsou menší. Celé dny výletujeme a do penzionu chodíme jen na večeři a spát, takže prostor vyhovující. Vše čisté, majitelé velice ochotní a příjemní. Starší majitelé umí jen německy, mladí (jejich děti kolem třicítky), kteří tam také jsou vždy během snídaní a večeří, umí také výborně anglicky.

Strava
Jídlo úžasné, vše absolutně vynikající, velké porce :)

Služby hotela
-

Pláž
-

Ivona Marečková, 09.08.2022, Dátum pobytu: 30.7. - 6.8.2022
Oblasť: Rakúsko Rakúsko, Salzbursko, Hotel: Koidl (Maria Alm am Steinernen Meer)

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 9.8 Pokoje čiste,jidlo vynikajici zase jsem přibral Skvela dovolena

 • 9.5 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Pokoje čiste,jidlo vynikajici zase jsem přibral Skvela dovolena Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Bez problemu Pokoj odpovidajici

Strava
Snidaně formou bufetu a večerě 4 chodove menu Obsluha většinou češi nebo slovaci domluva supr !!

Služby hotela
Bazen trochu menši ale stačil

Jaroslav Simku, 09.08.2022, Dátum pobytu: 3.8. - 6.8.2022
Oblasť: Rakúsko Rakúsko, Salzbursko, Hotel: Alpenkrone

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 8.6 Hotel starší, udržovaný a čistý.

 • 8 Ubytovanie
 • 9 Strava
 • 9 Okolie
 • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Hotel starší, udržovaný a čistý. Zobraziť celú recenziu

Strava
Jidlo z jídelního lístku bylo vynikající. Bohužel snídaně bez zeleniny a výběr trochu menší. Pivo dobré

Aleš Satola, 08.08.2022, Dátum pobytu: 1.8. - 5.8.2022
Oblasť: Rakúsko Rakúsko, Salzbursko, Hotel: Gasthof Torrenerhof

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Všetky recenzie Rakúsko - Salzbursko