Rakúsko - Salzbursko Rakúsko

 • Popis

  Prírodným krásam Salzburska jednoznačne oponujú masívy hôr. Patrí sem Národný park Vysoké Taury, Lofer Steinberge, Radstädter Tauern, Hagengebirge a Tennegebirge. Väčšinu najvyšších vrcholov Rakúska môžete obdivovať zo známej rakúskej vysokorskej cesty Grossglockner Hochalpenstrasse. Zo skalnatých štítov sa dolu k zemi znášajú divoké vodopády a v krásnych údoliach sa rozlievajú pôvabné jazerá. Celá oblasť je pretkaná udržovanými cestami a dômyselným systémom lanoviek. Najvyššiu horu Rakúska Grossglockner a najväčší ľadobec Východných Álp uvidíte z vyhliadky Franz-Josephs-Höhe. Najvyššími vodopádmi v Rakúsku sú 400 m vysoké Krimmlské vodopády. Nachádzajú sa v hornej časti údolia Salzachtal a sú zároveň najvyššími vodopádami v strednej Európe.

  Salzbursko ale nevyniká len výškou spomenutých velikánov. I nenápadné malé dediny a mestečka v oblasti v oblasti majú turistom určite čo ponúknuť. Ich kostolíky ukrývajú vzácne sochárske diela a gotické fresky. Za účelom ich obdivovania sa môžete vydať trebárs do Sankt Johann im Pongau, Bischeshofen, Rastadt a Zell am See.

  Salzbursko je vhodné ako pre aktívne strávenú dovolenku, tak i pre pokojnú rekreáciu rodín s deťmi. Čakajú na Vás vzorne upravené cyklotrasy rôznych obtiažností, cesty pre pešiu turistiku, samozrejme taktiež dokonalé areály pre zimné športy a celé množstvo kultúnych a historických atrakcií.

  Salzburg

  Hlavné mesto Salzburska má 145 tisíc obyvateľov a v súčastnosti je štvtým najväčším mestom v Rakúsku. Prirovnanie \\\"Rím severu\\\" si Salzburg zaslúžil vďaka obrovskému množstvu historických pamiatok, ktoré obklopujú zalesnené horské vrcholy. Mestom Salzburg preteká rieka Salzach. Na jej východnom brehu sa rozkladá námestie Residenzplatz a v jeho okolí staré mesto. Nová časť mesta je západným smerom od rieky Salzach a jej súčasťou sú námestia Mirabellplatz a Marktplatz.

  Jednou z najstarších ulíc v Salzburgu je Getreidegasse. V dome s číslom popisným 9 sa narodil najslávnejší rodák mesta Salzbug, skladateľ Wolfgang Amadeus Mozart. V Mozart Geburtshaus sú dnes vystavené obrazy, dopisy i návrhy scén Mozatových slávnych opier. Múzeum, ktoré popisuje Mozartovo dielo, je zriadené v dome Wohnhaus na námestí Marktplatz 8. Práve tu skladateľ v neskoršom veku býval, dom bohužiaľ výrazne poškodili nálety behom 2.svetovej vojny.

  Jednou z dominantných pamiatok mesta Salzburg je pevnosť Hohensalzburg, ich stavbu dokončili vládnuci arcibiskupovia v 17. storočí. Behom návštevy pevnosti si môžete prezrieť stredoveké mučiarne, oficiálne miestnosti, pevnovstnú vežu a múzem Rainer Museum, ktoré vystavuje stredové zbrane a mučiace nástroje.

  Zaujímavým kontrastom k strohej stavbe pevnosti je zámok Mirabell a jeho prekrásne záhrad Zweglgarten so záhonmi plnými ruží. Konečné zkrášľovacie úpravy urobil v 20 rokoch 18. storočia architekt Lukas von Hildebrandt.

  Na vrcholu Nonnberg stojí najstarší zachovaný ženský kláštor v Rakúsku. Bol založený na konci 7. storočia a poskytuje nádherný výhľad do širokého okolia.

  V bývalom arcibiskupskom paláci Residenz v starej mestskej časti sú umiestnené expozície barokových interiérov a galérie diel Rembrandtových, Rubensových a Bruegelových. Krásne historické budovy obklopujú celé Rezidenčné námestie. Ďalšou cirkevnou stavbou, ktorá v Salzburgu po arcibiskupoch a mníšskych rádoch zostala, je dóm sv. Ruperta. Pochádza z počiatku 17. storočia a stojí na južnej strane Residenzplatz. Interiér dómu zdobia fresky od D. Mascagniho a oltárny obraz od českého umelca Karla Škréty. Arcibiskupská rezidencia z prelomu 15. a 16. storočia stojí na západnej strane námestia, Nová rezidencia stojí presne na opačnej strane. Od oku 1702 je na veži rezidencie nainštalovaná zvonkohra. Uprostred námestia sa nachádza 14 metrov vysoká kašňa. Pokiaľ sa vydáte od kostola sv. Michala smerom na severovýchod, dotanete sa na Mozartplatz s pomníkom slávneho skladateľa z roku 1842 od L. Schwanthalera. R. Donner navrhol kašnu na Kapitulnom námestí s komplexom františkánskeho kláštora sv. Petra., ktorý bol založený už v roku 690, ako najstarší rakúsky kláštor. Primo architektonickým skvostom je kláštorný kostol Dreifaltigkeitskirche. Autorom návrhu je Johann Bernhard Fischer z Erlachu. Románska loď kostola bola vystavaná v 13. storočía 5 barokových kaplí kostola v 17. storočí. Rovnaký architekt navrhol taktiež kostol Universitätskirche na Univerzitnom námestí.

  Pokiaľ ide o Salzburskú kultúru a možnosti trávenia voľného času, je príležitostí k vyžitiu viac než dosť. Každoročne od konca júna do začiatku septembra sa v Salzburgu koná preslávený hudobný festival Salzburger Festspiele. Ak sa budete festivalu chcieť zúčastniť, počítajte s tým, že z dôvodu veľkého záujmu si bude potreba rezervovať vstupenky s dostatočným predstihom. Zdrojom dobrej zábavy môže byť taktiež návšteva podniku Augustiner Bräustüble, najstaršieho pivovaru v Salzburgu. Víno môžete ochutnať vo vinnej pivnici Felsenkeller, vytesanej do skaly. Nachádza sa blízko cintroína sv. Petra.

  Oblasť Soľnej komory s veĺkým počtom soľných dolov sa nachádza neďaleko Salzburgu. Najbližší z dolov je v Bad Dürrnberg a môžete si ho prezrieť oblečení do tradičného pracovného odevu a po dolných chodbách sa prejsť miniatúrnym vláčikom. Ku vchod do dolov vás odvezie lanovka Salzbergbahn.

Najnovšie recenzie Rakúsko - Salzbursko

Celkom: 10 Vše bylo super, naprostá spokojenost se vším. Velice příjemný personál.

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Vše bylo super, naprostá spokojenost se vším. Velice příjemný personál. Zobraziť celú recenziu

Martina F., Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 31.05.2023, Dátum pobytu: 20.5. - 26.5.2023
Oblasť: Rakúsko Rakúsko, Salzbursko, Hotel: Hotel Lerch (St. Johann im Pongau)

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 10 Byli jsme velice spokojeni a určitě se sem vrátíme.

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Byli jsme velice spokojeni a určitě se sem vrátíme. Zobraziť celú recenziu

Jitka, Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 11.05.2023, Dátum pobytu: 5.5. - 7.5.2023
Oblasť: Rakúsko Rakúsko, Salzbursko, Hotel: Carossa

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 9.8 Veliká spokojenost

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 9 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Veliká spokojenost Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Moc pěkné krásný výhled na hory a okolí

Strava
Snídaně rozmanita.Ostatni po různu,ale nesměl chybět dortíkma káva se šlehačkou

Služby hotela
Personál příjemný ochotný hotýlek moc pěkný

Iveta K., Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 08.05.2023, Dátum pobytu: 1.5. - 4.5.2023
Oblasť: Rakúsko Rakúsko, Salzbursko, Hotel: Gasthof Torrenerhof

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 10 Celková spokojenost personál vstřícný aktivní navíc dohovor V slovenští ně. Nemáme připomínek. Manželé Zapletalovi

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Celková spokojenost personál vstřícný aktivní navíc dohovor V slovenští ně. Nemáme připomínek. Manželé Zapletalovi Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Ubytování bylo v pořádku, vas

Strava
Strava pestrá personál ochotný

Služby hotela
Denní úklid bez připomínek

review_paragraph_heading_18
Sportovní vyžití jsme si organizovali sami

Milan Z., Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 13.04.2023, Dátum pobytu: 6.4. - 9.4.2023
Oblasť: Rakúsko Rakúsko, Salzbursko, Hotel: Ferienhotel Martinerhof

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Celkom: 10 Měli jsme štěstí na počasí, tak to byly tři krásné dny.

 • 10 Ubytovanie
 • 10 Strava
 • 10 Okolie
 • 10 Cena

Celkové zhrnutie
Měli jsme štěstí na počasí, tak to byly tři krásné dny. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Hotel krásný, čistý, velmi vkusně zařízený.

Strava
Snídaně i večeře byly perfektní, na večeři výběr ze dvou hlavních chodů, z toho vždy jeden vegetariánský. Snídaně byly naprosto úžasné.

Služby hotela
Žádné jsme neměli, tak nevím, byli jsme lyžovat.

Pláž
Byli jsme na zimní dovolené.

Lenka F., Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 12.04.2023, Dátum pobytu: 28.3. - 31.3.2023
Oblasť: Rakúsko Rakúsko, Salzbursko, Hotel: Gasthof Forstauerwirt (Forstau)

Bola táto recenzia užitočná? Áno (0) Nie (0)

Všetky recenzie Rakúsko - Salzbursko